טיוטת חוק ההסדרים, החוק שמאגד את הרפורמות המבניות המרכזיות ביותר בתקציב 2023, הופצה והיא כוללת עשרות הצעות לחוקים ותקנות שיכולים לשנות ולשפר את החיים של אזרחי ישראל באופן משמעותי.

בטיוטה ניתן למצוא רפורמות שפותחות את שוק המזון ליבוא ומגבירות את התחרות בשירותים הפיננסיים, תוכניות למימון המטרו, הגבלת זכות השביתה, הגברת האכיפה בנת"צים ושינוי במבנה הארנונה, מלחמה בהון השחור והגברת המיסוי על דירות להשכרה ועל Airbnb, ועוד. חלק מהרפורמות האלה יגיעו לחוק ההסדרים הסופי באופן חלקי בלבד, אחרות ודאי ייפלו בדרך, וסביר להניח שרפורמות נוספות עוד ייכנסו לחוק במתכונתו הסופית. אלה הצעדים העיקריים

מס על נסיעה ברכבים חשמליים

בטיוטת חוק ההסדרים יש מספר צעדים שנועדו להסיר חסמים ולהגביר את כניסת הרכבים החשמליים לישראל, בעיקר על ידי הקלה בהקמת עמדות טעינה. עם זאת בחוק גם מצוין שרכבים חשמליים אמנם פחות מזהמים, אך יש להם השלכות שליליות אחרות, שזהות לרכבים פרטיים אחרים, ובפרט הגודש בכבישים ותאונות הדרכים. על כן, וכדי לבטא את ההשפעות הללו, מוצע לקבוע מיסוי אחיד בגובה 15 אג' עבור כל ק"מ נסועה ברכב חשמלי. מרחק הנסיעה ייבדק במכוני הרישוי אחת לשנה. גובה המס חושב כך שיהיה שקול למס הבלו, שאותו משלמים רכבי מנוע בעירה פנימית ברכישת דלק, תוך הפחתה של התועלות הייחודיות לרכבים חשמליים בהיבטים של הפחתת פליטות גזי חממה, זיהום אוויר והפחתת רעש.

הטענת רכב חשמלי (צילום: 123RF‏)
15 אגורות לק"מ נסיעה ברכב חשמלי. אילוסטרציה | צילום: 123RF‏

הגבלת אפשרות השביתה

שר האוצר סמוטריץ' מממש את האיום ממערכת הבחירות, ומבקש לצמצם את יכולתם של ועדי השלטר לשבות. סמוטריץ' ומשרדו מבקשים לאכוף החלטת ממשלה קיימת, שמורה לא לשלם לעובדי מדינה עבור ימים שבהם שבתו. בפועל, לעתים קרובות העובדים השובתים מקבלים תגמול, מה שלטענת האוצר מונע מהם להרגיש את השלכות המעשים. לדוגמה, בימים שבהם שיבשה יפה בן דוד את הלימודים בסוף השנה הקודמת, המורים זכו ברובם לתשלום עבור ימי ההשבתה. על פי ההצעה, משרדי הממשלה יצטרכו לדווח לממונה על השכר באוצר על כל עיצומים שעליהם מכריזים עובדיהם, ולדווח אם שילמו להם על ימי העיצומים, אפילו באופן חלקי.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד  (צילום: אגף הדוברות בהסתדרות)
ייאכפו החוקים כלפי עובדים ששובתים. ארנון בר-דוד, יו"ר ההסתדרות | צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

סוף עידן המזומן

החזקת כסף מזומן על ידי אדם או עוסק בסכום הגבוה מסכום של 200 אלף שקלים תהווה עבירה פלילית שבצידה קנס פלילי או לחילופין קנס מנהלי בשיעור של שליש מהסכום שהוחזק. כמו כן, תונהג חובת דיווח שנתית לרשות המסים על החזקת מזומן על ידי אדם בסכום העולה על 50 אלף שקלים. אי קיום חובת הדיווח תהווה עבירה פלילית שבצידה קנס פלילי או קנס מנהלי בשיעור 15% מהסכום העולה על הסכום המותר בהחזקה.

מאה שקלים חדשים (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
עסקאות במזומן יוגבלו עוד יותר. אילוסטרציה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אישור מחלה בלי לראות רופא וקנס על ביטול תור

על מנת לפתור את עומס התורים הרב בקופות החולים, מבקשים במשרד האוצר להפחית את העבודה המנהלית שמגיעה לרופאים. אחד מהם הוא אישורי מחלה לצורך קבלת דמי מחלה מהמעסיק, שכיום מהווים למעלה מ-10% מסך הביקורים אצל רופא המשפחה, כ-8 מיליון ביקורים בשנה. לפיכך מוצע לבטל את החובה לחתימת רופא על אישור ימי מחלה בגין ארבעת ימי המחלה הראשונים ולהעביר את הסמכות לידי הקופה, ומהיום הרביעי לחייב ביקור פרונטלי לצורך קבלת אישורי מחלה נוספים.

תור לרופא (צילום: getty images)
לא תצטרכו לראות רופא כדי לקבל אישור מחלה? אילוסטרציה | צילום: getty images

בנוסף, כדי לצמצם את שיעור אי-ההגעה הגבוה לתורים שנקבעו, יותר לקופות החולים לגבות מראש את התשלום עבור הביקור, ולא להשיב את התשלום למבוטח במקרה של אי-הגעה - אלא אם ביטל את התור שנקבע לו לפחות יממה לפני מועד התור. במקביל קופות החולים יחויבו לתזכר את המטופלים לגבי התור בשבועיים שקדמו לו.

קיצוץ נוסף בפנסיות התקציביות

שר האוצר יהיה רשאי, בהסכמת ראש הממשלה, לקבוע כי חלק מעובדי מערכת הביטחון לא יוכלו להיות מועסקים במסלולים שיזכו אותם בפנסיות גישור, החלופה הקיימת לפנסיות התקציביות. לפי טיוטת ההצעה, יהיה מדובר במקצועות שבהם יש ביקוש נרחב בשוק העבודה, ולכן תשלום פנסיה מוגדלת אינו עולה על מטרות פנסיות הגישור. ככלל, פנסיות תקציביות ופנסיות גישור נועדו לענות על מקרים שבהם אדם מועסק במקצוע צבאי שאין לו ביקוש בתחום האזרחי, וצבר באותו תחום את שנות הקריירה המשמעותיות שלו, ועל כן יתקשה למצוא עבודה בשוק, מה שמצריך אותו לפנסיה מוגדלת מגיל מוקדם. המהלך לא יפגע במי שכבר מכהנים בתפקידיהם.

גבעתי (צילום: דובר צה"ל)
קיצוץ נוסף בפנסיות של אנשי הקבע? אילוסטרציה | צילום: דובר צה"ל

ניסיון לתקן את העיוות בארנונה

פרק הארנונה הוא אחד הפרקים הכבדים ביותר בטיוטה שפורסמה. אחד השינויים המשמעותיים שמוצעים בו הוא לאפשר לעיריות חזקות לשנות את תעריפי הארנונה, כך שיצטמצם הפער בין הארנונה לעסקים לארנונה למגורים, ולמעשה להגדיל את הארנונה לתושבים בהדרגה.

חשבונות, חשבון חשמל, ארנונה (צילום: פרטי)
עיריות מסוימות יוכלו להגדיל את הארנונה. אילוסטרציה | צילום: פרטי

כיום הארנונה למגורים נמוכה במיוחד ביחס לארנונה לעסקים, זאת למרות שההוצאה של העיריה על תושבים גדולה מההוצאות על נכסים אחרים. הדבר מייצר עיוות בתמריצי הבניה של העיריות, שמעדיפות לקדם בניית מבנים שאינם למגורים. פתרון נוסף לעיוות הזה שמוצג בטיוטה הוא הקמת קרן ארנונה. לא מדובר ברעיון חדש, ולפיו כל הרשויות יפרישו שיעור מסוים מהגידול מהכנסותיהן מארנונה לעסקים לקרן, שתחלק מענקים לעיריות על כל אישור של יחידת דיור נוספת.

ההייטק ו-Airbnb על הכוונת

פרק הארנונה גם שם על הכוונת את משרדי ההייטק שמשלמים ארנונה נמוכה ביחס למשרדים אחרים, שכן הם יכולים להיכנס להגדרת "בתי תוכנה" תחת הסיווג תעשייה, ולא משרדים. כיום זה מאפשר לחלק מהחברות לקבל הנחה של יותר מ-50% בארנונה.

התל-אביבים שסובלים מ-AirBnb (צילום: החדשות‎)
ארנונה גבוהה במיוחד ל-Airbnb | צילום: החדשות‎

בנוסף מבקשים בטיוטה להוסיף להגדרת בתי מלון בארנונה כל נכס שמשמש למתן שירותי לינה עבור אורחים מתחלפים, במסגרת פעילות השכרת הנכס לטווחי זמן קצרים, לתקופה העולה על 60 ימים בשנה – כלומר Airbnb. המשמעות היא ארנונה עסקית למי ששילמו עד היום ארנונה למגורים.

דיווח ומיסוי על שכירות

כיום חוק מס הכנסה פוטר דיווח ממי שהכנסותיו משכר דירה נמוכות מרף המיסוי. באוצר מבקשים לבטל את הסעיף הזה ולחייב את כל משכירי הדירות בדיווח על שכר הדירה שהם מקבלים, גם אם הם לא משלמים עליו מס. באוצר מאמינים שמשכירי דירות רבים שחייבים במס לא מדווחים על כך, ושחובת הדיווח תגרום להם לדווח וגם לשלם את המס שהם נדרשים לו.

המטרו בתל אביב (צילום: נת"ע - מערכת מטרופולינית להסעת המונים)
בעלי הנכסים בסביבה ישלמו על הקמת המטרו. אילוסטרציה | צילום: נת"ע - מערכת מטרופולינית להסעת המונים

בנוסף באוצר מציעים להקל על בעלים של דירה יחידה שאותה הוא משכיר, אם באותה תקופה הוא שוכר דירת מגורים אחרת. על פי הטיוטה, מוצע לאפשר לבעלי דירה יחידה לנכות מהכנסות השכירות מדירת המגורים שהוא מחזיק את ההוצאות על השכירות שהוא משלם.

טיפול ב"עודף משפטיזיציה"

כדי להקל את העומס על בתי המשפט ולהוריד את העלויות, הן של הצדדים בתיק והן של המדינה, מוצע להעביר סוגים שונים של הליכים "פשוטים" למנגנוני הכרעה מחוץ למערכת בתי המשפט. כך למשל ב"תביעות פח", תביעות בין שתי חברות ביטוח, או השכרה וליסינג, בגין פגיעה ברכב, התביעות יעברו למנגנון בוררות חובה, שיתבצע על ידי ממשק טכנולוגי, וההחלטה תאושר בבית משפט שלום. עוד מוצע להרחיב את סמכויות הרשמים לענייני ירושה, כך שבסוגים מסוימים של תיקי ירושה יוכלו הרשמים לטפל בבקשות לצווי צוואה או צווי קיום צוואה, מבלי להטריח בכך את בתי המשפט.

מס על בעלי נכסים בקרבת המטרו

עלות פרויקט המטרו, כפי שנקבעה בחוק המטרו, היא גרנדיוזית - 150 מיליארד שקלים. מכיוון שהמטרו אמור להעלות את ערכי הקרקעות הסובבות אותו, בחוק המטרו כבר נקבע כי מחצית מהסכום ימומן על ידי מקורות המבוססים על התועלות הכלכליות שיניב הפרויקט. כפי שכבר היה ברור, אחד מהמקורות הללו הוא בעלי הנכסים בסביבת התחנות. בטיוטה הנוכחית הוחלט להחריג את בעלי הדירות למגורים, ולהטיל את התשלום רק על בעלי נכסים עסקיים ואחרים.

פקק בנת"צ החדש (צילום: N12)
האכיפה בנת"צים תוגבר משמעותית. ארכיון | צילום: N12

על פי מודל המיסוי שגובש, על בעלי נכסים במתחמים שיושפעו מהמטרו יוטל היטל מימון המטרו, אשר ייקבע על ידי שר האוצר בצו. ההיטל ישולם פעם בשנה, מתחילת עבודות המטרו במתחם שבו נמצא הנכס, ובפריסה של עד 40 שנה. תשלום ההיטל יהיה מופחת בשיעור של 80% בעת שלב ההקמה עד שלב ההפעלה.

פירוק המונופול של ביט

כפי שפורסם בתוכנית חיסכון, האוצר מקדם בחוק ההסדרים תוכנית לחייב את אפליקציות התשלומים לאפשר ללקוחות שלהן לקבל כספים ממשלם שנתן את הפעולה באמצעות אפליקציה אחרת, באופן פשוט ונוח. במקביל, האפליקציות לא יוכלו לחייב אדם להיות מנוי אליהן על מנת לקבל כסף ששולם דרכן. המשמעות - אדם יוכל להעביר כסף בביט לאדם ללא ביט, והוא יוכל לקבל אותו ישר לחשבון הבנק שלו בלי להירשם.

הגברת האכיפה בנת"צים

על אף אמירותיה של שרת התחבורה, מירי רגב, נגד נתיבי התחבורה הציבורית, בטיוטה מוצע להגביר את האכיפה בנתיבים הללו ואף להכשיר עובדי משרד התחבורה לאכיפה. בנוסף מוצע שלא לאפשר גם למוניות לנסוע בנת"צים בשעות העומס, מכיוון שקיבולת הנוסעים שבהם קטנה במיוחד. למעשה מבקשים לשמור על הנת"צים לאוטובוסים בלבד בשעות הגודש.

בנק (צילום: Moshe Shai Flash90, פלאש 90)
הבנקים יצטרכו לדווח לכם על העמלות שאתם משלמים. אילוסטרציה | צילום: Moshe Shai Flash90, פלאש 90

פרק מצומצם בתחום החינוך

בתחום החינוך לא הוצגו בטיוטה רפורמות מרחיקות לכת, ולמעשה הוצג רק צעד אחד שיאפשר לממש כראוי את תוכנית הגמישות הניהולית שנכנסה למערכת החינוך במסגרת חוק ההסדרים הקודם. עם זאת הקואליציה התחייבה לרפורמות במערכת החינוך, עם משמעותיות תקציביות רבות: מתקצוב מוסדות שלא מלמדים לימודי ליבה ועד חינוך חינם מגיל אפס. על כן סביר שרפורמות נוספות ייכנסו לתקציב בתחום זה.

הכשרה טכנולוגית לאוכלוסייה החרדית

לאור נתוני הפריון הנמוכים של העובד הישראלי, באוצר רואים חשיבות בשילוב אוכלוסיות שיכולת ההשתכרות שלהן נמוכה, בענפים מתקדמים המספקים שכר גבוה, ובפרט את הגברים החרדים. לשם כך מציעים להפנות תקציבים להנגשה של המכללות הטכנולוגיות של זרוע העבודה לאוכלוסיה החרדית ואף לפתוח שלוחות של המכללות הקיימות באזורים עם אוכלוסייה חרדית. באוצר מבקשים גם לשפר את המכללות עצמן, לטובת כלל האוכלוסייה, על ידי שינוי שיטת התקצוב, כך שתתמרץ הישגים, כלומר ריבוי של מסיימים לתוכנית ומקבלי תעודה.

עמלות שקופות

הבנק יחויב למסור הודעה לכל לקוח, בתחילת כל חודש, שבה יוצג מידע מפורט על הסכום הכולל של העמלות והריביות שגבה הבנק בחודש הקודם. על מנת למנוע מצב שבו הודעה זו מכילה פרטים רבים שיקשו על הלקוח להבין את האמור בה, הבנק ימסור במסגרת ההודעה רק את הסכום הכולל של העמלות והריביות שנגבו ממנו.

_OBJ

סוף ל"יוטיוברי הקריפטו"

מוצע לתקן את חוק ייעוץ ההשקעות כך שיחיל את הוראת החוק על ייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות בנכסים דיגיטליים, המשמשים להשקעה ואינם עומדים בתחולת החוק הקיים. בתוך כך תוענק סמכות למפקח לבצע התאמות רלוונטיות בפיקוח, ככל שיש בהן צורך, ביחס לייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות בנכסים דיגיטלים.

מלחמה ביוקר המחיה

בתחום זה מקדם האוצר פגיעה בכוחן של של יבואניות המזון, המשך הרחבת הרפורמה ביבוא והכרה בתקנים בין-לאומיים נוספים. בתחום הפירות והירקות מקדמים בחוק את נישול מועצת הצמחים מסמכויותיה והפסקת תיאום המחירים בין המגדלים, וכן הקלה על יבוא מוצרים מן החי, ובפרט בשר וביצים. לקריאה נוספת על הצעדים למלחמה ביוקר המחיה בטיוטת חוק ההסדרים