שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מצטרף לקריאות למינוי נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון לכהונה נוספת בתפקיד, כך נודע ל-N12. קריאתו של שר האוצר מצטרפת לאמירות של גורמים נוספים במשק כמו פורום העסקים המורכב מכ-200 ראשי החברות במשק וכן אנשי אקדמיה החברים בפורום הכלכלנים למען הדמוקרטיה. הסמכות למינוי נגיד בנק ישראל נתונה לראש הממשלה, שמביא את החלטתו לאישור הממשלה וזו ממליצה עליה לנשיא המדינה שמעניק למינוי אישור פורמלי.

בניגוד להבטחות: הארכת כהונת נגיד בנק ישראל בספק
השיחה עם הנגיד - וההכחשה: שר האוצר בראיון
הנתונים חושפים: המקצועות שבהם צנח הביקוש לעובדים
מחיר הדלק לא יעלה עד סוף החודש: כמה באמת נשלם על זה?

אחת ההסכמות שסללו את כניסתו של יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ לממשלה הייתה כי כל המינויים הבכירים יוארכו אוטומטית. אלא שבדיון בהמשך מינוי הבכירים שנערך ביום חמישי האחרון בוועדת החוקה של הכנסת התברר כי מהרשימה נפרד שמו של נגיד בנק ישראל המכהן ירון - אף שלפי הסיכום כהונתו אמורה להיות מוארכת.

בהמשך לדיון, גורמים משפטיים סיפרו כי הם פנו בשבועות האחרונים ללשכת ראש הממשלה, שם נאמר כי אין להם "פניות" לעסוק בהארכת כהונתו של הנגיד, ולכן קדנציה זו טרם הוארכה. יחד עם זאת, בעקבות פניית חדשות 12 לבנק ישראל וללשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו מתכוון לבקש מהנגיד להאריך את כהונתו - ושהוא יעשה זאת בקרוב.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נגיד בנק ישראל אמיר ירון. כהונתו צפויה להסתיים ב-23 בדצמבר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבנק ישראל נמסר כי "כהונתו של הנגיד מסתיימת ב-23 בדצמבר 2023 בתום חמש שנים. בהתאם לחוק, אפשר למנות את הנגיד לתקופת כהונה נוספת אחת של חמש שנים על פי המלצת הממשלה לנשיא המדינה". כלומר, מהודעת הנגיד משתמע כי הוא מעוניין בקדנציה שלמה - בעמדה שזוכה לתמיכת פורום העסקים. היום הצטרף לקריאה גם שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית סמוטריץ'.

לקריאות הצטרף גם פורום הכלכלנים למען הדמוקרטיה, שלדבריו גנץ "חייב לוודא שכהונת נגיד בנק ישראל שפוקעת בחודש הבא תוארך בחמש שנים נוספות. המחדל הכלכלי בפתח והכרחי להיערך אליו עם אנשי המקצוע הטובים ביותר".

לפי הודעת פורום הכלכלנים, "מינוי כזה יבטיח יציבות והמשכיות ויסייע לשיקום הכלכלה ואמון המשקיעים. זה איננו הזמן לפוליטיקה קטנה ומשחקי אגו. זה הזמן לחשוב על טובתה של מדינת ישראל ועתידה כמדינה מתקדמת".