ועדת השרים לענייני חוק ההסדרים בראשות יואב קיש החליטה היום (שלישי) פה אחד על הורדת הסעיף שאמור היה לבטל הטבה מרכזית לתיירים המגיעים לישראל. מדובר בפטור ממע"מ שניתן לתיירים והיה אמור להתבטל לפי דרישת האוצר - בהיותו שווה למדינה מיליארדי שקלים. הסעיף התבטל ברקע הלחץ הכבד שהפעיל בנושא שר התיירות חיים כץ.

למרות המחלוקות: הממשלה אישרה את תקציב המדינה

לאחר ההחלטה, פרסם השר כץ הודעה ובה בירך: "אני מודה לראש הממשלה, לשר האוצר ולחבריי השרים שתמכו בבקשתי לבטל את הגזרה שהייתה מנחיתה מכה קשה על תעשיית התיירות. נביא תקציב ראוי לקידום התיירות בישראל שהיא מנוע צמיחה משמעותי".

שר העבודה והרווחה, חיים כץ (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
"מודה על ביטול הגזרה". שר התיירות כץ | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

גם דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי, בירך על ההצבעה בוועדה: "העבודה המשותפת של נשיאות המגזר העסקי עם שר התיירות, מר חיים כץ ובשיתוף פעולה עם שר החינוך, חה"כ יואב קיש נשאה פרי. אני שמח על ההסרה מחוק ההסדרים של הפרק שעסק בכוונה לבטל את הפטור ממע"מ לתיירים. מדובר בצעד מיותר שאינו תואם לאתגר בו מצוי ענף התיירות, על ממשלת ישראל לתת כלים משמעותיים להאצת הענף ואני שותף מלא יחד עם שר התיירות לקדם את ההליכים הללו."

בדיוני התקציב שהתקיימו לפני כמה שבועות, הביע כץ את התנגדותו לביטול תוכנית מע"מ 0 לתיירים, סירב להצביע בעד התקציב והצהיר: "לא מתכוון להשתתף בהלוויית משרדי". לאחר ההצבעה אמר כץ: "אני מברך את ממשלת ישראל על אישור התקציב. לא הגענו להסכמות בתחום התיירות ובכוונתי לפעול לתיקון העוולות בהמשך הליך החקיקה. אני מקווה שהשכל הישר ינצח. פגיעה בתיירות היא פגיעה כלכלית והסברתית כאחד. התיירים הם השגרירים שלנו, התיירות היא נכס ואין לנו את הפריבילגיה לזלזל בה".