המצב הביטחוני המורכב הביא הלילה את המדינה להכריז על "מצב מיוחד" בעורף, שעשוי להימשך לאורך מספר ימים. המצב המיוחד הזה מקנה לגופים שונים סמכויות שמאפשרות לשמור על שלום האזרחים גם בתקופת 'הפוגה', בדרך כלל במצבים בהם ישנה מתיחות ביטחונית בלי התקפה מצד אויב.

סיקור N12

מהי המשמעות של "מצב מיוחד בעורף"?

מצב מיוחד בעורף הוא מצב חירום עליו יכול להכריז שר הביטחון, ומקנה לגופי הביטחון ולגופים נוספים סמכויות נוספות לפעול בעורף, גם בעת הפוגה. כך לדוגמה, שר הביטחון לשעבר בני גנץ הפעיל את המצב המיוחד בעת מבצעי שומר החומות ועלות השחר. הלילה שר הביטחון גלנט הכריז על מצב מיוחד בעורף, הכרזה שתהיה תקפה ל-48 שעות.

ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
מרחב מוגן, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

בתקופות ובאזורים בהם הוכרז על "מצב מיוחד", רשאים מפקדים בכירים בצה"ל לתת הוראות לציבור, כמו לחייב תושבים לשהות בבתים או במקלטים, להגביל את מערכת החינוך - ולהורות על סגירת מפעלים. במצב מיוחד יכול שר הכלכלה, לאחר התייעצות עם שר הביטחון, להוציא צווי ריתוק לעובדים המועסקים בשירותי חירום כמו אספקת מים, מזון וחשמל ושירותי בריאות, תברואה ותקשורת.

מקום העבודה שלי בעוטף לא ממוגן, האם אקבל שכר?

עובדים במקומות עבודה שבהם אין מרחב מוגן לא יוכלו להגיע הבוקר לעבודה. החוק לא מתייחס באופן ברור לשאלת שכרו של עובד שנעדר מעבודתו עקב המצב, גם אם פיקוד העורף הוא שהורה על סגירת מקום העבודה. עם זאת, במקרי עבר החליטה המדינה על הסכם לתשלום פיצויים, לפיו מעסיק ישלם שכר לעובד ולאחר מכן יתבע פיצויים מרשות המיסים. חשוב להתעדכן אחר פרסומים בנושא.

פיקוד העורף מאפשר למקום העבודה שלי לפעול, האם המעסיק יכול לחייב אותי להישאר בבית?

בשגרה, המעסיק רשאי להוציא את העובדים לחופשה כפויה בהתראה סבירה, ולנכות את ימי ההיעדרות שלהם ממכסת ימי החופשה השנתית שצברו. עם זאת, ארגוני העובדים טוענים כי במצב חירום לא מדובר ב"חופשה" עבור העובד, ולכן אין לנכות ימים ממכסת ימי החופשה השנתית. ברוב המקרים, המעסיק יצטרך לשלם שכר לעובדיו גם אם יחליט לסגור את העסק.

100 ממ"דים תקועים - בגלל ויכוח (צילום: רויטרס, חדשות)
מקומות עבודה לא ממוגנים נסגרו בדרום. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

הקייטנה של הילד בוטלה, האם המעסיק יכול לחייב אותי להגיע לעבודה?

בהתאם לחוק ההגנה על עובדים בשעת חירום, אסור לפטר עובד שנעדר מהעבודה על מנת להשגיח על ילדיו עקב סגירת מוסדות חינוך. עם זאת, רק אחד מההורים יכול להיעדר מהעבודה למטרה זו, וההוראה תקפה רק עבור ילדים עד גיל 14 (או גיל 21 עבור ילדים עם צרכים מיוחדים). 

אני עובד במפעל חיוני, האם אפשר לחייב אותי להגיע לעבודה?

עובדים במפעלים חיוניים או נותני שירותים קיומיים, נדרשים להגיע לעבודה גם במצב שבו ההגעה למקום העבודה מסוכנת. שר הכלכלה יכול גם להוציא צו מיוחד המחייב את כל העובדים במפעלים מסוג זה להתייצב לעבודה.