האינפלציה בארה"ב שוברת שיאים: האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים הגיעה בדצמבר לשיא של 40 שנה, כשהעלייה השנתית במדד המחירים לצרכן נאמדה בנובמבר ב-7%, כך פרסמה היום (רביעי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ארה"ב.

בחודש האחרון עלה מדד המחירים ב-0.5%. העלייה השנתית הייתה הגבוהה ביותר שנמדדה מאז יוני 1982. העלייה הגבוהה לא הפתיע את האנליסטים, שציפו לעלייה שנתית של 7% ולעלייה חודשית של 0.4%.

בהוצאת מזון ואנרגיה, מה שמכונה "מדד המחירים הליבתי" האמריקני עלה השנה ב-5.5% "בלבד", והעלייה החודשית נאמדת ב-0.6%. זאת לעומת צפי של 5.4% ו-0.5%. מחירי המגורים, שמהווים כמעט שליש מהעלייה הכללית, עלו ב-0.4% בנובמבר ו-4.1% בחישוב שנתי.

בבנק הפדרלי בארה"ב עוקבים בדאגה אחרי נתוני האינפלציה וצפויים להעלות במהלך השנה הקרובה את הריבית במשק כדי להילחם בעליית המחירים. בינתיים האינפלציה בארה"ב כבר מכרסמת בשכר העובדים, שחוו עלייה ריאלית של 0.1% בלבד בחודש האחרון, ובחישוב שנתי ירדו ב-2.4%.

למרות נתוני האינפלציה המדאיגים והקשר שלהם להעלאות הריבית הצפויות, בבורסות המשקיעים דווקא לא נבהלים. המדדים המרכזיים בוול סטריט עולים קלות לאחר פרסום העלייה ההיסטורית במדד. עם זאת, בשבוע הראשון של 2022 הבורסות נפלו בשל הצפי לאינפלציה גבוהה ולעליות ריבית, כך שסביר להניח שהפחד מתומחר במידה מסוימת בשוק.