עליות בשכר, שי מוגדל לחג וסבסוד ארוחות: ההסתדרות וארגון חברות הניקיון בישראל חתמו היום (רביעי) על הסכם קיבוצי חדש ומקיף, שיחול על כלל המעסיקים בענף הניקיון בישראל החברים כיום בארגון חברות הניקיון, וצפוי לשפר ולהסדיר את מעמדם של העובדים, חלקם מהחלשים ביותר בחברה.

על פי תנאי ההסכם החדש, השכר החודשי המינימלי יעלה ויעמוד על 6,552 שקלים, שהם 36 שקלים לכל שעת עבודה - או 22% מעל שכר המינימום במשק עבור עובד במשרה מלאה, כאשר הפרמטר שיקבע הוא הסכום הגבוה מבין השניים בהתאם לעדכונים. באשר לעובד במשרה חלקית – שכרו יקבע ביחס לחלקיות המשרה שלו.

שכרם החודשי של מפקחי הניקיון, הממונים על העובדים במקומות העבודה, יעלה גם כן ויעמוד על 7,644 שקלים, שהם 42 שקלים לכל שעה, או 42% מעל שכר המינימום. השכר של עובד ניקיון מקצועי כמו מפעילי רכבי ניקוי, טאטוא רחובות וניקוי חלונות, יהיה דומה אך נמוך מעט יותר, ויעמוד על 7,098 שקלים – 39 שקלים עבור כל שעת עבודה, או 32% מעל שכר המינימום במשק.

ארכיון (צילום: חדשות 2)
סיוע לעובדים החלשים ביותר, אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

עובדי הניקיון יזכו על פי ההסכם לגידול גם בסכום השי לחג, שיעמוד על 250 שקלים עבור כל עובד – זאת בנוסף לסבסוד הארוחות במקומות העבודה. בכך, יושוו התנאים של עובדי הענף לאלה של שאר העובדים במשק הזכאים לתנאים הללו.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שהוביל את גיבוש ההסכם, מסר: "ההסכם שנחתם היום הוא מהלך נכון וחשוב שנועד לחזק את העובדים המוחלשים במשק, שנמצאים ברמות השכר הנמוכות. אני קורא לכלל המעסיקים לפעול יחד איתנו לצמצום האבטלה בישראל ולשפר את תנאי העובדים המוחלשים, במיוחד על רקע המחסור החמור בכוח אדם שבא לידי ביטוי ביתר שאת במשבר הקורונה".