אחרי גל העלאות הריבית - שוק הנדל"ן הגיע לשפל של עשרים שנה עם צניחה דרמטית במספר הדירות שנרכשו בחודש פברואר. המספרים והנתונים החדשים מראים כמעט ואין קונים, ובמקביל - יש ירידה במחירי הדירות. בחודש פברואר למשל, התבצעו כ-6,300 עסקאות בלבד, אחת הרמות הנמוכות ביותר במספר העסקאות שבוצעו בעשרים השנים האחרונות.

מכאן, כשאין קונים בשוק - היצע הדירות גדל וזה כמובן משפיע בישירות על מחירי הדירות. כך לדוגמה, בתל אביב, בין הרבעון האחרון של השנה שעברה לרבעון הראשון השנה - נרשמה עלייה של 48% במספר המודעות הפעילות באתר יד 2. מהצד השני - מחיר דירה ממוצעת חזר להיות מתחת לרף 5 מיליון השקלים - כלומר, חלה הנחה של 12% בתוך רבעון אחד בלבד. 

הנתונים המלאים

שפל בשוק הנדל"ן: באיזו עיר המחירים ירדו הכי הרבה? 

גם ברמת גן חלה עלייה בהיצע, עם 21% עלייה בהיצע של דירות 3 חדרים, ובמחיר מעודכן של 2,886,000 שקלים, ובעצם בהנחה של 7% - וזה עוד לפני שהתמקחנו עם המוכר והורדנו עוד יותר את המחיר. ההיצע הגדל פוגש את המחיר היורד גם בירושלים - עם עלייה של 15% בהיצע הדירות וירידה של 5% במחיר. בנוסף, בראשון לציון עלייה של 21% בהיצע וירידה של 3% במחיר, וברמת השרון עלייה של 35% בהיצע וירידה של כ-4% במחיר, וזו כבר ממש מגמה. 

עוה"ד דורון אריאל, מומחה בנדל"ן, הסביר: "כמות הדירות לכאורה שקיימת בשוק היום, מצביעה על יכולת של אותם קונים פוטנציאליים שצריכים או חייבים לקנות היום, לדרוש תנאים יותר טובים היום, הנחה מסוימת, או תנאי תשלום טובים יותר".