חברת אנרג'יאן, שמחזיקה במאגרי כריש-תנין, הודיעה היום (חמישי) בדיווח לבורסה על גילוי גז חדש, במאגר הרמס שנמצא דרומית לכריש וכולו במים הטריטוריאליים של ישראל. במאגר אותרו 7-15 BCM (מיליארד מ"ק) - לא מדובר בכמות גדולה במיוחד אך יש לה פוטנציאל מסחרי והיא יכולה להעיד על קיומו של גז נוסף באזור. לשם השוואה בישראל צורכים בשנה אחת 12-13 BCM. 

עוד דיווחה אנרג'יאן כי ספינת הקידוח סטנה, שמצאה את הגז בהרמס שבבלוק 31, תחזור כעת לבלוק 12 (שמכונה אולימפוס) לקידוחים במבנה זאוס. אנרג'יאן מצפה לגלות במאגר זאוס 10-12 BCM והקידוחים במאגר יסייעו לה להעריך את כמויות הגז בבלוק כולו, שכרגע מוערכות ב-58 BCM. 

גילויי הגז הנוספים עשויים לעודד חברות בינלאומיות נוספות לחפש גז במים הטריטוריאליים של ישראל על מנת להפיקו. בהקשר זה יש לציין שהמדיניות הנוכחית של ממשלת ישראל לא מאפשרת את יצוא כל הגז ומחייבת את החברות לחבר את המאגרים לישראל ולייצא רק שיעורים מסוימים מהגילויים.

מדיניות זו מעוררת דיון ציבורי ער בנוגע לשאלת יצוא הגז מישראל: גורמים רבים בתעשיית הגז, כמו גם גורמים רשמיים במשרד האנרגיה, מאמינים שעל מנת לעודד חברות לחפש גז בישראל יש לשנות מדיניות ולהקל על היצוא, לפחות ממאגרים חדשים כמו זה שאותר כעת. אחרים טוענים שיש לשמור את הגז הישראלי למען הדורות הבאים, וכן שגילויי הגז בישראל לא צפויים להגיע לכמויות גדולות שימשכו לפה חברות זרות נוספות.

אנרג'יאן צפויה להתחיל את הפקת הגז ממאגר כריש בימים הקרובים, על רקע הסכסוך מול חיזבאללה והאיומים מצד ארגון הטרור הלבנוני. מאגר כריש מוערך בכ-39 BCM וכולו צפוי להגיע למשק המקומי. בישראל הבהירו כי ההפקה תחל גם אם לא יגיעו להסכמות מול לבנון.