העובדת שהדליפה את מסמכי פייסבוק נחשפת: עובדת החברה לשעבר פרנסס האוגן עומדת מאחורי הדלפת אוסף מסמכים של החברה לוול סטריט ג'ונרל, כך היא חשפה אתמול (ראשון) בריאיון לתוכנית "60 דקות" של רשת CBS - תוך שהפנתה אצבע מאשימה לרשת החברתית וחוללה סערה. האוגן, מדענית נתונים בת 37, אמרה כי "היו ניגודי עניינים בין מה שטוב לציבור לבין מה שטוב לפייסבוק. פייסבוק שוב ושוב בחרה לייעל את האינטרסים שלה ולהרוויח יותר כסף".

האוגן החלה את עבודתה בפייסבוק בשנת 2019, לאחר יותר מעשור שבמהלכו מילאה תפקידים שונים בתעשיית הטכנולוגיה, כולל ב"פינטרסט" ובגוגל. לטענתה, היא החליטה לקבל על עצמה את התפקיד, כדי לסייע לחברה להילחם בפרסום מידע שגוי". אולם, לדבריה מהר מאוד היא חשה כי פייסבוק לא מוכנה לנקוט בפעולה שדרושה כדי לטפל בנושאים שבוערים לה ולא מהסיבה שאין ברשותה את הכלים לכך. 

פרנסס הוגן (צילום: ap)
פרנסס האוגן, העובדת לשעבר שהדליפה את מסמכי פייסבוק | צילום: ap

"אף אחד בפייסבוק אינו רשע", אמרה האוגן ל-CBS והביעה אמפתיה כלפי מייסד פייסבוק. "מארק צוקרברג מעולם לא רצה ליצור במה לשנאה", היא הוסיפה. אך לדבריה, פייסבוק לא עושה מספיק אם בכלל כדי לבלום את הפצת השנאה והמידע המפוקפק.

האוגן סיפרה בריאיון כי המסמכים שאספה ושיתפה עם וול סטריט ג'ורנל ורשויות אכיפת החוק האמריקניות מראים כי החברה משקרת לציבור בזמן שהיא טוענת שנלחמת בשנאה, באלימות ובמידע שגוי. הגרסה של פייסבוק שקיימת כיום קורעת את החברה שלנו וגורמת לאלימות ברחבי העולם", היא ציינה.

לטענת המדליפה, הרשת החברתית הוכיחה כי יש ביכולתה לספק מענה לבעיות כאלו ואף שינתה את מדיניות התוכן שלה למשך כמה שבועות בבחירות לארה"ב בשנת 2020. האוגן סיפרה כי החברה הורידה תכנים פוליטיים באופן מכוון, אך במהרה חזרה הפלטפורמה לאלגוריתמים ישנים שמעריכים מעורבות על פני כל השאר. לטענתה, מדובר במהלך שתרם להתפרעות בקפיטול בחודש ינואר. "פייסבוק הבינה שאם ישנו את האלגוריתם לבטוח יותר, אנשים יבלו פחות זמן באתר, ילחצו על פחות מודעות והיא תרויח פחות כסף", אמרה.