מתחת לראדר? 5 חברות היי-טק נוספות החליטו להוציא את הכספים שהן מחזיקות בחשבונות בבנקים בישראל לחשבונות בבנקים בחו"ל. הן מתווספות ל-4 חברות נוספות שהודיעו פומבית על המהלך: "WIZ", "פאפאיה גלובל", "וורביט" ו-"Skai". השווי הכולל של החברות הנוספות שפנו לבנקים על מנת למשוך את כספיהן – 7 מיליארד דולר. כך נחשף הערב (רביעי) ב"מהדורה המרכזית".

החברות נתנו הנחיה להוציא מישראל סך הכול כ-300 מיליון דולר – חלק מההוראות כבר עברו לבנקים, וחלק יושלמו בשבועות הקרובים. 600 מיליון דולר נוספים שאמורים היו להיכנס לישראל – לא יוזרמו לחשבונות בארץ. לדוגמה, באחד הבנקים התקבלה אתמול הוראה מחברת יוניקורן להעביר 30 מיליון דולר נוספים מישראל לשוויץ, בנוסף ל-5 מיליון דולר שכבר עברו בשבוע שעבר.

אותן החברות נימקו בפני הבנקים את ההחלטה והסבירו כי ההוראה מגיעה ברקע לחץ מהמשקיעים לפזר סיכונים. החשש שממנו מתריעים הכלכלנים - היווצרות של סחף ואפקט דומינו שיגביר את הלחץ של המשקיעים להוציא מכאן כסף, לא כצעדי מחאה אלא כניסיון לגדר סיכונים.

החברות שהודיעו פומבית כי יעבירו כספים מישראל

ארבע חברות היי-טק נוספות, שכל אחת מהן מוערכת בשווי של כמילארד דולר הודיעו לאחרונה על ההחלטה למשוך את הכספים מחשבונות הבנק בישראל. הן הצהירו על המהלך בפומבי ומנהליהן הביעו התנגדות למהפכה המשפטית.

מוקדם יותר השבוע פורסם לראשונה ב"מהדורה המרכזית" כי חברת WIZ החליטה להוציא את הכספים שהיא מחזיקה כאן בארץ, לחשבונות בבנקים בחו"ל. על פי ההערכות, החברה של אסף רפפורט מחזיקה בישראל כמה עשרות מיליוני דולרים. היא תשאיר כאן רק מעט כסף, כדי לאפשר פעילות שוטפת ולתשלום משכורות.