עסקים בענף הרכב העלימו הכנסות של מאות אלפי שקלים, כך העלה מבצע של רשות המיסים שתוצאותיו התפרסמו הבוקר (שלישי). במבצע נבדקו 66 בתי עסק מהענף, בכל רחבי הארץ, והתגלה שכמעט רבע מהם לא רשמו את הכנסותיהם כנדרש.

"פעם בכמה זמן אני עובר על העסקאות שאני מבצע ומוציא חשבוניות וקבלות", טען בעלים של מגרש רכבים סמוך לחדרה, שביקורת בעסק שלו העלתה כי תשלום בסכום כולל של 348,500 שקלים, שהתקבל מארבעה לקוחות שונים בגין מכירת רכבים, לא תועד בספרי העסק.

בביקורת במגרש מכוניות באזור השרון, נמצאו שני תשלומים בסכום כולל של 181,000 שקלים, שהתקבלו עבור מכירת רכב, שלא תועדו. בעל המגרש הסביר בתגובה: "אני רושם את הקבלה מתי שהרכב יוצא מהמגרש, לא מתי שאני מקבל את תשלום".

במגרש רכבים אחר באזור השרון, המשמש גם כעסק לשטיפת רכבים, עלה במהלך בדיקת ספרי העסק כי תשלום של 36,000 שקלים, שהתקבל עבור מכירת רכב בתחילת שנת 2021, לא נרשם בספרים. כשנשאל על כך ענה בעל המקום: "אמרו לי להוציא חשבונית רק על עמלה, וגם את זה שכחתי".

בהיערכות למבצע, ריכזו עובדי ניהול ספרים ממשרדי השומה ברחבי הארץ את כל החברות והעוסקים בתחום הסחר ותיווך הרכבים, ואת כל רשימת הרכבים שנקנו ונמכרו במהלך השנתיים האחרונות. המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור.