בתום פגישה של חמש שעות: שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הסכים כי מיליוני השקלים שהוקפאו - יועברו לרשויות הערביות. סמוטריץ', שהצהיר לפני פחות משלושה חודשים שהכספים לא יעברו, נפגש אמש (ראשון) עם 13 ראשי רשויות ערביות, ראש השב"כ ושר הפנים ושם הוחלט כי התקציבים יינתנו תוך כמה שבועות, בתנאי שייקבעו מנגנוני פיקוח על הכספים. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר החרים את הפגישה.

בדיון הוחלט ששר האוצר יעביר את התקציב שבמחלוקת, בסך 200 מיליון שקל, למשרד הפנים, וכי המשרד יקבע מנגנון בקרה לחלוקת הכספים. הכסף יתקבל במשרד הפנים תוך שבועיים, ושם יצטרכו לוודא כי הוא מגיע ליעדו - ולא זולג למימון ארגוני פשיעה. 

בנוסף, במהלך הדיון הוחלט לקדם חקיקה לפיקוח על ניצול תקציבים, שתבטיח כספים לאכיפה ולפעילות נגד הפשיעה בחברה הערבית. משרד האוצר גם יתקצב עשרות מיליוני שקלים לאמצעים טכנולוגיים להגברת האכיפה בחברה הערבית.

סמוטריץ' מנע את העברת התקציבים לרשויות בטענה כי הם תולדה של הסכמים פוליטיים. עוד הוא אמר כי הכספים מגיעים לארגוני הפשיעה במגזר הערבי. יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, בירך על ההחלטה להעניק את הכספים: "טוב עשתה הממשלה כשהחליטה לשחרר את הכספים שהוקפאו לרשויות הערביות. אלה תקציבים המיועדים לחינוך, לרווחה, לקהילה ולמתן שירותים מוניציפליים".

מוראד עמאש, ראש המועצה המקומית ג'יסר א-זרקא, תקף בשיחה עם N12: "הפיקוח קיים כבר זמן רב ואנו מצרים על החלטת השר. בשלב הראשון של המושב הייתה מתיחות ומריבות עם סמוטריץ', אשר אמר כי התקציבים יועברו רק בתנאים". 

לדבריו של עמאש, השיחות נקלעו למבוי סתום - "עד שרונן בר, ראש השב"כ, הרגיע את סמוטריץ'". "מנגנון הצנזורה קיים, ואנחנו לא נגד צנזורה. קולות ההתנגדות לפגישה עם ראש השב"כ מבוססים על מה?. אנחנו קיבלנו הזמנה ממשרד הפנים, מה רע בכך שנשתתף במפגש כזה כדי להגיע לפריצת דרך?"

קרב הצעקות בישיבת הממשלה

החלטת סמוטריץ' להעביר את הכספים התקבלה אחרי ישיבת הממשלה הסוערת אתמול, במהלכה נזף בו ראש הממשלה נתניהו. הציטוטים שפורסמו אמש ב"המהדורה המרכזית" סיפרו שהשרים לא התלבטו איך להעביר את הכספים - אלא אם בכלל להעביר אותם.

שר החינוך יואב קיש הטיח בשר סמוטריץ' בדיון: "אתה מרסק את החברה הערבית". שר האוצר צעק עליו בחזרה: "אתה לא מבין כלום, אתה מדבר שטויות. יש קמפיין על הראש שלי, שרים שלא מבינים את האירוע. תתקשרו, תלמדו את האירוע". קיש השיב: "תעביר את ה-200 מיליון ואת השאר אחרי".

העימות בישיבת הממשלה על התקציבים לחברה הערבית
העימות בישיבת הממשלה על התקציבים לחברה הערבית
העימות בישיבת הממשלה על התקציבים לחברה הערבית
העימות בישיבת הממשלה על התקציבים לחברה הערבית

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן התערבה: "אני לא מעבירה שקל לחברה הערבית שמנהלים קרטלים. את העולם הזה צריך לעצור". שרת ההסברה גלית דיסטל-אטבריאן טענה: "צריך לדבר לבייס היהודי". ראש הממשלה נתניהו קטע אותה והבהיר: "אני לא מדבר עכשיו לבייסים, יש דחיפות שאין להתעלם ממנה. צריך לאמץ את ההצעה של שר האוצר, תביאו לנו הצעה וניישם תחת בקרה".

העימות בישיבת הממשלה על התקציבים לחברה הערבית
העימות בישיבת הממשלה על התקציבים לחברה הערבית

"הממשלה הזו מוכיחה שבכל מה שקשור לגזענות יש אצלם שוויון מלא בין גברים לנשים", כתבה יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי בחשבון הטוויטר שלה, בתגובה על ציטוטי השרים בישיבת הממשלה. חבר הכנסת אחמד טיבי הצטרף: "הם פשוט לא סובלים ערבים".