מליאת הכנסת אישרה אמש (שלישי) סופית את הצעת החוק שהעלה יו"ר ועדת הכספים אלכס קושניר, אשר מאריכה את תוקף ההסדר לתשלום דמי בידוד לעובד שנעדר מעבודתו שנגמר בתחילת חודש יולי. הכנסת אף אישרה את השינויים שעברו בוועדה, בין השאר: דמי הבידוד ישתנו בין מחוסנים ללא מחוסנים, דמי המחלה שניתן לקחת למבודדים יפחת והורים שמלווי את ילדיהם בבידוד יזכו ל-100% דמי בידוד.

הורה מלווה לילד שנכנס לבידוד

הכנסת החליטה כי הורה מלווה, שהוא עובד שאינו חייב בבידוד, אך נעדר מעבודה משום שילדו חייב בידוד - יהיה זכאי ל-100% דמי בידוד, בכפוף לכך שהילד אינו חוזר או חולה קורונה ושההורה האחר לא נעדר באותו זמן. ההורים יוכלו להתחלף אחד עם השני, וימי המחלה ינוכו בהתאם לימי הבידוד של כל אחד בפועל.

הורים שהחסירו ימי עבודה בשל ילד ששהה בבידוד יהיו זכאים לפיצוי כספי מלא בגובה שכר העבודה, באופן רטרואקטיבי מתחילת שנת 2021.

הבחנה בין מחוסנים ללא מחוסנים

החוק יבחין בין עובד השוהה בבידוד רגיל, שזכאי ל-75% מדמי הבידוד, ובין "עובד בבידוד מזכה" – כלומר מי שחייב בידוד למרות שהוא מחוסן או מחלים, עובד קטין בבידוד, או מי שהחל להתחסן אך טרם השלים את התהליך, או מי שמסיבה רפואית מוכרת נמנע ממנו להתחסן - שזכאי ל-100% מדמי הבידוד.

ימי מחלה והגבלת הזכאות לדמי בידוד

מעובד הזכאי לדמי בידוד יופחתו רק עד שלושה ימי מחלה, במקום עד ארבעה ימים כפי שהיה בהסדר הקיים.

בנוסף, הזכאות לדמי בידוד תוגבל רק לתקופה המזערית שלאחריה ניתן יהיה לצאת מבידוד אם מבצעים בדיקות קורונה.

עלויות המעסיק וההפרשות לפנסיה

האחוזים של ההוצאות הנלוות של העובד הוגדלו מ-25% ל-30%, דבר שבא לידי ביטוי בעיקר בהפרשות פנסיוניות. בנוסף תוארך האפשרות להגיש בקשה להחזר כספי מביטוח לאומי בשל כניסה לבידוד מ-60 יום ל-90 יום.

עובדים בחו"ל ונשים בהיריון

עובד שטס לחול בשליחות המעסיק, והנסיעה מחייבת אותו בבידוד, יקבל את התשלום על פי המתווה הכתוב בחוק.

כמענה למצוקתן של נשים בהיריון שצפויות ללדת עד סוף שנת 2021, אך מתחילת חודש יולי אינן זכאיות לתשלום דמי אבטלה ובשל הריונן מתקשות במציאת עבודה, הוחלט שנשים אלה יקבלו תוספת של 15% לדמי הלידה ותהיה להן האפשרות לקבל מחצית מהסכום כמקדמה.

ח"כ אלכס קושניר (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
קושניר: "מדובר בבשורה גדולה" | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אלכס קושניר, על החוק שהעביר הלילה במליאה: "אני שמח לבשר שחוק פיצוי על ימי בידוד עבר. הורים, מהיום יקבלו פיצוי רטרואקטיבי על החסרת ימי עבודה בגין בידוד של הילדים, מינואר 2021. הארכנו את האפשרות להגיש בקשה מחודשיים לשלוש. צמצמנו את ימי המחלה שמנוכים בגין הכניסה לבידוד מארבעה ימים לשלושה. טסתם לחול בשליחות מעסיק ונכנסתם לבידוד? תהיו זכאים לפיצוי מלא.

"מדובר בבשורה גדולה שתסייע להורים, למעסיקים ולעובדים. לא שכחנו מה עברו בשנת הקורונה, והיה חשוב לנו לתת להם מענה גם רטרואקטיבית על הימים שעברו ללא שכר, וגם להקל על התהליך מעתה והלאה".