יותר מ-300 עובדי אמזון וכ-100 עובדי גוגל חתמו באופן אנונימי על מכתב פומבי שדורש משתי החברות לבטל את חוזה הענק שלהן מול ישראל הנוגע לפרויקט הנימבוס. במכתב, שפורסם אמש (שלישי) ב"גארדיאן", כתבו העובדים: "הטכנולוגיה שהחברות שלנו התחייבו לספק תהפוך את האפליה המערכתית של הפלסטינים לאכזרית ורצחנית יותר".

העובדים כתבו שהם צפו בגוגל ואמזון רודפות אחר עסקאות עם רשויות אכיפה ממשלתיות בארה"ב, לטענתם מדובר ב"דפוס מטריד של מיליטרזציה, חוסר שקיפות והימנעות מפיקוח". חוזה הנימבוס לטענתם, הוא חלק מאותו דפוס: "המעסיקים שלנו חתמו על עסק פרויקט הנימבוס שבו ימכרו טכנולוגיות מסוכנות לממשלה ולצבא הישראלי".

"החוזה הזה נחתם בשבוע שבו הצבא הישראלי תקף ברצועת עזה, והרג כמעט 250 אנשים מתוכם יותר מ-60 ילדים", טענו העובדים. "הטכנולוגיות שהחברות שלנו יספקו יהפכו את האפליה המערכתית ואת העקירה של הפלסטינים על ידי הצבא והממשלה הישראליים לאכזרית ולרצחנית יותר".

לטענת העובדים הטכנולוגיה תאפשר לישראל לאסוף מידע לא חוקי ולעקוב אחר הפלסטינים, ואף תקל על הרחבת ההתיישבות ביהודה ושומרון. "לא נוכל להתעלם מכך שהמוצרים שאנחנו בונים ישמשו לפגיעה בזכויות הבסיסיות של הפלסטינים ברצועת עזה", כתבו וכינו את התקיפות בעזה "פשעי מלחמה".

העובדים מתייחסים לחוזה הענק שנחתם מוקדם יותר השנה ולפיו שתי החברות יספקו לממשלת ישראל ולצה"ל שירותי ענן תמורת לא פחות מ-1.2 מיליארד דולר. במסגרת החוזה, שנחתם ל-7 שנים עם אפשרות להארכה, החברות יקימו בישראל חוות שרתי ענן, ובינתיים יספקו שירותי ענן ממדינות אחרות. החוזה נחתם לאחר מכרז, שבו התמודדו גם מייקרוסופט ואורקל, אשר גם ערערו על תוצאותיו אך נדחו.

זו לא הפעם הראשונה שעובדי ענקיות הטכנולוגיה יוצאים בפומבי נגד ישראל. במהלך מבצע שומר חומות ובצל הירי הרקטי הבלתי פוסק לעבר ישראל, קבוצת יהודים עובדי גוגל שלחו מכתב להנהלה העולמית של החברה בבקשה לעשות יותר כדי לתמוך בפלסטינים, לגנות את "האלימות נגד הערבים ברחובות ישראל" ולשקול מחדש חוזים עסקיים ותרומות למוסדות שתומכים במדיניות הישראלית.