קרן אינפיניטי פרטנרס של ג'ארד קושנר, שחלק גדול מכספה גוייס מהשקעה סעודית, תשקיע כ-570 מיליון שקל בקבוצת שלמה. הקרן תהיה שותפה ב-15% בחברות הרכב והאשראי של הקבוצה לטובת המשך הפעילות - ולפי שווי של 3.8 מיליארד שקל. 

מדובר בהשקעה הראשונה של הקרן, שנוסדה על ידי קושנר בשנת 2021, בחברה ישראלית. במסגרת הסכם ההשקעה, תוקם חברה בת חדשה תחת שלמה החזקות שתאגד תחתיה את הפעילויות המשותפות בתחומי הרכב (ליסינג, השכרה ומכירת רכב) והאשראי, כאשר שלמה החזקות תחזיק בכ-85% מההון המונפק של החברה החדשה והקרן תחזיק כ-15%. הגופים סיכמו על מנגנון התאמת שווי על בסיס תוצאות עתידיות, כך ששיעור החזקת הקרן בחברה החדשה לא יעלה על כ-18%. הקרן תמנה דירקטור ומשקיף בדירקטוריון החברה החדשה.

מטה קבוצת שלמה, קרית שלמה, צריפין (צילום: אורן אלפסי)
מטה קבוצת שלמה, קרית שלמה, צריפין | צילום: אורן אלפסי

בנוסף, קבוצת שלמה ואפיניטי פרטנרס, שהינן בעלות המניות בחברה החדשה, התקשרו בהסכם בעלי מניות שקובע כי החברה החדשה תאמץ מדיניות חלוקת דיבידנדים. החל מהשנה החמישית להשלמת העסקה ולמשך שלוש שנים, הקרן תהיה רשאית לבקש מקבוצת שלמה לרכוש את מלוא החזקותיה בחברה המשותפת החדשה במחיר שוק, בהתאם למנגנון שהוסכם בין הצדדים. באם קבוצת שלמה תבחר שלא לרכוש את ההחזקות מהקרן, הקרן תהיה רשאית לדרוש לבצע הנפקת מניות לראשונה לציבור (IPO) של החברה המשותפת בבורסה. עוד על פי ההסכם, נקבע כי ככל שהקרן תפעל לקידום עסקאות של החברה המשותפת במדינות במזרח התיכון ובצפון אפריקה, הקרן תהיה זכאית לחלוקת רווחים מעסקאות אלה בתנאים שסוכמו בין הצדדים.

קבוצת שלמה, שהוקמה לפני 55 שנים ע"י שלמה שמלצר ז"ל, החלה את דרכה כחברת השכרת רכב ליסינג ומתן שירותים לכלי רכב. חזונו הפיננסי של שמלצר והבנתו הכלכלית המעמיקה הובילו את הקבוצה להצלחה ולצמיחה מתמדת, וכיום היא אחת מקבוצות ההשקעה המובילות בישראל. לצד היותה חברה בתחום שירותי רכב, עם צי של למעלה מ-78 אלף כלי רכב, יש לקבוצה השקעות בענפי תעשייה שונים. קבוצת שלמה כוללת את שלמה החזקות, קבוצת אפקון החזקות, שלמה ביטוח, שלמה מוטורס, שלמה מוסכים ושירותי דרך, מספנות ישראל ונמל מספנות ישראל, שלמה נדל"ן, קבוצת גולד בונד, תדיראן טלקום, תלמה שלמה תיירות ועוד. 

_OBJ

אסי שמלצר, יו"ר קבוצת שלמה, מסר: "אנו גאים על כניסתה של קרן אפיניטי לשותפות עם קבוצת שלמה, המובילה את ענף הרכב בישראל מזה שנים רבות. מדובר בצעד משמעותי ואסטרטגי ומהווה ציון דרך היסטורי בפעילות הבינלאומית של הקבוצה ופוטנציאל אדיר להצפת ערך, בפרט בתחומי ההשכרה, הליסינג והאשראי".

ג'ארד קושנר, שותף, אפיניטי פרטנרס: "אנו בטוחים בתחזית הצמיחה ארוכת הטווח עבור ישראל וכלל המזרח התיכון החדש. הצמיחה ההיסטורית של קבוצת שלמה היתה איתנה כסלע והעתיד שלה צופן לה המון הזדמנויות מרגשות".