חברת ההשקעת "נורמה" שפועלת בארה"ב ובבריטניה הועברה לאיש העסקים דוד דוידוביץ', שנחשב ליד ימינו של האוליגרך רומן אברמוביץ', כך דווח היום (רביעי) בדיילי מייל הבריטי. "נורמה" נקשרה בעבר לשמו של האוליגרך הרוסי, והעברת הבעלות נעשתה ביום הפלישה. בדיילי מייל נרמז שייתכן שזו הדרך של אברמוביץ' המשיך לפעול במערב למרות הסנקציות.

שוויו של דוידוביץ' מוערך בכ-1.6 מיליארד דולר. גורם המקורב לדוידוביץ' אישר לוול סטריט ז'ורנל שאיש העסקים אכן קיבל את הבעלות על חברת "נורמה", אך הכחיש שאברמוביץ' היה בעליה הבלעדיים של החברה לפני שהועברה לדוידוביץ'. "השקעתו של דוידוביץ' בחברה היא חלק מהשקעותיו באופן כללי ומהתעניינותו בחברות סטארט-אפ", טען הגורם.

חברת "נורמה" משקיעה בעיקר בחברות שעוסקות באנרגיה מתחדשת, במחקר לטיפול בסרטן ובמחקר על תרופת "אנטי-אייג'ינג", שכולן פועלות בארצות הברית ובבריטניה. מכאן, שלאברמוביץ' אסור להיות שותף בחברה שכזו בעקבות הסנקציות האוסרות על בעלי הון רוסים לפעול ברוב מדינות המערב.

בעקבות הסנקציות, אברמוביץ' העמיד למכירה את קבוצת הכדורגל צ'לסי שבבעלותו, ואף ניסה למכור גם את האחוזה בת 15 החדרים באנגליה ב-195 מילון דולר, וגם את הפנטהאוז בן 3 הקומות שבבעלותו בלונדון. גם היאכטות שלו כעת בתנועה, אחת מהן, ששווה 560 מיליון דולר, עגנה בברצלונה לפני כשבוע, ונמצאת כעת מול חופי אלג'יריה. השנייה, השווה 704 מיליון דולר, שטה כעת בים הפתוח ליד האיים הקריביים.

האוליגרך רומן אברמוביץ' עוזב את ישראל
כך נצפה אברמוביץ עוזב את ישראל
היאכטה "אקליפס" של רומן אברמוביץ' (צילום: רויטרס)
עדיין בתנועה. אחת היאכטות של אברמוביץ' | צילום: רויטרס

לפי הדיילי מייל, אברמוביץ' עצמו נמצא כעת במוסקבה, לאחר ששלשום המריא מישראל בטיסה לטורקיה. אברמוביץ' הגיע לארץ לפני כ-3 ימים, ולמרות שהוא בעל דרכון ישראלי, נאסר עליו לשהות בישראל יותר מ-24 שעות בגלל הסנקציות שהוטלו נגדו. שר החוץ לפיד אמר בעניין: "ישראל לא תהיה מסלול עוקף לסנקציות".