בשבוע האחרון כ-80 אלף ישראלים נרשמו לתוכנית דירה בהנחה – והמספר הזה כמובן צפוי עוד לעלות עם קצב ממוצע שעומד על כעשרת אלפים נרשמים חדשים מדי יום. הערים שמככבות ברשימה מבחינת כמות הנרשמים הן באר יעקב - שנמצאת במקום הראשון, ראשון לציון ואור יהודה. יצאנו לבדוק למי ישנם הסיכויים הגבוהים ביותר לזכות בדירה, וגם - מדוע לזוגות שכבר זכו בדירה הנחשקת נוצרה בעיה מסוג חדש.

איפה יש יותר סיכוי לזכות בדירה - ולמי?

אם ניקח לדוגמה פרויקט עם 100 דירות - העדפה ראשונית היא לנכים ביחס של דירה אחת לִ-30. בפרויקט שלנו זה אומר 3 דירות. לאחר מכן, לפחות 20% מהדירות בפרויקט מוקצות לִבני המקום, כלומר מינימום 20 דירות לפי הדוגמה. אז בדירות שנשארו - מגרילים את כל היתר פלוס בני המקום הנותרים - יִתרון גדול מאוד.

אז איפה הסיכויים גבוהים במיוחד? לדוגמה במועצה המקומית טוראַן בגליל, מספר הדירות שהוקצו לבני המקום הוא 5. נכון להיום חמישה מבני המקום נרשמו להגרלות. כלומר, אם ההגרלות היו נסגרות היום - הם בוודאות זוכים בדירה.

למי עוד הדירה כמעט מובטחת? תושבי דימונה. באחד הפרויקטים בעיר שמרו 58 דירות לִבני המקום  - הסיכוי לזכות בדירה עומד כרגע על כ-70 אחוזים. גם לתושבי עכו הסיכויים גבוהים - אחד מכל 3 זוכה. בטבריה - 29 אחוזים ובבת חפר - 28 אחוזים. אפילו בבאר יעקב, העיר שאליה נרשמו הכי הרבה זכאים יש 15 אחוזי הצלחה לִבני המקום באחד הפרויקטים בעיר.

אך אם התוכנית החדשה אכן תשיג את המטרה העיקרית שלה, להקל על מצוקת הדיור – נדמה שאת הכסף שהזוגות חסכו על מחיר הדירה, הם ישלמו לפחות באופן חלקי בריבית של המשכנתא.

הבעיה החדשה של בעלי הדירות

"ריביות המשכנתא נמצאות בעליה די משמעותית מתחילת השנה. אנחנו רואים את זה מאמצע-סוף ינואר. יש לזה כמה סיבות" מסביר אבירם טננבאום, מנכ"ל חברת פרדס ייעוץ פיננסי והשקעות. "קודם כל האיניפלציה החזקה שאנחנו נמצאים בה. בנוסף, יש גם צפי די מבוסס לעליות בריביות של בנק ישראל".

את העלייה הזו, נדגים באמצעות מקרה אחד של זוג צעיר. אותו הזוג, לוקח משכנתא של מיליון שקלים ופורס אותה לך-20 שנה. אם בני הזוג היו לוקחים את המשכנתא בתחילת השנה עם מסלול שהוא תמהיל מייצג - הם היו מחזירים כ-5,100 שקלים בחודש. אם הם לוקחים את אותה המשכנתא היום הם כבר יחזירו 5,500 שקלים – כלומר ההחזר שלהם בתקופת המשכנתא עלה ב-75,000 שקלים.

מחירי המשכנתא
עיבוד:

"אשתי ואני רכשנו דירה בחיפה ובחודשים האחרונים התחלנו תהליך של לקיחת משכנתא" הסביר אופק אדרי. "היו לנו שבועיים להגיש את כל המסמכים ופספסנו את המועד - בזמן הזה היו עליות ריביות במשק של מאות שקלים וכרגע עם ההצעה החדשה, אנחנו בעצם נשלם מאות שקלים יותר כל חודש. כלומר, עלייה של עשרות אלפי שקלים במשך חייה של המשכנתא".

לשם השוואה, זוג שלקח משכנתא שפרוסה ל-30 שנה ונדרש להחזיר 4,000 שקלים בחודש – יידרש להחזיר 4,300 שקלים. כלומר עליה של לא פחות מ-120 אלף שקלים. הפער - רק בגלל כמה חודשים.