הבטחה ללא כיסוי? ההבטחה המשמעותית ביותר של ראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות האחרונות הייתה יישום חינוך חינם מגילאי לידה עד שלוש, אלא שהיום (חמישי) יוגש תקציב בלי שום התייחסות לנושא הזה. שר החינוך יואב קיש וראש הממשלה נתניהו קיימו היום פגישה שבה דנו ברעיון לסבסד את החינוך עבור ילדים בני שנתיים עד שלוש, אבל שר האוצר ואנשי המשרד התנגדו. אם ראש הממשלה לא יפעיל את כובד משקלו ברגע האחרון, הבטחת הבחירות הזו תישאר על הנייר.

במקביל, בקואליציה מתנהלים קרבות של הדקה ה-90 לקראת אישור התקציב בממשלה. גם אמש לא הייתה הסכמה לא על תקציב הביטחון ולא על הדרישה של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לקבל עוד 14 מיליארד שקלים למשמר הלאומי. ראש הממשלה ושר האוצר יצטרכו לבחור בין השותפות הקואליציוניות לבין המשקיעים וחברות דירוג האשראי שעוקבות מקרוב ורוצות לראות תקציב אחראי ומרוסן.

גורמים באוצר הזהירו: "יועציו של ראש הממשלה מציעים להוסיף קופסאות חוץ תקציביות כדי לענות על הדרישות הקואליציונית. המשמעות של מהלך כזה היא פריצת מסגרת התקציב".

בכירים באוצר העבירו מסר חריף: "יש לחץ גדול לפרוץ את מסגרות התקציב כדי לממן הבטחות פוליטיות. השילוב של היחלשות השקל, ביחד עם פריצת המסגרות, יוביל להתפרקות. זה יחריף את חוסר האמון בכלכלה ובמדיניות. זה יאותת שאין רק לחץ על בנק ישראל אלא גם לחץ על האוצר".

"זה אובדן שליטה", המשיכו הבכירים. "יש אחריות גדולה של הממשלה להבין את המצב ולעשות תקציב אחראי, גם אם המשמעות היא לוותר על חלק מההבטחות הפוליטיות. חייבים לאזן בין הכלכלה שבורחת לבין הצורך לענות על לחצים".

האזהרות מקבלות רוח גבית מכל העיתונים הכלכליים החשובים בעולם שממשיכים לסקר את מה שקורה בישראל. למרות שיחות הרגעה שנתניהו ניסה לקיים בשבועות האחרונים, הם ממשיכים לסקר את החשש מפגיעה בכלכלה הישראלית ובשקל.