חברת בן אנד ג'ריס בישראל הודיעה היום (רביעי) שתמשיך למכור מוצרים בכל רחבי ישראל, לרבות ביהודה ושומרון – ללא הגבלת זמן. ההודעה מגיעה לאחר שהושג הסדר עם חברת יוניליוור הבין-לאומית, שמבטיח את המשך פעילות המפעל ואת מכירת המוצרים בכל רחבי הארץ.

ההסדר מסיים את המחלוקת בין הצדדים, שנוצרה בעקבות סירובה של בן אנד ג'ריס בארה"ב לחדש את זיכיון המכירה של המנכ"ל והבעלים של החברה בישראל אבי זינגר.

בעקבות ההסדר אמר זינגר: "אני שמח מאוד שלאחר חודשים ארוכים של מאבק, הצלחנו להבטיח כי נמשיך לייצר ולמכור את גלידת בן אנד ג'ריס האהובה לכלל לקוחותינו, ללא אפליה - בכל רחבי ישראל ויהודה ושומרון". עוד הוא ביקש להודות ליוניליוור על מעורבותם בפתרון המחלוקת: "אני מודה ליוניליוור על נכונותם להגיע לפתרון, ולעמדתם הנחרצת נגד תנועת ה-BDS.  זה היה מאבק ממושך ומורכב, חוצה גבולות ומגזרים".

יאיר לפיד (צילום: Olivier Fitoussi Flash90)
"המאבק ב-BDS הוא קודם כל למען קידום שותפות", שר החוץ לפיד | צילום: Olivier Fitoussi Flash90

"אני רוצה להודות בשמי ובשם עובדי המפעל על התמיכה המשמעותית שקיבלנו מחברי כנסת מכל קצות הקשת הפוליטית בישראל, וממשרד החוץ בראשות שר החוץ יאיר לפיד", הוסיף זינגר. בהמשך הוא ביקש להודות לנציגי ממשל בכמה מדינות בארה"ב, שיזמו סנקציות חמורות בתגובה לחרם, וכן לארגונים יהודים ופעילים מרחבי העולם.

שר החוץ יאיר לפיד ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי בירכו על ההודעה בהצהרה משותפת: "ההחלטה שהתקבלה, לא רק מבטיחה שהמפעל של בן אנד ג'ריס בישראל וצוות העובדים המגוון שלו יהיה מוגן, אלא גם שהלקוחות של החברה - יהודים ומוסלמים, ישראלים ופלסטינים, לא יהיו מטרה להתקפות קמפיין הדה לגיטימציה נגד ישראל".

לפיד וברביבאי ביקשו לברך באופן אישי את אבי זינגר, הבעלים של בן אנד ג'ריס בישראל, על ההסכם שהושג. עוד הוסיפו כי "ישראל מעריכה את ההתנהלות הקונסטרוקטיבית והמכבדת שבה פעלה חברת יוניליוור לפתרון הסוגיה ואת עמדתה החד משמעית נגד אנטישמיות ונגד סדר היום של ארגוני ה-BDS".

השרה אורנה ברביבאי (צילום: N12)
"ניצחון לכל הישראלים, ותבוסה למחרימים", שרת הכלכלה ברביבאי | צילום: N12

"מדובר בניצחון ערכי חשוב נגד האפליה והאנטישמיות העומדות בליבו של קמפיין החרם על ישראל", ציינו השרים, והודו למי שעמדו לצד ישראל במאבק: "אנחנו רוצים להודות מקרב לב לאנשים הרבים שהתייצבו נגד הניסיון הבלתי לגיטימי להחרים את ישראל, בהם מושלים ונבחרי ציבור ברמה הפדרלית והמדינתית בארה"ב ובמקומות נוספים, ארגוני חברה אזרחית ואזרחים מן השורה, מכל גווני הקשת הפוליטית". כמו כן, הם הודו לצוות שהוביל משרד החוץ לטיפול בסוגיה.

"נלחם בדה לגיטימציה ובתנועת החרם בכל זירה"

בימים האחרונים שוחח לפיד עם זינגר ועם מנכ"ל יוניליוור אלן ג'ופ. בדברים שמסר, אמר לפיד: "האנטישמים לא ינצחו אותנו - גם לא בגלידה. נלחם בדה לגיטימציה ובתנועת החרם בכל זירה, תודעתית, כלכלית וערכית. המפעל של בן אנד ג'ריס בישראל הוא מיקרוקוסמוס של כל גווניה של החברה הישראלית".

לפיד הודה לחברת יוניליוור על פעילותה לפתרון הסוגיה, וציין: "הניצחון היום הוא עבור כל אלו שיודעים שהמאבק ב-BDS הוא קודם כל למען קידום שותפות ושיח ומאבק מתמשך נגד אפליה ושנאה".

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי מסרה: "גלידת בן אנד ג'ריס תמשיך להיות מיוצרת כאן ולהימכר בכל מקום, ולתרום לעובדים ולכלכלה. זה ניצחון לכל הישראלים, ותבוסה למחרימים".

מטה חברת יוניליוור העולמית ברוטרדם, הולנד (צילום: רויטרס)
שר החוץ לפיד הודה ליוניליוור על פעילותה למען הסוגיה, מטה החברה בהולנד | צילום: רויטרס

ממועצת יש"ע נמסר: "אנו שמחים על כך שחברת בן אנד ג'ריס העולמית חזרה בה מניסיון החרם, ומברכים את הנהלת החברה בישראל על המאבק וההצלחה. מועצת יש"ע פעלה רבות בנושא, כולל פגישות עם גורמי השפעה בארץ ובחו"ל, כדי לגרום לחברה לעצור את ההחלטה הבזויה. אנחנו שמחים שהצדק ניצח. בן אנד ג'ריס ספגו מפלה ציבורית וגם נזקים כספיים אדירים, והבינו שלהחרים את יהודה ושומרון זו החלטה אנטישמית שיש לה מחיר יקר. חשוב שחברות אחרות ילמדו את האירוע וימנעו מגורמים אנטישמיים וארגוני חרם להשפיע על החלטותיהם".

נשיאת ארגון "שורת הדין" עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר מסרה: "הכניעה של יוניליוור היא ניצחון מוחץ נגד תנועת ה-BDS. כמה שלא ינסו, שונאי ישראל לא יצליחו להשיג דבר, משום שכישרון, יוזמה ויצירתיות, תמיד עולים על טרור, שנאה וגזענות. כשהעולם היהודי מתאחד כולו להגן על ישראל, לא ניתן להביס אותנו. שורת הדין נקטה בהליכים להשתלט על הסימון המסחרי של בן אנד ג'ריס ביהודה ושומרון, ואיימה בבג"צ על המדינה שלא להעניק הטבות ליוניליוור לפי חוק החרם".

לפני כשנה הודיעה חברת הגלידה האמריקנית בן אנד ג'ריס שתפסיק למכור את מוצריה "בשטחים הפלסטיניים הכבושים", ושהיא מתכוונת שלא לחדש את הסכם הפצת הגלידה עם הזכיין הישראלי הנוכחי. בהודעה שהוציאה החברה נכתב: "אנו מאמינים כי מכירת הגלידות בשטחים הפלסטינים הכבושים לא עולה בקנה אחד עם הערכים של בן אנד ג'ריס".