פרסום ראשון: דוח חדש שגובש לאחרונה בעקבות הפסקות החשמל המרובות והממושכות שהתרחשו בארץ בשנה האחרונה, מעלה תמונה מדאיגה, על פיה עשרות אלפי משקי בית בישובים ערביים מחוברים באופן לא חוקי לחשמל. 

על פי הערכת חברת החשמל, ישנם 24,174 חיבורים לא חוקיים בישובים הבדואיים בנגב, לעומת 12,598 חוזים חוקיים. בנוסף, נבדקה רשימת ישובים ערבים בצפון - ובה נמצאו מעל ל-31 אלף חיבורים בלתי חוקיים לחשמל.

בדוח שגובש במרכז המחקר והמידע של הכנסת, נכתב כי מעבר לכך שחיבור מבנים לחשמל באופן בלתי חוקי גורם למפגעי בטיחות במרחב הציבורי ובבתים הפרטיים ואף לסכנת התחשמלות, הדבר מוביל לעומס על רשת החשמל. כתוצאה מכך, ישנן הפסקות חשמל רבות ואיכות חייהם של התושבים נפגעת, כמו שקרה בזמן סערת אלפיס בחודש שעבר. מי שעוד סופגת נזק כלכלי משמעותי כתוצאה מההפסקות הרבות היא חברת החשמל, שנדרשת לבצע פעולות תחזוקה ושדרוג כדי לעמוד בעומס על הרשת. בנוסף, היא נדרשת גם לטפל במקרי אי-תשלום סדיר של מי שמתחבר לרשת בצורה פיראטית.

 

בחברת חשמל נערכים לסעה, אילוסטרציה (צילום: ap)
עשרות אלפי חיבורים לא חוקיים. אילוסטרציה | צילום: ap

הבוקר (שני) יערך דיון בנושא בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ובו יוצגו הנתונים. ח"כ ואליד טאהא, יו"ר הוועדה, הגיב לפרסום ב-N12 ואמר: "הנתונים על התנהלות סוגיית חיבורי החשמל ביישובי החברה הערבית מזעזעים. הממשלה הנוכחית חייבת לטפל בסוגייה ממבט אזרחי גרידא ולאפשר לעשרות אלפי בתים להתחבר לחשמל באופן רשמי ובאופן מסודר. חוק החשמל ישמש לפתרון הבעיה לצד צעדים נוספים שצריך ליזום בנידון בקרוב".