ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת היום (שני) בסן חוזה שבקליפורניה לקראת השתתפותו בעצרת האו"ם בניו יורק ופגישתו עם הנשיא האמריקני ג'ו ביידן. כשעתיים לאחר נחיתתם, נתניהו ורעייתו שרה הגיעו למפעל טסלה, שם הם נפגשו עם המיליארדר אילון מאסק. בפגישה, השניים דנו, בין היתר, על קידום הבינה המלאכותית (AI), על רקע הצהרתו של נתניהו שבה טען כי "ישראל חייבת לגבש מדיניות לאומית בנושא".

במהלך השיחה, סיפר נתניהו למאסק כי "יש פה, כמו שראית, מפגינים בחוץ, וקיבלנו הרבה ביקורת מאנשים פה גם מבפנים". המיליארדר האמריקני אישר כי הבחין בהם, והוסיף: "מעולם לא חוויתי התנגדות כזאת בטסלה לפגישה כפי שחוויתי אל מול הפגישה איתך. אם תוכל להתייחס למהפכה המשפטית".

רה"מ הגיב על דבריו של היזם האמריקני: "ישראל הייתה, עודנה ותהיה דמוקרטיה איתנה. יש רצון להחזיר את הרשות השופטת לאיזון. התחילו בהצעה קיצונית שלא קיבלתי, של וטו ברוב פשוט על כל החלטה של בית המשפט. אני מחפש את האיזון ושהמטוטלת תגיע לאמצע. עיכבתי את השינויים, ודאגתי שיהיו המינימליים ביותר הנדרשים. אם לא אשיג קונצנזוס, נעשה שינוי קטן בוועדה לבחירת שופטים".

בנימין נתניהו, אילון מאסק
בנימין נתניהו, אילון מאסק
בנימין נתניהו, אילון מאסק (צילום: אבי אוחיון / לע"מ‎)
בנימין נתניהו, אילון מאסק | צילום: אבי אוחיון / לע"מ‎

נתניהו העלה את נושא הגרעין האיראני. מאסק השיב: "אנחנו מפעילים את המיזם 'סטארלינק' גם באיראן. המכתב שהם שלחו אלינו היה מאוד מנומס". נתניהו השיב: "הם ניסו לחסל את סגן שר החוץ של ארה"ב, אל תתרשם מהשפה של המכתבים שלהם. המשטרים האלה בנויים על היכולת לשלוט בתודעה של האנשים, ובמניעת דעות פלורליסטיות".

"אם אין חופש ביטוי של דעות שונות, אין דמוקרטיה אפקטיבית שמאפשרת לאנשים להצביע ולבחור על סמך מידע", הדגיש מאסק, ורה"מ נתניהו ציין: "אני מכיר את המחויבות שלך לחופש ביטוי, ומכיר גם את ההתנגדות שלך לאנטישמיות. אני מקווה שתפעל למנוע אנטישמיות ככל שתוכל, ואני יודע שאתה מחויב לזה".

עוד הוסיף המיליארדר האמריקני כי "אנחנו רוצים לוודא שהטכנולוגיה נשארת לטובת האנושות". בתגובה על כך אמר נתניהו: "AI עלולה להוביל למלחמות, גם לסוף הדמוקרטיה, אם מכונות ישלטו באנשים. קצב ההתקדמות עצום". מאסק הוסיף: "העתיד הוא אוסף של הסתברויות. יש עולם חופשי שאנחנו מנסים להוביל. במונחים של AI צריך לשים לב לסין ומי יוביל בתחום".

ביבי נתניהו, איילון מאסק,ארצות הברית, אמריקה (עיבוד: פלאש 90/AP, פלאש 90, AP, רויטרס)
איילון מאסק, רה"מ בנימין נתניהו | עיבוד: פלאש 90/AP, פלאש 90, AP, רויטרס

במהלך השיחה, רמז רה"מ כי צריך להגביל "הדהוד מסרים", ואמר כי "אם יש משוגע, ראוי שידבר לאנשים ולא לקבוצות של מיליונים". מאסק התייחס לדבריו: "אנו משקיעים הרבה במניעת בוטים". 

"אנחנו נמצאים בצומת מאוד מעניין בעולם מבחינת טכנולוגיה. כל כך הרבה דברים קורים", אמר מאסק. "אם נשים את התתפתחויות הטכנולוגיות על טבלה ממש רק ב-20 השנים האחרונות, ובטח ב-100 השנים האחרונות, הצמיחה נראית פשוט כמו קיר שלם".

עם פתיחת הפגישה, החמיא ראש הממשלה למאסק, ואמר לו: "אתה התומס אדיסון של ימינו. אמרתי לאשתי שרה שהבחור הזה יודע על מה הוא מדבר". המיליארדר החמיא לנתניהו בחזרה: "אני חושב שהרבה מתעניינים בשיחה בינינו. דיברנו במהלך השנים האחרונות, גם אכלנו ארוחת בוקר נחמדה אצלך במעון רה"מ בישראל. זה היה נהדר".

הפגנות לרגל הגעתו של בנימין נתניהו לארה"ב (צילום: לפי סעיף 27 א')
הביקור בארה"ב - והמחאות | צילום: לפי סעיף 27 א'

נתניהו ורעייתו נחתו בסן חוזה
עשרות מפגינים בסן חוזה, קליפורניה

עם נחיתתו של נתניהו ורעייתו בנמל התעופה בקליפורניה, עשרות הפגינו נגד המהפכה המשפטית עם דגלי ישראל - וצעקו "בושה".

לאחר פרסום הפגישה, מאסק הבהיר שהיא נקבעה כבר לפני כמה שבועות ושהם ישוחחו על הפיתוח הטכנולוגי בארץ. הפגישה הגיעה כחודשיים לאחר שמאסק חשף את חברת ה-AI החדשה שלו בשם xAI, שלפיו מטרתה "להבין את הטבע האמיתי של היקום". 

כמו כן, נושא הבינה המלאכותית ניצב גם בסדרי העדיפויות של הממשלה. זאת, לאחר החשיפה ב-tech12 כי בממשלה מקדמים הסדרה ופיקוח בנושא ה-AI ובחנו לאחרונה הקמת "מוקד ידע" ממשלתי לתחום, שיתאם בין משרדי הממשלה וינחה אותם על צעדי רגולציה הנדרשים - הדורשים גם חקיקה. 

 "אנחנו בפתחו של עידן הבינה המלאכותית. הדברים משתנים בקצב מסחרר, ישראל חייבת לגבש מדיניות לאומית בנושא זה", אמר נתניהו לאחר שיחה טלפונית שקיים עם מאסק לפני מספר חודשים. "קיימתי שיחה ממושכת עם אילון מאסק וגם עם סם אלטמן (מנכ"ל OpenAI). אני מתכוון לכנס בימים הקרובים צוותי חשיבה כדי לדון על מדיניות לאומית בבינה המלאכותית, הן בתחום האזרחי והן בתחום הביטחוני".

עם המראתו הלילה של נתניהו לארה"ב, הוא תקף את המפגינים נגד המהפכה המשפטית וטען כי הם  "חוברים לאש"ף ולאיראן". לדבריו, "המחאה מאורגנת וממומנת ופורמות את כל הגבולות. הם הביאו לכך שחסימת צירים וסרבנות הם דברים נורמליים. הם מוציאים את דיבתה של ישראל בעולם". לאחר דברי ראש הממשלה, כוח קפלן הגיש נגדו תלונה.

 "נתניהו מחבר את ישראל לפולין, הונגריה טורקיה ואיראן - משטרים דיקטטורים אפלים", תקפו מארגני המחאה. נתניהו הרס את תדמית ישראל בעולם, והדבר היחיד שעוד מציל אותה הם המפגינים והמפגינות ששומרים על הערכים הדמוקרטיים של ישראל".