רצף רעידות אדמה בישראל: רעידת אדמה הורגשה הבוקר בישראל לאחר שבחודש שעבר התרחשו רעידות אדמה בצפון הארץ בהפרש של שעות בודדות - שהעלו את הכוננות לאסון הטבע שהיה נדיר יחסית במחוזותינו עד כה. המדינה מיפתה את הערים הנמצאות בסיכון גבוה במיוחד, כולן בפריפריה, רובן בצפון. אז איך תוודאו שאתם מבוטחים? עו"ד לענייני נזיקין רוית גיא דרור עונה על השאלות. 

כיצד אני יכול לבטח את עצמי מאירוע כזה?

כל פוליסת ביטוח תקנית לדירה כוללת בתוכה כיסוי רעידות אדמה ועל מנת לבטל כיסוי זה על המבוטח להצהיר ולחתום שאיננו מעוניין בכך. בישראל כ-69% מהדירות מבוטחות בביטוח רעידת אדמה למבנה הכוללים פיצוי על נזקים שנגרמו למבנה עצמו כתוצאה מרעידת אדמה. חשוב להבין שחוק פיצוי נפגעי אסון טבע כולל בתוכו רעידות אדמה אבל בהתייחסות לתשתית חקלאית בלבד, ולכן לא יתקבל פיצוי מהמדינה לנזק שנגרם לדירה. מכאן חשיבות הביטוח.

כמה כסף הביטוח יכול להציל?

בין אם מדובר בדירה יחידה ובין אם מדובר בדירות להשקעה, נדל"ן הוא בדרך כלל הרכוש בעל הערך הגבוהה ביותר שאדם מחזיק. הטווח של הכסף שתוכלו להציל הוא רחב מאוד ותלוי בנזק - מאלפי שקלים ועד מיליונים.

נזק שנגרם כתוצאה מרעידת אדמה מכוסה בפוליסה המתאימה פרט לשיעור השתתפות עצמאית באחוזים משתנים מפוליסה לפוליסה לפי רמות שונות כפי שאישר המפקח על הביטוח. נזק שנגרם פחות מסכום ההשתתפות העצמית לא יקבל כיסוי.

במקרה של מבנה שקרס או נהרס כליל החישוב נעשה על ידי סטנדרטים הקבועים בחוק. תשלום זה כולל גם בניה בסטנדרטים החדשים כך שגם אם מדובר בדירה ישנה היא תיבנה לפי הסטנדרטים החדשים (בניה בטוחה מפני רעידות אדמה, חדר מוגן וכדומה). עם זאת צריך לקחת בחשבון עלויות בניה נוספות כגון ארונות קיר, מטבח וכדומה ואם מדובר בבניין או מבנה משותף ישם עלויות המחלקות לפי החלק היחסי של בעלותך וגודל הדירה. לכן רצוי להתאים את סכום הביטוח לסכומים אלה ולאו דווקא על ערך הנכס כיום.

עו״ד רוית גיא דרור (צילום: מור אילני)
עו״ד רוית גיא דרור | צילום: מור אילני

מה כולל הביטוח המתאים? 

ביטוח רעידות אדמה למבנה כולל כל נזק שנגרם לתשתית המבנה עצמו. אם ברצונכם לבטח גם את תכולתו עליכם לוודא כי מדובר בביטוח מבנה ותכולה שכן לא כל הפוליסות כוללות זאת (למשל ביטוח משכנתא) או לרכוש אותו בנפרד.

האם ביטוח הרכב מכסה נזקים של רעידת אדמה?

פוליסת מקיף תקנית אינה כוללת כיסוי לנזקים הנגרמים כתוצאה מרעידת אדמה ויש לרכוש אותה בנפרד.

האם הביטוח כולל נזקי צונאמי כתוצאה מרעידת אדמה?

ביטוח רעידת אדמה למבנה כולל בתוכו נזקי צונאמי שנגרם עקב רעידת אדמה ומתאים גם לבתים על קו החוף.

מה קורה אם יש מספר רעידות אדמה ברצף, איך מתייחסים לכל אירוע?

לעיתים רעידת אדמה חזקה כוללת אחריה רעשי משנה. במידה ומדובר ברעידות שקרו תוך 72 שעות מהרעידה המקורית הם יחשבו לאירוע אחד לצורך הכיסוי הביטוחי. במקרים אחרים כל אירוע יהיה בנפרד.

ובכמה זינקה כמות הפניות לביטוח הכולל רעידות אדמה?

אתי אלישקוב, מנכ״לית ליברה ביטוח, אומרת ל-N12: "אין ספק שהרעידות שהורגשו בארץ, מעוררות בקרב הציבור את חשיבות ביטוח הדירה ואת הצורך בו. בהחלט יש עלייה בפניות למוקדי המכירות והשירות - עלייה של עשרות אחוזים. מה שלא כולם מודעים אליו ובהחלט חשוב בפרט למתגוררים בבניינים משותפים הוא "כיסוי סכום ביטוח נוסף בבניין משותף". אם לא לכל הדיירים יש ביטוח, הרי שלא לכולם תהיה אפשרות לשקם את הנכס, ובמקרה זה הבנין ככל הנראה לא ישוקם. אם המבוטח רכש כיסוי זה, הוא יקבל פיצוי נוסף, וכך גם אם הבניין לא ישוקם הסיכוי שיוכל לרכוש נכס חלופי יהיה גדול יותר".