החלטת הממשלה להעלות את גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-65 במסגרת חוק ההסדרים מעלה שאלות רבות: כיצד המהלך ישפיע על גובה הפנסיה שתקבלנה הנשים, למי זה משתלם ולמי פחות – והאם הציבור בכלל מעוניין ברפורמה?

מסימולציות שביצעו בקבוצת קלי עולה שקצבת הפנסיה תעלה משמעותית, ב-23%, לנשים שיפרשו בגיל 65 במקום שלוש שנים קודם לכן. כך, נשים המשתכרות שכר נמוך של 6,000 שקל, ממנו נגזרו לאורך השנים ההפקדות שלהן לפנסיה, יקבלו תוספת של 844 שקלים לקצבה החודשית. נשים המרוויחות שכר גבוה של 20 אלף שקל יקבלו תוספת גדולה יותר של 2,813 שקל לקצבה החודשית, אם כי באחוזים מדובר באותו שיעור עלייה.

איך קורה שמתוספת של 3 שנות עבודה בסך הכל תעלה קצבת הפנסיה החודשית כמעט ברבע? "על כל שנה שדוחים את קבלת הפנסיה יש תוספת של כ-6%", מסבירה סמנכ"לית תכנון פרישה ופנסיה בקבוצת קלי, ענת עברי. "בנוסף לזה, צריך להוסיף עוד תשלומים מכיוון שהקופה ממשיכה לעבוד והדבר מספק קפיצה נוספת השווה לכ-23%".

עם זאת, עברי מבהירה כי במקרים מסוימים מומלץ לנשים שלא להמתין ולהתחיל למשוך את קבלת הקצבה עוד לפני היציאה לפנסיה בגיל 65. "הערכתנו היא שעל פי רוב, כאשר אין הכנסות מעבודה, או ההכנסות מעבודה בשיעורי מיסוי נמוכים, יש כדאיות כלכלית להתחיל לקבל קצבה כבר מגיל 60 ולא לדחות את קבלת הקצבה לגיל פרישה", אמרה עברי והוסיפה: "נשים שממשיכות לעבוד לאחר גיל 62, ושכרם עד כ-14,500 שקל, ישנה כדאיות כלכלית להתחיל לקבל קצבה לפני הגעה לגיל פרישה, ובנוסף להמשיך את החיסכון לתוכניות הפנסיה. כך שבפועל אפשר ליהנות מכל העולמות".

ענת עברי, סמנכ"לית תכנון פרישה ופנסיה בקבוצת קלי (צילום: ענבל מרמרי, קבוצת קלי)
סמנכ"לית תכנון פרישה ופנסיה בקבוצת קלי, ענת עברי | צילום: ענבל מרמרי, קבוצת קלי

למעשה, קבלת קצבה מתוכניות הפנסיה אפשרית כבר מגיל 60. "אחד הנושאים שחוזרים על עצמם, הוא חוסר ההבנה מתי נשים יכולות להתחיל להשתמש בחסכונות הפנסיה שלהן, ולכן חשוב להבהיר שאין קשר בין האפשרות לקבל קצבה מתוכניות הפנסיה, לבין החלטת הממשלה להעלות את גיל הפרישה ל-65", מדגישה עברי.

נשים רבות בכלל לא מכירות את זכויותיהן הפנסיוניות

הממשלה החליטה כאמור להעלות את גיל הפרישה לנשים, בעיקר מסיבות כלכליות: אדם עובד תורם יותר לצמיחת התוצר ולפריון. אבל מה הנשים עצמן חושבות על ההחלטה? ממצאי סקר שערך מכון "דיאלוג" עבור קבוצת קלי בקרב מדגם מייצג של 500 נשים בגילאי 55-62 בדק ומצא תשובות מעניינות בנושא.

בנוסף, מרבית הנשים שנשאלו לא היו מודעות לאפשרות להקדים את קבלת כספי הפנסיה. כ-57% מהנשאלות בסקר השיבו שלא ניתן לקבל קצבה כבר מגיל 60. בפועל, אין קשר בין האפשרות לקבל קצבה מתוכניות הפנסיה לבין הזזת גיל הפרישה. קבלת קצבה מתוכניות הפנסיה אפשרית כבר מגיל 60.