שר התקשורת יועז הנדל הודיע אתמול (רביעי) כי בכוונתו להפריט באופן מלא את חברת דואר ישראל, שכיום נמצאת בבעלות המדינה. במסגרת המתווה, שעליו חתם השר הנדל יחד עם שר האוצר ליברמן, 40% ממניות החברה יונפקו בבורסה בתל אביב בשלב הראשון, ושאר המניות יימכרו לקונה פרטי. 

בהודעת משרד התקשורת נכתב כי ההחלטה התקבלה בתום שורת דיונים עם משרד האוצר ורשות החברות הממשלתיות, לאחר שגורמי המקצוע סברו שהפרטה תשפר את חברת הדואר - ומכאן גם את השירות לציבור. השרים מצפים להצליח להפריט את הדואר באופן מלא, ואם יצטרכו ישלבו בין הנפקה למכירה בשיעורים אחרים מהמתוכנן ואף ימכרו 100% מהמניות לקונה פרטי אם יידרשו לכך.

ההליך החל בשנת 2018, אז מכרה המדינה 20% מהמניות למשקיע פרטי. כיום סבורים במשרד התקשורת כי המודל לא צלח, ועל המדינה להפסיק להחזיק בחברה מכיוון שנדרשת הזרמה של מיליוני שקלים בכל כמה שנים כדי להבטיח את פעילותה.

שר האוצר אביגדור ליברמן ושר התקשורת יועז הנדל (צילום: משרד התקשורת )
השרים הנדל וליברמן בעת החתימה על מתווה ההפרטה, אתמול | צילום: משרד התקשורת

עוד נמסר בהודעה הרשמית כי במקביל למתווה, משרדי האוצר והתקשורת יקדמו תיקון לחוק הדואר, במסגרתו בין היתר יקודם תהליך מואץ של דיגיטציה. בנוסף, שוק שליחת המכתבים יורחב, תשונה שיטת הפיקוח על המחירים, תופחת הרגולציה וקנסות גבוהים יותר יוטלו על מי שיפעל ללא רישיון.

שר התקשורת, יועז הנדל, מסר לאחר פרסום ההחלטה: "אנחנו יוצאים לדרך חדשה בשוק הדואר בישראל. פותחים לתחרות, מורידים רגולציה, ומביאים רפורמה היסטורית בדואר. שוק המכתבים הולך ודועך ושוק החבילות הולך וגדל. בתוך המציאות הזאת אנחנו עושים שינוי גדול שיביא לאזרחי ישראל עידן חדש של שירותי דואר איכותיים, יעילים ומתקדמים. הגיע הזמן ששירותי הדואר יעברו שינוי. נפעל בשום שכל ובשיתוף פעולה עם העובדים המסורים. מודה לשר האוצר ליברמן על העבודה המשותפת בהוצאת הרפורמה הזו לפועל".