מהפכת הנדל"ן של ליברמן: בממשלה בכלל ובמשרד האוצר בפרט הופתעו לרעה מהנתונים על העלייה המואצת במחירי הדיור. בעקבות הנתונים הקשים, שר האוצר אביגדור ליברמן עובד על תוכנית חדשה למאבק במשבר הנדל"ן – הערב (חמישי) חשפנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית" איך התוכנית עשויה לעבוד.

באוצר ובממשלה הבינו שהתוכנית שהוצגה בסוף אוקטובר כבר לא רלוונטית ולכן יש צורך בתוכנית דרמטית ומשמעותית יותר. ליברמן כבר החל לקיים דיונים על תוכנית חדשה, שעשוי להביא לשינוי של ממש. על פי התוכנית, המדינה תקבע את מחיר המקסימום של הקרקע לפי אזורים בארץ. כמו כן, הקבלים שיציעו את מחיר הדירה הנמוך ביותר הם אלה שיזכו במכרז - והם יחויבו לסיים את הפרויקט בתוך 3 שנים.

השינוי האמיתי נוגע למחיר הקרקע. עד כה המדינה שיווקה קרקעות, ומי שזכה בה היה הקבלן שהציע את המחיר הגבוה ביותר. על פי התוכנית החדשה, המדינה משנה גישה ומוכנה לוותר על חלק מההכנסות על הקרקע וקובעת מחיר מקסימום.

בשבוע הבא ליברמן ימשיך בדיונים עם בכירי משרד האוצר, הרשויות המקומיות וגם עם הקבלים, זאת כדי לנסות להוציא את התוכנית לפעול. חשוב לציין כי סביר להניח שעד שהתוכנית תצא לפועל עשויים להיות בה שינויים.

שר האוצר אביגדור ליברמן בוועידת מקור ראשון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
שר האוצר אביגדור ליברמן, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתוך כך, הלמ"ס פרסם ביום שלישי כי מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.7% בחודש פברואר 2022 ובכך השלים עלייה של 3.5% ב-12 החודשים האחרונים, כלומר - 0.5% מעל היעד של בנק ישראל. מחירי הדירות עלו ב-12 חודשים ב-13%, עם עלייה של 2.1% רק בינואר.

מדד מחירי תשומות הבנייה למגורים עלה ב-0.5% בחודש פברואר 2022, ובכך השלים עלייה של 6.1% ב-12 החודשים האחרונים. העלייה השנתית מתחלקת לעלייה במחירי המדד ללא שכר עבודה ב-10.3% ובמחירי שכר העבודה ב-1.4%. מתחילת השנה עלה מדד מחירי תשומות הבנייה למגורים ב-1.3%. מדד זה, שמציג את העלייה במחירי חומרי הגלם לבנייה, משפיע על כל מי שרוכש דירה על הנייר או משפץ אחת. עלייה משמעותית יותר צפויה בחודש הבא, אז יורגש המשבר ברוסיה-אוקראינה.