נשיא ארה"ב ג'ו ביידן חתם הלילה (בין שני לשלישי) על חוק התשתיות שמתוקצב ב-1.2 טריליון דולר, הישג אדיר לממשל שלו לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן. "היום אנחנו סוף סוף עושים את זה", אמר הנשיא למחוקקים משתי המפלגות בטקס החתימה בבית הלבן.

"המסר שלי לעם האמריקני הוא שאמריקה זזה שוב, והחיים שלכם הולכים להשתנות לטובה", אמר הנשיא בנאום שלפני החתימה. החקיקה דרשה שיתוף פעולה חריג בין המפלגה הדמוקרטית למפלגה הרפובליקנית, שהושג בקושי רב.

החוק שאושר מהווה את ההשקעה הפדרלית הגדולה ביותר בתשתיות בארה"ב בעשורים האחרונים ויש שכינו אותו "חקיקה של פעם בדור". החוק מתחייב להעביר 550 מיליארד דולר במשך 8 השנים הבאות, כהשקעות פדרליות בכבישים מהירים, בדרכים ובגשרים, ובמערכות תחבורה עירוניות מודרניות. בנוסף מוגדרים בו תקציבים להשקעה במי שתייה נקיים, באינטרנט מהיר ולפריסה ארצית של עמדות הטענה לרכבים חשמליים.

התקצוב של התוכנית יגיע ממספר מקורות, בין השאר: תקציבי חירום שהוקצו להתמודדות עם משבר הקורונה ולא בוזבזו, מיסים חדשים שיוטלו על מטבעות קריפטוגרפיים ועוד מקורות קטנים יותר.

בימים אלו נמצא חוק תקציבי משמעותי נוסף בתהליכי אישור בקונגרס. עדיין לא ברור אם החבילה התקציבית השנייה, שמכונה "לבנות מחדש טוב יותר", תצליח לעבור את שלב הקונגרס. החלקים הפרוגרסיביים במפלגה הדמוקרטית קיוו להעביר את שתי החבילות יחד, אך הצדדים השמרנים יותר במפלגה דרשו לקבל תשובה ברורה לשאלה כמה החבילה הנוספת תגדיל את החוב הלאומי.