הסלמונלה הועברה מתנובה לשטראוס? הממצאים המדאיגים שהתגלו באבקת החלב של תנובה הובילו את החברה לבצע קריאה חוזרת (ריקול) לכל 8 הלקוחות שרכשו את המוצר בין ה-9 באוגוסט ל-25 באוגוסט 2021. היום (שבת) פרסמנו לראשונה ב"חדשות סוף השבוע" כי בין הלקוחות של תנובה נמנית גם חברת שטראוס – שכזכור ביצעה את הריקול הגדול ביותר בתחום המזון בישראל בעקבות הימצאות סלמונלה במפעל השוקולד שלה.

עוד פרסמנו הערב כי אותו שק חלב מזוהם של תנובה, שנמצא לראשונה במפעל של שטראוס, הוא מתאריך יחסית קרוב – 26 באוגוסט. החשד עולה במסגרת חקירת הזיהום המפעל של שטראוס – שבמהלכה התגלו שני שקים מזוהמים. במשרד הבריאות חשבו שאין קשר בין הזיהום הזה לתנובה, אבל הם ממשיכים בבדיקה.

ריקול בשטראוס (צילום: פלאש 90)
שני שקי אבקת חלב עם חשד לסלמונלה נמצאו במפעל שטראוס | צילום: פלאש 90

בתנובה טוענים שאין כל קשר בין המקרים, ושבדרך כלל אותה אבקת חלב עוברת תהליכי פסטור וחימום. עם זאת נדגיש כי דווקא במקרה של חטיפי שוקולד, כמו בשטראוס, לא מתרחשים תהליכי חימום ופסטור. עוד ציינו בתנובה כי האצווה מהתאריך של שטראוס נבדק 4 פעמים נוספות אחרי הממצא המזוהם בשטראוס: פעמיים על ידי משרד הבריאות ופעמיים על ידי תנובה ונמצא תקין. מה שנבדק בשטראוס היה מתוך מפעל מזוהם: תנובה לא מכרה לשטראוס שוקולד אלא למחלבה. נראה שהמחלבה העבירה אבקת חלב לשטראוס שוקולד.

במשרד הבריאות מנחים את תנובה להמשיך בבדיקות ובמקביל ממשיכים בחקירה מול המפעלים. חשוב להדגיש שעד כה לא עוד בדיקות נוספות שאינן תקינות, ושבתנובה מבצעים בדיקת סלמונלה רק 1 ל-3 שנים – בהתאם לדרישת משרד הבריאות. לצד זאת, ועל רקע העובדה שהתגלו 2 חברות שבהן נדגמה סלמונה, משרד הבריאות ייאלץ לבצע בדיקה מקיפה ולהסיק את המסקנות.