על ההטבות והמסיבות הראוותניות של חברות ההייטק כבר דובר רבות, וישנן גם לא מעט חברות שדואגות להשקיע בדור העתיד – ומספקות משרות סטודנט ותוכניות התמחות גם למי שטרם סיימו את לימודיהם האקדמיים. אספנו כמה מהתפקידים השווים שמציעים בחברות השונות, במטרה לשלב אותם בתעשייה בזמן הלימודים ולהבטיח עבורם אופק ועבודה לאחר סיום התואר.

אינטואיטיב סרג'יקל

מובילה עולמית בטיפולים זעיר פולשניים ובניתוחים רובוטיים שנסחרת בנאסד"ק בשווי של מעל ל-115 מיליארד דולר. המערכת המרכזית של אינטואיטיב היא רובוט ה-da Vinci שעד היום סייע למנתחים ב-50 מדינות בארה"ב וב-67 מדינות נוספות ברחבי העולם לרבות בשורה של בתי חולים בישראל. לאחרונה החברה הקימה שני מרכזי מחקר ופיתוח בישראל - בתל אביב ובחיפה.

אינטואיטיב סרג'יקל ישראל מעסיקה סטודנטים לרפואה, שתפקידם לסייע בתיוג מדיה קלינית לצורך פיתוח יכולות מתקדמות מבוססות בינה מלאכותית. יכולות אלה משולבות במוצרי הליבה של החברה, ומאפשרות אוטומציה וייעול של תהליכי העבודה ושיפור התיעוד ואיכות הטיפול. הסטודנטים יכולים להמשיך את לימודיהם ותוך כדי לעבוד בתחום שמקושר באופן ישיר ללימודיהם ומהווה עבורם ערך מוסף.

Lightricks

חברת הייטק ירושלמית שמפתחת כלים לעריכה מתקדמת של תמונות וסרטוני וידאו, הנמצאים בשימוש עשרות מיליוני משתמשים ברחבי העולם. המוכר שבהם – אפליקציית FaceTune שהשימוש בה נמצא בלב סערת הפוטשופ. לאחרונה גייסה החברה 130 מיליון דולר לפי שווי של 1.9 מיליארד דולר.

משרדי לייטריקס (צילום: לייטריקס)
משרדי חברת לייטריקס | צילום: לייטריקס

לחברה 2 תוכניות של מלגות לסטודנטים בשיתוף האוניברסיטה העברית: תוכנית ראשונה היא לסטודנטים מצטיינים לתואר שני בחוג למדעי המחשב, כשבכל שנה נבחר סטודנט או שניים שמקבלים מלגה. תכנית שנייה - תכנית מלגות ל-5 סטודנטיות מצטיינות בשנתן האחרונה בתואר במדעי המחשב. בנוסף, לייטריקס מפעילה תוכנית התמחות בשכר, במסגרתה עובדים הסטודנטים בחברה בתחום העיצוב, מחקר ופיתוח במהלך הקיץ, ובשנת הלימודים לאחר מכן ממשיכים בחברה במשרות סטודנט. נכון להיום ישנם 29 סטודנטים שעובדים כיום בחברה כמפתחים, מעצבים, חוקרים ו-IT.

פייסבוק ישראל

פייסבוק ישראל מפעילה תוכנית התמחות שנמשכת שלושה חודשים במשרה מלאה - מאמצע יולי עד אמצע אוקטובר. התוכנית מתחילה בטיסה ללונדון (בכפוף למגבלות הקורונה כמובן), כדי להכיר את המערכת הפנימית של פייסבוק. בהמשך, המתמחים עובדים על משימות ברמת קושי עולה.

צפו: כך נראים משרדי חברות ההייטק (צילום: פייסבוק)
משרדי חברת פייסבוק בלונדון | צילום: פייסבוק

ההתמחות פתוחה לכל הסטודנטים (אוניברסיטה או מכללה) עם יתרת לימודים של בין שנה וחצי לשנתיים. המתמחים מקבלים שלושה חודשים של ליווי צמוד ודירות ליד המשרד. ניתן להתמחות בתחום ההנדסה, דאטה, מוצר, עיצוב ועוד. העוברים את ההתמחות בהצלחה יקבלו חוזה לשנה במשרה מלאה. רוב מי שעברו את ההתמחות בהצלחה, בחרו להישאר.

טייסטווייז

חברת טכנולוגיה ישראלית שפיתחה מערכת בינה מלאכותית לניתוח מגמות בשוק המזון בזמן אמת. החברה עובדת עם מותגי המזון והשתייה המובילים בעולם, כמו נסטלה, קוקה קולה ופפסי, בקבלת החלטות מבוססות נתונים. הפלטפורמה מנתחת מיליארדי נתונים מתפריטים, ממתכונים ביתיים ומרשתות חברתית, ומאתרת באמצעותם מגמות, פערי שוק והעדפות משתנות של אנשים מכל רחבי העולם.

טייסטווייז מעסיקה סטודנטים וסטודנטיות בתחומי פיתוח המוצר, האנליטיקס וניתוח המידע וגם בתפקידי שיווק. תפקידים חדשים נפתחים כמעט כל שבוע ואלו מאפשרים לבוגרים אשר סיימו את שלב ההתמחות במקצוע, להשתלב במשרה מלאה כבר בתוך הארגון.

גיוס הסטודנטים פתוח לכלל החוגים ומסלולי הלימודים והחברה מעודדת גיוון, בין היתר נמצאים בארגון בוגרי חוגי פילוסופיה ואומנות ועד מקצועות מדעי המחשב.

מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח

מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח מגייסת סטודנטיות וסטודנטים למגוון משרות סטודנט בתפקידי פיתוח, ניהול מוצר, הנדסת חומרה ודאטה סיינס. עם תום לימודיהם, רבים מהסטודנטים ממשיכים לעבוד בחברה במשרה מלאה ואף מתקדמים עם הזמן לתפקידים בכירים ולמשרות ניהוליות.

קמפוס מיקרוסופט בהרצליה (צילום: זיו קורן)
קמפוס מיקרוסופט בהרצליה | צילום: זיו קורן

התוכניות של מיקרוסופט מיועדות לסטודנטים למדעי המחשב, מתמטיקה או מקצועות ההנדסה, שהשלימו את שנה א' ושמחזיקים ביתרת לימודים של לפחות 3 סמסטרים. בין הגורמים העיקריים המשפיעים על סיכויי הקבלה למשרת סטודנט בחברה - פרויקטים טכנולוגיים מעניינים שביצעו הסטודנטים במסגרת הלימודים, פרויקט קוד פתוח בהם לקחו חלק מיוזמתם והישגים מיוחדים אליהם הגיעו.

החברה מאפשרת לעובדים במשרת סטודנט לא לעבוד במשך תקופת המבחנים, ואף פותחת במשרדיה השונים "מתחמי חרישה" בהם יכולים הסטודנטים ללמוד בכל שעות היממה, בצורה שקטה, עם אוכל ושתייה על חשבון החברה. בנוסף, הסטודנטים יכולים לעבוד ממשרדי החברה בהרצליה, תל אביב, חיפה ונצרת - או בכלל מהבית.