אברכים רבים יזכו בכל זאת למימון - למרות כוונות ליברמןלאחר שבחודש שעבר הצהיר שר האוצר, אביגדור ליברמן, כי בכוונתו לשנות את תנאי הזכאות להנחות במעונות היום לילדי אברכים - נראה שקיימת פרצה משמעותית בתוכנית שחוללה סערה. 

אתמול (חמישי) פורסמו הקריטריונים של משרד הכלכלה שקובעים מי יהיו זכאים לסבסוד במעונות היום - ולא הופיע הסעיף של לימודים תורניים, כפי שדרש ליברמן. אלא שסעיף אחר שמופיע, שהוכנס על ידי אנשי משרד המשפטים - צפוי להוביל לכך שאברכים רבים דווקא כן יזכו למימון מהמדינה. 

לפי הסעיף החדש שהוכנס לקריטריונים, כל מי שלומד בפיקוח או מימון ממשלתי שתכליתם השתלבות בשוק העבודה - זכאי גם למימון. כל אברך שמקבל קצבה של כמה מאות שקלים ממשרד הדתות - בעצם לומד בפיקוח או במימון ממשלתי - ומי שעושה מבחני רבנות או דיינות למעשה לומד מקצוע - ולכן זכאי לסבסוד. זה גם מה שאמר אמש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, בדיון שנערך בנושא. לדבריו, רבנות ודיינות זה מקצוע - ולכן יהיה קשה למנוע מאברך שנמצא בפיקוח ממשלתי וניגש למבחנים לקבל את המימון. 

חרדים (צילום: studio evasion, shutterstock)
הפרצה שתאפשר לאברכים רבים לזכות בכל זאת במימון | צילום: studio evasion, shutterstock

ויש מסלול נוסף שיאפשר לאברכים נוספים לזכות במימון ששר האוצר מבקש לשלול מהם: כל אברך שיירשם לקורס משגיחי כשרות יוכל להגיד גם כן שהוא לומד מקצוע והוא עומד בקריטריונים – הרי לא בודקים אם הוא יעבוד באותו מקצוע בסוף, אלא רק אם הוא לומד אותו.

במפלגות החרדיות מתכננים להרחיב מאוד את הפרצה הזו - וח"כ משה ארבל מש"ס כבר פנה לשרת הכלכלה אורנה ברביבאי וליועץ המשפטי לממשלה ואמר להם שאלה הקריטריונים - והחוק ממילא אומר שלימודים תורניים מקבילים להשכלה אקדמית בחלק מהמכרזים בממשלה. על משרד המשפטים יהיה להכריע בסוגיה הזו בקרוב.