מגפת הקורונה הביאה למשבר כלכלי ולעליות מחירים ברחבי העולם, אך מתברר שבעיר אחת הדבר השפיע יותר מאחרות. תל אביב דורגה על ידי מגזין האקונומיסט כיקרה ביותר בעולם השנה, ובכך עקפה את פריז שדורגה במקום הראשון בשנה שעברה. באקונומיסט מנמקים את הקפיצה של תל אביב בדירוג בשל עליות המחירים במוצרי המזון, וכן מחירי השינוע - כמו גם התחזקות השקל אל מול הדולר.

הדירוג של מגזין האקונומיסט עוקב אחר יוקר המחיה ב-173 ערים מסביב לעולם - ומשווה בין יותר מ-200 מוצרי צריכה ושירותים שונים שהעיר מציעה. את הרשימה ממשיכות להוביל מדינות אירופה וכן מדינות מפותחות באסיה.

פריז (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ירדה למקום השני. פריז | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מגפת הקורונה

על פי בדיקת האקונומיסט, מחירי המוצרים והשירותים השונים עלו בממוצע בערים השונות ב-3.5% השנה. זאת בהשוואה לעלייה של 1.9% בלבד בשנה שעברה. בין הסיבות המרכיות לעליות המחירים - הזינוק בעלויות השינוע ברחבי העולם, בעקבות מגפת הקורונה. כמו כן, ההגבלות שהוטלו מפעם לפעם במדינות שונות בעולם בעקבות עלייה בתחלואה השפיעו גם הן על העלייה. במרכז עליות המחירים נמצא הדלק, אך עלייה חדה רשם גם הטבק ומוצרי צריכה שונים נוספים.

טהרן, אירן (צילום: רויטרס)
הזינוק הגבוה ביותר ברשימת הערים היקרות: טהרן | צילום: רויטרס

המדינה שרשמה את הזינוק הגדול ביותר ברשימה בהשוואה לשנה שעברה היא טהרן - שקפצה ב-50 מקומות מהמקום ה-79 למקום ה-29. במגזין האקונומיסט תולים זאת בעיקר בסנקציות שהטילו האמריקנים על אירן, על רקע הפרותיה את הסכם הגרעין.

דמשק. ארכיון (צילום: חדשות)
ממשיכה להיות העיר הזולה בעולם. דמשק | צילום: חדשות

מי שממשיכה להיות העיר הזולה בעולם גם השנה היא שכנתינו דמשק, בירת סוריה. מלחמת האזרחים במדינה הובילה למצב הכלכלי הקשה. גם טהרן וגם דמשק סבלו מהאינפלציה הגדולה ביותר בשנת 2021, כמו גם קראקס בוונצואלה ובואנוס איירס בארגנטינה. 

הערים היקרות בעולם

1. תל אביב

2. פריז (תיקו)

2. סינגפור (תיקו)

4. ציריך

5.הונג קונג 

6.ניו יורק

7.ג'נבה

8.קופנהגן

9.לוס אנג'לס 

10.אוסקה

11.אוסלו 

12.סיאול

13.טוקיו

14.וינה (תיקו)

14.סידני (תיקו)

16.מלבורן

17.הלסיקני (תיקו)

17.לונדון (תיקו)

19.דבלין (תיקו)

19.פרנקפורט (תיקו)

19.שנגחאי (תיקו)