כמעט שלושה שבועות חלפו מאז החלה מלחמת "חרבות ברזל" - וישראלים רבים כבר הוצאו לחופשה ללא תשלום או קיבלו הודעה ממעסיקיהם על הצעד המתוכנן. כיצד על מי שהוצא לחל"ת לפעול - ומתי הוא יוכל לקבל דמי אבטלה?

סיקור N12

בימים אלו, עמותת 121 פועלת ביחד עם עוד כ-50 ארגונים למען מתווה ממשלתי שיגן על העובדים ויתן מענה גם למעסיקים בימי המלחמה. "אנחנו פועלים לשכנע את מקבלי ההחלטות בממשלה לייצר מתווה שיאפשר למעסיקים לשמר עובדים גם בחלקיות משרה עם פיצוי ממשלתי להשלמת שכר העובד, ולתת דמי אבטלה מלאים למי שמוצאים לחל"ת גם אם הוא קצר מ-30 יום", מסבירה טלי ניר, מנכ"לית עמותת 121.

היא קראה: "אנחנו דורשים מהממשלה לאמץ מודל חל"ת גמיש, שיבטיח דמי אבטלה מלאים למי שמאבדים את עבודתם, תוך ויתור על התנאים הקבועים בחוק, כמו ניצול ימי חופש או תקופת אכשרה. המתווה צריך גם לאפשר למעסיק להחזיר את העובד לעבודה בכל זמן נתון - ולשלול ממנו דמי אבטלה אם יסרב לכך. בנוסף, יש להעניק לאזרחים מעל גיל 67 שמאבדים את עבודתם מענק הסתגלות בדומה למה שניתן בתקופת הקורונה".

המעסיק שלי הודיע לי שהוא מוציא אותי לחל"ת באופן מיידי – מה זה אומר?

המעסיק אינו רשאי להודיע על כך בצורה חד צדדית. הוא חייב לקבל את הסכמת העובד. אם המעביד עושה זאת באופן חד-צדדי, העובד יכול להתפטר, והדבר ייחשב כאילו פוטר, כולל זכאות לפיצויי פיטורין מלאים ולדמי אבטלה.

למה המעסיק בכלל רוצה להוציא אותי לחל"ת במקום שאעבוד?

בדרך כלל, הדבר נובע מירידה בהיקף הפעילות העסקית עקב המלחמה, שפגעה בהרבה ענפים. מצד אחד, למעסיק יש פחות הכנסות, ולכן יש לו פחות כסף לשלם לעובדים, ומצד שני, יש פחות צורך בעובדים כי היקף הפעילות פחת.

סינמה סיטי (צילום: פלאש 90)
גם סינמה סיטי הוציאה רבים מעובדיה לחל"ת | צילום: פלאש 90

האם אני יכול לסרב לניסיון המעסיק להוציא אותי לחל"ת?

כן. כאמור לעיל, אם המעסיק מוציא אותך באופן חד-צדדי וללא הסכמה, יש לך את האפשרות להתפטר, והדבר ייחשב כאילו פוטרת ע"י המעסיק.

מתי אוכל להתחיל לקבל דמי אבטלה?

בהנחה שהיו לך ימים עבורם היית זכאי לדמי אבטלה בחודש מסויים, והספקת להירשם בזמן בשירות התעסוקה ולהגיש את כל החומרים הנדרשים בצורה תקינה, דמי האבטלה משולמים ב-12 בחודש עבור החודש הקודם (למשל, ב-12/11 עבור ימי אבטלה באוקטובר).

עם זאת, יש לשים לב כי הזכאות לדמי אבטלה היא רק אם החל"ת הוא ל-30 יום לפחות. כמו כן, מדמי האבטלה מנוכים ימי החופשה שצברת. כך, למשל, אם הוצאת לחל"ת של 30 יום, ובמועד היציאה לחל"ת היו לך 10 ימי חופשה צבורים, תקבל דמי אבטלה רק עבור 20 יום.

במה שונה החל"ת שמוציאים אותי אליו מזה שהיה בתקופת הקורונה?

בתקופת הקורונה, לא ניכו דמי אבטלה עבור ימי חופשה צבורים לעובדים שהוצאו לחל"ת. כמו כן, היו הקלות נוספות, שחלו גם על עובדים שפוטרו. כך למשל, בימי שגרה, לעובד יש מספר מקסימלי של ימי אבטלה שהוא יכול להשתמש בהם בכל תקופה של 12 חודשים, ואם הוא כבר מיצה אותם, הוא אינו זכאי לדמי אבטלה. כמו כן, אנשים זכאים לדמי אבטלה רק אם עבדו לפחות 12 מ-18 החודשים שקדמו להוצאתם לחל"ת או לפיטוריהם. בתקופת הקורונה, דרישות אלה בוטלו.

המעסיק אמר שהוא מוציא אותי לחל"ת ל-30 יום עם אפשרות להארכה. מה יקבע אם תהיה הארכה?

המעסיק צריך להודיע לך האם הוא מאריך את תקופת החל"ת ובכמה זמן. סביר להניח שהוא יחליט על כך בהתאם להיקף הפעילות והמחזור באותו הזמן. בדומה להוצאה הראשונית לחל"ת, נדרשת הסכמתך להארכת החל"ת, אחרת אתה יכול להתפטר ולהיחשב כמפוטר.

המוסד לביטוח לאומי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
המוסד לביטוח לאומי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האם המעסיק יכול להחזיר אותי לעבוד לפני שיעברו אותם 30 הימים?

הוא יכול להחזיר אותך רק בהסכמתך. יש לשים לב שהדבר יבטל את זכאותך לדמי אבטלה עבור התקופה שבה היית בחל"ת. לכן, יש אינטרס חזק להישאר בחל"ת לפחות 30 יום, גם שכבר אין בו צורך, לא למעסיק ולא לעובד.

יש לי יותר מ-30 ימי חופשה צבורים לזכותי, האם זה אומר שאני לא זכאי לדמי אבטלה?

לפי החוק כרגע, ימי החופשה מנוכים מהתקופה שבה אתה זכאי לדמי אבטלה. כלומר, אם הוצאת לחל"ת של 30 יום וצברת 30 ימי חופש, לא תהיה זכאי לדמי אבטלה. אם החל"ת שלך יוארך, תהיה זכאי לדמי אבטלה עבור תקופת ההארכה.

האם במקום שאפסיק לעבוד יש אפשרות שארד בשעות העבודה?

כיום, עפ"י חוק, אם יש הסכמה בינך לבין המעסיק על ירידה בהיקף שעות העבודה, שכרך ירד בהתאם, אבל לא תקבל פיצוי על ההכנסות שאיבדת.

הוציאו אותי לחל"ת ומצאתי עבודה אחרת – האם אני יכול להתפטר ולקבל פיצויי פיטורים?

במידה והוצאת לחל"ת ללא הסכמתך, תוכל להתפטר ולקבל פיצויי פיטורין מלאים.

הוציאו אותי לחל"ת בקורונה במהלך 2020 וקיבלתי דמי אבטלה עד יולי 2021. מיד לאחר מכן חזרתי לעבוד ועכשיו הודיע לי המעסיק שהוא מוציא אותי לחל"ת – האם אני זכאי לדמי אבטלה?

אם אתה מתחת לגיל 40, תיחשב ל"מובטל חוזר", ותהיה זכאי לדמי אבטלה מופחתים ב-15%, ולתקופה קצרה יותר ב-20%.

התחלתי את העבודה הראשונה שלי בתחילת 2023 ועכשיו הוציאו אותי לחל"ת – האם אני זכאי לדמי אבטלה?

לפי הכללים הקיימים, אינך זכאי לדמי אבטלה מכיוון שאתה צריך לעבוד לפחות ב-12 מתוך 18 החודשים שקדמו להוצאה לחל"ת.

הוציאו אותי לחל"ת ואני מעל גיל 67 – האם אני זכאי לדמי אבטלה?

לא. עובדים מעל גיל 67 אינם זכאים כלל לדמי אבטלה. בתקופת הקורונה ניתן להם מענק הסתגלות של עד 4,000 שקל (בהתאם להכנסתם מפנסיה).

מנכ"לית עמותת 121 טלי ניר (צילום: מיטל אזולאי)
טלי ניר, מנכ"לית עמותת 121 | צילום: מיטל אזולאי