ועדת הכספים בראשות חה"כ משה גפני התכנסה הבוקר (שלישי) לדון בשינויים בתקציב המדינה. הוועדה אישרה העברת כ-155 מיליון שקל בין השאר עבור מעיין החינוך התורני, מוסדות הפטור, מִנהל החינוך הדתי, תרבות יהודית ומוסדות תורניים.

סיקור N12

יו"ר הוועדה גפני הבהיר: "היות ששמעתי שלוקחים כסף מכל מיני נושאים חיוניים, הלכתי לבדוק, לא לקחו משום מקום, זה כסף קואליציוני שלקחו אותו מתוך הרזרבה. ביררתי את העניין והתברר שמדובר בהסכם שהיה צריך להתבצע כבר לפני 8–9 חודשים, היה צריך אישור של היועצת המשפטית, וזה נלקח מאותה רזרבה (עתודה)".

בדיון נוסף שערכה ועדת הכספים אושרה העברת 200 מיליוני השקלים שהקפיא שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לרשויות הערביות. מדובר במענק שהובטח לרשויות המקומיות הערביות, כשרובן בנו את התקציב שלהן לשנה זו על בסיס התקציב. ראשי רשויות שהגיעו לדיון זעקו כי אינם יוכלו לשלם משכורות לעובדים בתחילת אוקטובר ללא העברת הכסף.

הח"כים הערבים וראשי הרשויות הערבים דרשו שהכסף יעבור מיידית לרשויות ולא דרך משרד הפנים, כפי שהוסכם בדיון עם ראש השב"כ. נציג האוצר הדגיש כי הכסף יעבור רק בכפוף למנגנוני פיקוח על התקציבים, כפי שדרש והתנה שר האוצר סמוטריץ'.

"לא מתבייש בזה שאני חרדי"

במהלך הדיון, יו"ר הוועדה גפני מחה על כך שהכספים שמועברים כעת הם כספים קואליציוניים - ולא חולקו כבר בבסיס התקציב. הוא פנה לנציג האוצר: "אני רוצה שמה שצריך יהיה בבסיס התקציב. מה שלא צריך, שלא ייכנס. שלא תהיה אי הבנה – אני יודע שאני צריך לחיות עם זה עכשיו, אבל שאף אחד לא יטעה, אני לא שתקתי, אני רוצה את זה בבסיס התקציב. שהדיונים האלה יתקיימו לפני שמביאים תקציב. אני מבויש בזה שאני צריך להתווכח". בין התקציבים שעליהם מדובר בין השאר: 94 מיליון שקל למימון פעולות תרבות יהודית, 75 מיליון לחינוך מוכר שאינו רשמי, 60 מיליון שקל למוסדות תורניים חרדיים ועוד.

התקציבים שאושרו בועדת הכספים (צילום: החדשות 12)
התקציבים שעוברים לסיעות החרדיות | צילום: החדשות 12

כחלק מהשוואת תקצוב החינוך החרדי לחינוך הממלכתי הוועדה אישרה פעימה נוספת של העברות תקציביות לפעילויות המוסדות התורניים, ובתוכם גם תקציב הסמינרים ותקציב הת"תים (תלמודי התורה) כחלק מההסכמים הקואליציוניים. בין היתר אושרו סעיפים תקציביים לפעילויות המוסדות התורניים, תרבות חרדית, ארגוני הנוער, מוסדות הפטור והמוכש"ר, הסמינרים, פרויקט 'חנוך לנער', פעילות וחיזוק נוער בסיכון ותכניות חינוכיות נוספות.

חה"כ פינדרוס מיהדות התורה התייחס להעברות התקציב: "הכסף הזה לא צריך לעבור בכספים קואליציוניים, אלא בבסיס התקציב. צעקתי את זה בדיונים, מקווה שבשנה הבאה זה ישתנה". חה"כ ינון אזולאי מש"ס השיב לטענות חברי האופוזיציה נגד העברות הכספים: "אני לא מתבייש בזה שאני חרדי".

חבר הכנסת ינון אזולאי, ש"ס (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
חבר הכנסת ינון אזולאי מש"ס | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

הדיון נסב בין השאר על תקצוב מוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי ואילו מוסדות נכללים תחת אותו תקצוב, שכולל בעיקר מוסדות חרדיים ולא ערביים. חברי הכנסת הערבים טענו כי מדובר באפליה - וחה"כ אחמד טיבי דרש חוות דעת של היועצת המשפטית של ועדת הכספים בנושא. חה"כ לזימי זעמה על כך שלא קיבלה תשובות מספקות לטענתה מנציגי האוצר בדיון: "השכונה עם כספי ציבור נגמרה".

חה"כ ביליאק צייץ תוך כדי הדיון: "כעת בדיון בוועדת הכספים על העברת מאות מיליוני ש"ח לחינוך החרדי, מנהל החינוך הדתי והמוסדות התורניים ציינתי כי לחלק מהכספים, לפחות 107 מיליון ש"ח, אין מקור נורמטיבי בהחלטות הממשלה. היה כאן ניסיון להטעות את חברי הוועדה שלא צלח - באנו מוכנים. דרשתי מהייעוץ המשפטי לפסול את ההעברה". לבסוף ההעברה אושרה.

חה"כ קריב זעם גם הוא: "הממשלה והקואליציה ממשיכות בביזת הקופה הציבורית ובהעברת מאות מיליוני שקלים למטרות סקטוריאליות ולמפעל ההדתה. העברות הכספים האלה רק מוכיחות שהציבור הליברלי בישראל נמצא תחת מתקפה".

בתגובה לטענות חברי כנסת מהאופוזיציה כי הכסף בחלקו נלקח מסעיף בינוי כיתות, השיב אלי מורגנשטרן, מאגף תקציבים, במשרד האוצר כי אין פגיעה באף תוכנית שיצאה לפועל או שתוכננה: "אין שום פגיעה בבינוי כיתות לימוד, כל כיתה שאושרה או תוכננה תצא לפועל". 

הכספים שסמוטריץ' הקפיא עברו לרשויות הערביות

חה"כ טיבי התייחס לסוגיה בדיון: "עצרתם תקציב שבא לתקן עוול. זה היה נורא השבועות שעצרתם את ה-200 מיליון שקל האלה וגם עוד 76 מיליון שקל נוספים. אמרו שעוצרים את זה בגלל הפשיעה והשתלטות על מכרזים. אין אדם שלא רוצה כאן להיאבק ובהשתלטות על מכרזים. אבל יש ניסיון להשתמש במשהו שכואב לחברה הערבית כדי לחנוק את הרשויות".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

טיבי הוסיף: "רק לפני חודשיים המשטרה פרסמה שארגוני פשיעה השתלטו על מכרזים של משרד הביטחון, יש כתבי אישום. לא שמעתי שסמוטריץ' ומשרד האוצר עצרו תקציבים למשרד הביטחון כדי לעצור את ההשתלטות על מכרזים. אצלכם אצל היהודים אין פשיעה? אתם יודעים שיש פשיעה אבל הממשלה לא תעצור תקציבים, אף שר לא יעז לעצור תקציבים בגלל חשד לפשיעה. מענישים את הקורבן, זו לא הדרך להיאבק בפשיעה".

חה"כ עאידה תומא סלימאן הצטרפה לדבריו: "נעשה עוול בעניין התקציבים ובתדמית הרשויות הערביות שניסו לפגוע בה. לאן הגענו שראש השב"כ היה צריך להתערב בנושא? למה העברת הכספים הזו צריכה לעבור את כל הדבר הזה? צריך להבטיח שהכספים יועברו ישירות".