הדיונים על תקציב המדינה לשנת 2022-2021 נפתחו אתמול (שלישי) והם צפויים להימשך לפחות עד לסוף השבוע. ההסתייגויות שהחלו להציג חברי האופוזיציה צפויים לארוך עוד שעות ארוכות. בהמשך יתקיימו שתי הצבעות נפרדות על התקציב לשנה הנוכחית ולשנה הבאה - לצד הצבעה על חוק ההסדרים.

הסתייגויות חברי הכנסת של האופוזיציה יימשכו עד היום ב-18:00. לאחר מכן, ינאמו ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, ולצידם ינאמו גם שר האוצר אביגדור ליברמן, ראש האופוזיציה בנימין נתניהו ויושב ראש ועדת הכספים אלכס קושניר.

שר האוצר אביגדור ליברמן בכנסת (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
שר האוצר ליברמן | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

בהמשך יעלה להצבעה החוק על העברת התקציב לשנת 2021, ואם יאושר, וכך צפוי לקרות לפי כל ההערכות, זה ייתן אנחת רווחה לקואליציה בדרך להצבעה על חוק ההסדרים ובהמשך לאישור התקציב לשנת 2022. ההערכה היא שההצבעה שתחתום את אישור התקציב תתקיים בשישי בבוקר.

"מניפולציה פוליטית להכשיל את התקציב"

על רקע הדיונים שמתקיימים לקראת ההצבעות שיכריעו את גורל הקואליציה, אמר אמש יו"ר רע"ם מנסור עבאס בריאיון למהדורה המרכזית כי "אישרנו את העמדה שלנו, היינו שותפים להקמת ממשלה כדי להעביר תקציב כדי שנוכל ליהנות ממנו כחברה ערבית וישראלית".

מנסור עבאס (צילום: החדשות 12, החדשות12)
יו"ר רע"מ מנסור עבאס | צילום: החדשות 12, החדשות12

עבאס התייחס לתחקיר שפרסמה איילה חסון בחדשות 13, שלפיו הבכיר ברע"ם ראזי עיסא השתתף בכנס בעזה יחד עם ראזי חאמד, בכיר בחמאס והביקורת של הליכוד בעקבותיו בימים האחרונים. "זה לא הפריע לליכוד כשהיינו שותפים שלהם לפני כמה חודשים. אנחנו לא במדינת בננה - יש שלטון חוק, יש רשויות אכיפה ויש ארגוני ביטחון שמפקחים על הכול", זעם. "אנחנו פועלים בהתאם לחוק 25 שנים תחת שלטונו של נתניהו. מה קרה פתאום בשבוע של העברת התקציב? זו מניפולציה פוליטית כדי להכשיל את העברת התקציב".

במקביל התקיימה הערב הפגנת ימין נגד אישור התקציב והשתתפו בה בין השאר חברי הליכוד ועוצמה יהודית. "תודה לאלפי נשות ואנשי הימין הנפלאים שמוחים נגד הממשלה הערב בתל אביב", כתב ראש האופוזיציה בנימין נתניהו ברשתות החברתיות.

"חוץ מרה"מ הציעו לי הכול"

בינתיים האופוזיציה ממשיכה לנסות ולהשיג עריקים שיצביעו נגד התקציב. מי שסומן כאחד מהעריקים הפוטנציאליים הוא חבר הכנסת יום טוב כלפון מימינה. "ארגיע אתכם, אצביע בעד התקציב", הבהיר מוקדם יותר בריאיון לתוכנית "שש עם". 

"התקציב טוב לעם ישראל, טוב לציונות הדתית. פונים אליי על רקע אידאולוגי, כי זה לא סוד. לא אכנס למה שהבטיחו לי באופוזיציה. זה משדר את הלחץ שיש שם. התקציב יעבור, והאופוזיציה תשב שם שנים רבות", הוא הוסיף.