המפגינים נגד המהפכה המשפטית מתכוונים להחריף במהלך השבוע הקרוב את המחאה, וביום חמישי הקרוב הם יקיימו "יום שיתוק לאומי" במקום "יום שיבוש". זה כולל חסימת צירים מרכזיים, לא רק את איילון, שיבוש התחבורה הציבורית, צעדה גדולה מרמת גן לבני ברק מתוך כוונה להפגין מול החרדים. גם בנתב"ג צפויים להפגין, והמוחים ינסו לשבש את טיסת ראש הממשלה ללונדון.

במטה המחאה התחילו לאחרונה לחשוב על מה עושים ביום העצמאות – במידה והחקיקה תימשך. במחאה עולים רעיונות להחרים את כל אירועי החג, אבל כרגע עדיין לא התקבלו החלטות.

נגיד בנק ישראל השמיע אזהרה מפורשת מאוד בריאיון ברשת CNN, אפילו מפורשת יותר מזו שאמר בעברית. מי שדי שתק עד עכשיו, אלה בכירי האוצר שנמצאים בעמדה מאוד בעייתית: הם נמצאים תחת שר שהוא בין מובילי המהפכה המשפטית – להבדיל מהנגיד שהוא עצמאי.

בכירי האוצר, שהם חלק מהמשרד הכלכלי הבכיר ביותר, מצאו עצמם ניצבים בעמדה בעייתית: מצד אחד, הם מהווים "פקידות בכירה" תחת שר שהוא ממובילי המהפכה המשפטית, מצד שני, נשמעת ביקורת רחבה עליהם, לפיה במשך 10 שבועות לתוך התהליך הזה וטרם שמענו מהם אזהרה מפורשת על ההשלכות הכלכליות של המהפכה המשפטית. 

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
אזהרות מבכירי המשרד. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בעקבות הביקורת הציבורית נערכו בימים האחרונים דיונים במשרד, ובתחילת השבוע צפוי להתקיים סוף-סוף דיון גדול עם סמוטריץ' שבו בכירי האוצר יציגו לו את העמדה הרשמית של משרד האוצר. בדיון, ככל הנראה הם יעלו את המהלכים החקיקתיים בדגש על האופן הפזיז שבו הם נעשים, ואת ההשלכות השליליות למדי שצפויות להיות למהלכים אלה על המשק.

כמה מבכירי האוצר סיפרו שהמהפכה הזו מהווה משקולת על המשק, בטח כשמשקללים אל תוך המשוואה גם את כל מה שקורה בחו"ל; האינפלציה והעלאות הריבית, שלהערכתם יימשכו וקריסת הבנקים בארה"ב. לדבריהם, התמרורים יוצבו היטב בפני השר - כעת נותר לנו לחכות ולראות כיצד הדבר ישפיע עליו. 

בנוסף, בביקור בארה"ב סמוטריץ' מצד אחד התבטא באמירה שבסוף יגיעו לפשרה עימה יוכל לחיות המיינסטרים הישראלי. מצד שני, הוא היה מאלה שטרפדו את מתווה הנשיא. היו אזהרות של פיץ' ומודיז, סוכניות הדירוג הבין-לאומיות. מי שחשב שזה יסתכם באזהרה הזו ושלאחר מכן ישמרו הסוכנויות על שתיקה - הרי שלא כך הדבר. הן ממשיכות להעביר מסרים לבכירים בצמרת הכלכלית שהם מודאגים מאוד מהמתרחש.