בנק לאומי בעסקת מיזוג ענקית: לאומי חתם הלילה על הסכם למיזוג Bank Leumi USA עם Valley National Bank לפי שווי של כ-1.2 מיליארד דולר לבנק לאומי ארה"ב (כ-140% על ההון העצמי). כתוצאה מהמיזוג צפוי הבנק לרשום רווח לאחר מס של כ-650-750 מיליון שקלים. העסקה צפויה להיות מושלמת במהלך הרבעון הראשון או השני של 2022.

לאחר המיזוג יחזיק לאומי ביותר מ-14% מהבנק הממוזג ויהיה בעל המניות הגדול ביותר, אך לא בעל השליטה. כ-90% מהתמורה בגין העסקה תשולם במניות של הבנק הממוזג והיתרה במזומן. לאומי ימנה שני דירקטורים ומשקיף לדירקטוריון הבנק הממוזג. מנכ"ל Bank Leumi USA, אבנר מנדלסון, צפוי לשמש סגן יו"ר הדירקטוריון בבנק הממוזג וחברי הנהלה ובעלי תפקידים בכירים ישמשו במגוון תפקידי מפתח בבנק הממוזג.

בלאומי מסבירים כי ההחזקה המשמעותית של לאומי במניות, מבנה הבעלות והסכם שיתוף הפעולה, מציבים את הבנק בעמדה שבה הוא יכול לממש את האסטרטגיה שלו להרחיב משמעותית את פעילותו בשוק האמריקני.  הבנק הממוזג, שיהפוך הבנק ה-29 בגודלו מבין הבנקים הנסחרים בבורסה בארה"ב, יהיה בעל יכולת לצמוח בפעילות העסקית במגוון תחומים אסטרטגיים, כולל מספר תחומים שבהם קיימת ללאומי ארה"ב מומחיות ייחודית בהם, בין השאר: טק, חברות הון סיכון, ייזום נדל"ן ובנקאות פרטית.

בנק לאומי ארה"ב פועל בניו יורק, שיקגו, פלורידה וקליפורניה ו-Valley National Bank פועל בניו ג'רזי, ניו יורק, פלורידה ואלבמה. נכון ל-30 ביוני 2021, היקף הנכסים שלו טרום ביצוע העסקה הינו כ-41 מיליארד דולר, עם תיק אשראי של כ-32 מיליארד דולר. הרווח שלו למחצית הראשונה של שנת 2021 הסתכם ל-230 מיליון דולר ולשנת 2020 לכ-378 מיליון דולר.

מנכ"ל לאומי, חנן פרידמן: "מדובר במהלך אסטרטגי שנועד להעמיק ולהרחיב בצורה מושכלת את הפעילות העסקית ברחבי ארה"ב. המיזוג יעניק ללאומי נוכחות משמעותית וחסרת תקדים לבנק ישראלי בשוק האמריקני. זו בשורה של ממש ללקוחותינו – העסקיים ומתעשיית ההיי-טק, שייהנו מסל מוצרים רחב יותר ומיכולות של בנק אמריקני גדול ומשגשג".

מנכ"ל Bank Leumi USA, אבנר מנדלסון: "מיזוג זה הוא צעד טבעי המהווה אבן דרך אסטרטגית במסענו לבסס את פעילותנו ואת הצעת הערך הייחודית שלנו בשוק האמריקני. ב-Valley כבנק ובאירה רובינס, היו"ר והמנכ"ל שלו, מצאנו שותפים אסטרטגיים שאין מתאים מהם למימוש החזון שלנו. אני סמוך ובטוח שכוח האדם האיכותי שלנו והפריסה הגיאוגרפית בתחומי העסקים שלנו יהוו מנועי צמיחה לבנק הממוזג. אני נרגש לקראת ההזדמנויות שהמיזוג מביא עימו עבור עובדי הבנק ולקוחותיו".

יו"ר ומנכ"ל Valley National Bank, אירה רובינס: "אנו נרגשים מאוד מהמיזוג עם  Leumi USA Bank ומהזדמנויות הצמיחה המגוונות שאנו מצפים שהשותפות תביא עמה. אנו רואים בפעילות הפיקדונות של בנק לאומי בכלל ובפרט בתחום הטכנולוגיה וההון סיכון הזדמנויות צמיחה אשר יסייעו לייצר המשכיות לשיפור המתמיד בתחום המימון שאנו מובילים בשנים האחרונות. בגזרת ההלוואות, Leumi USA Bank יוסיף גיוון במגזרים מסחריים ותעשייתיים צומחים ויסייע לפרוץ לשווקים גיאוגרפיים חדשים, כולל קליפורניה ואילינוי. בנוסף, אנו נרגשים להגדיל את פלטפורמת הבנקאות הפרטית של Leumi USA Bank יחד עם קהל הלקוחות של Valley. מינוף הפלטפורמות החדשות והייחודיות הללו, יחד עם המנהלים והעובדים המוכשרים של Leumi USA Bank, יהוו את השלב הבא והמרגש של התפתחותנו כבנק מסחרי גדול ומוביל".