פרסום ראשון: אחרי שבמשך שבועות ארוכים לא התקבלה החלטה בשל חששות שונים וקשיים תפעוליים – אמש (חמישי) דיווחנו לראשונה ב"המהדורה המרכזית" כי רה"מ נפתלי בנט ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי סיכמו לאחר שיחות עם הדרג המקצועי על "רפורמת העגלות". הרפורמה שתובא כבר בתקציב הקרוב במסגרת רפורמת הרגולציה שבחוק ההסדרים, תוביל לביטול מאות תקנים – ולפחות בירוקרטיה, בעיקר עבור ההורים הצעירים אך לא רק.

ראש הממשלה נפתלי בנט (צילום: לעמ)
רה"מ נפתלי בנט: "אין סיבה להעמיס רגולציה על הצרכן הישראלי" | צילום: לעמ

את המהלך מוביל מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יאיר פינס. בדיון שהתקיים שלשום, אמר רה"מ: "אין סיבה להעמיס רגולציה על הצרכן הישראלי, מה שטוב לבלגים ולאיטלקים טוב גם לנו". למעשה, רה"מ ושרת הכלכלה הודיעו כי יבטלו מאות תקנים ייחודיים לישראל, ובמקום זאת התקנים יותאמו לתקנים הבין-לאומיים.

כיום ישנם כ-500 תקנים שייחודיים רק לישראל, וכמעט מחציתם צפויים להתבטל. בין השאר מוצרים כמו עגלות, מיטות תינוק, מנשאים, טרמפולינות, צעצועי ילדים, וגם תנורים, שואבי אבק, מחליקי שער ותכשיטים, יזכו לתקן בין-לאומי ובכך יוסרו החסמים השונים והמחירים יופחתו בעשרות אחוזים.

אורנה ברביבאי בתוכנית חיסכון (צילום: טיקטוק)
שרת הכלכלה אורנה ברביבאי | צילום: טיקטוק

ההוזלה במחירים תהיה ישירה ליבואנים, ובעקבות הסרתם של החסמים הבירוקרטיים, מקווים שהשוק ייפתח, ייכנסו יבואנים נוספים, וכך התחרות תגבר והמחירים יירדו. ההקלה בתקנים, שבחלקם מיושנים ולא רלוונטיים להווה, לא אמורה להיות מסוכנת, מכיוון שהמוצרים יהיו בתקן זהה לתקן האירופי שמחמיר מאוד.

לא רק אוספים אבק. רומבה (צילום: artfully, 123RF)
בין המוצרים שיוזלו - איי רובוט. אילוסטרציה | צילום: artfully, 123RF

מלבד השינוי בתקנים, הוחלט גם שרוב המוצרים המובאים לארץ, מלבד מוצרים רגישים, יעברו למסלול של הצהרה בלבד, לא כל משלוח ייבדק בישראל. במקביל תוגבר האכיפה של פקחי משרד הכלכלה על המוצרים בשווקים.

מדובר בצעד חשוב בניסיון להוזיל את יוקר המחיה בישראל, שיהיה חלק מהתקציב שצפוי לעבור בחציו השני של חודש נובמבר השנה. בעתיד צפויים להיכנס תחת הרפורמה עוד מוצרים, וזאת באמצעות צו של שרת הכלכלה.