השלטון המקומי מוחה על יוזמות שמקדמת הממשלה בתקציב ובחוק ההסדרים, ומאיים בשביתה כללית של הרשויות המקומיות. חיים ביבס, יושב ראש המרכז לשלטון מקומי, הזמין את ראשי הרשויות לכנס חירום שיערך בשבוע הבא. בכנס ידונו באפשרות של שביתה, ובמסגרתה הגנים עלולים להיסגר, ושירותי הרווחה והתברואה ייפסקו. הרקע לסכסוך: נטל כלכלי שמעבירה הממשלה לרשויות, בלי פיצוי מתאים.

בהודעה שנשלחה לראשי הרשויות, הם הוזמנו לדיון חירום נוכח "גזרות הממשלה בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים". הדיון יתקיים ביום שני בבוקר, ושם צפויות לעלות נקודות המחלוקת בין השלטון המקומי לממשלה. בין היתר, בשלטון המקומי דורשים להגדיל את מענקי האיזון לרשויות הנזקקות להם מ-3.5 מיליארד שקלים ל-4 מיליארד שקלים. בנוסף, ידרשו בינוי של עשרות אלפי כיתות לימוד, ושיפור משמעותי בתנאי ההעסקה של הסייעות.

מדובר למעשה בהמשך הסאגה שהחלה עם חתימת ההסכמים הקואליציוניים. כבר אז שלחו ראשי הרשויות מכתב שמתריע כי רבים מהסעיפים הנוגעים לחינוך החרדי מטילים עול תקציבי לא הוגן על הרשויות. בתגובה, שיגרו חברי כנסת חרדיים איומים כי ראשי רשויות שחתמו על המכתב, ייפגעו בבחירות המקומיות הקרובות. גם התוכנית הכלכלית שהציג ראש הממשלה נתניהו יחד עם שר האוצר להורדת יוקר המחיה גרמה להרמת גבה ברשויות, משום שאלה נדרשו לספוג את הקפאת מחירי הארנונה, ופיצוי הובטח רק עם כינון התקציב.

חיים ביבס בועידת המשפיעים 2019 (צילום: ששוני, החדשות12)
בדרך לשביתה ברשויות המקומיות? ביבס | צילום: ששוני, החדשות12

השלטון המקומי לא נוהג לשגר איומי סרק בשביתה, מאחר שזו משבשת את פעילות המשק בצורה משמעותית. שירותי החינוך הם הראשונים להיפגע, משום שסייעות הגנים מועסקות ברשויות המקומיות. גם שירותי התברואה עשויים להיפסק, וכך גם פעילותן של מחלקות הרווחה.