המלחמה של העצמאים על המענקים הגיעה לבג"ץ, ואת התוצאות כבר רואים בשטח: עשרות עצמאים טוענים כי בעקבות העתירה בוטלה האפשרות להחזיר את אחד המענקים, שגבייתו מלכתחילה הייתה בלתי חוקית ומנוגדת להחלטת הממשלה. סכום המענק המדובר מגיע עד 7,500 שקלים, ועצמאים רבים שכבר השיבו אותו לא יודעים כיצד לפעול. על אף הטענות, ברשות המיסים מכחישים בתוקף שמשהו במערכת החזרי המענקים השתנה, ובינתיים מסרבים להגיב על הטענה שגבו החזרי מענקים באופן בלתי חוקי.

אחד הסעיפים בעתירה שהגישה העמותה לצמצום פערים חברתיים לבג"ץ בשבוע שעבר, בהובלת יו"ר העמותה יורם מועלמי ובאמצעות עורכת הדין תמר קידר, היה לבטל את הדרישה של רשות המיסים להחזיר את מענק מאי-יוני 2020. העמותה טענה בעתירה שהדרישה הזו אינה חוקית משום שהממשלה הבהירה כי לא יהיה צורך להשיב את המענק הזה.

"ככל שמקבל המענק הנוסף לא יהיה זכאי למענק שיינתן מכוח חוק התכנית לסיוע כלכלי, עבור חודשים מאי-יוני 2020, הוא לא יידרשו בהשבת המענק הנוסף", נכתב בהחלטת ממשלה 204 מיולי 2021. ובכל זאת רשות המיסים דרשה את המענק מעצמאים שנמצאו לא זכאים.

יום לאחר הגשת העתירה החלו לדווח עצמאים רבים כי האופציה להחזר המענק באתר רשות המיסים נחסמה. עצמאים שנכנסו לאזור האישי באתר רשות המיסים, וניסו לסמן את המענק המדובר כדי להשיבו, גילו שהרובריקה אינה פעילה וכי לא ניתן לסמן אותו על מנת להחזירו. אותם עצמאים מספרים על חסכון של אלפי שקלים בסכום ההחזר הכולל לרשות המיסים, לחלקם נחסך הסכום המקסימלי – 7,500 שקלים.

צילום מסך של החוב שהשתנה:

כך סיפרה למשל עמית סגל, בעלת עסק לייעוץ וליווי אדמיניסטרטיבי לעסקים מתל אביב: "הצטרפתי לקבוצת העצמאים ובעקבות העתירה לבג"ץ , נחשפה דרישה לא חוקית של רשות המיסים להחזיר את המענק שקיבלתי בגין החודשים מאי-יוני 2020. בעקבות העתירה בוטלה הדרישה והצלחתי לחסוך 6,000 שקלים, מתוך חוב של 80 אלף שקלים, שרשות המיסים דורשת בחזרה שלא בצדק".

עמית סגל, בעלת עסק לייעוץ וליווי אדמיניסטרטיבי לעסקים (צילום: עומר הכהן)
עמית סגל, בעלת עסק לייעוץ וליווי אדמיניסטרטיבי לעסקים | צילום: עומר הכהן

גם נגה גל, מעצבת ויצרנית ישראלית של אופנת נשים so me, סיפרה: "נכנסתי לאזור האישי והיה שם חוב של כמעט 3,000 שקל יותר. לפני כמה ימים כשעלינו על השינוי הזה בטבלאות, נכנסנו שוב וראיתי שירדו לי 3,000 שקלים. עכשיו הם לא אמרו כלום, לא היה שיקוף. ואני מגלה שמכל החוב הזה, שאני לא ישנה בגללו בלילות, פתאום הופחתו 3,000 שקל".

גל מבהירה שהיא לא היחידה. "לזה הופחתו 7,000 שקל , לזאת 4,000, להרבה הופחתו 7,000, שזה בעצם כל מענק מאי-יוני", סיפרה. "מה אני רואה פה? עשיתם עלינו מחטף, עליתם על זה, מחקתם את זה ושום מילה. אז כמה עוד מחטפים כאלה יש שם?".

נגה גל, מעצבת ויצרנית ישראלית אופנת נשים so me
נגה גל, מעצבת ויצרנית ישראלית אופנת נשים so me

עצמאים רבים כבר השיבו את המענק המדובר ורשות המיסים לא פנתה אליהם עם פתרונות או עם הבטחה להשיב את הכסף. גם כעת ברשות המיסים מכחישים בתוקף שמשהו השתנה במערכת האלקטרונית להשבת המענקים ושום אפשרות החזר לא בוטלה בעקבות העתירה. בנוסף, ביטול השבת המענק אינו הדרישה היחידה של העצמאים, ורבים מהם חוששים שאם שאר הדרישות לא יתקבלו הם עלולים לקרוס.

"אם מטרת הרשות היא קריסת פלח שוק שמכניס יפה למדינה, הרי היא בדרך הנכונה", טענה סגל. "אם מטרת הרשות היא להבריא את המשק ולעזור לעסקים ולבעלי העסקים, לצמוח ולפתח את המדינה, אז היא צריכה לחשב מסלול מחדש".

העמותה מקווה שבית המשפט יחייב את רשות המיסים להחזיר את הכסף לעצמאים שנשמעו להוראות והשיבו את המענק. בג"ץ דרש מרשות המיסים להגיש את תשובתה לבית המשפט עד ל-8 בדצמבר, ובין השאר תאלץ הרשות להסביר איך יכול להיות שנשלחה דרישה להחזיר מענק שהממשלה קבעה שלא יוחזר.

מרשות המיסים נמסר בתגובה: "לא חל כל שינוי במערכת המענקים ועל כן אף מענק לא נחסם להשבה. ככל שנקבל דוגמה בה נטען אחרת היא תיבחן". בנוסף, הגיבו ברשות המיסים על הטענה כי גבו מענקים שלא כחוק: "את תשובתנו לשאלה אם נכון או לא נכון לגבות את המענק נעביר לבג"ץ".