ממשלת בנט קרובה מתמיד לאישור תקציב המדינה, לאחר שחוק ההסדרים עבר הערב (חמישי) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ברוב של 59 תומכים מול 54 מתנגדים. מוקדם יותר עברה גם הצעת חוק מסגרות תקציב. אחר הצהריים הצליחו בממשלה לפתור את המחלוקת האחרונה שנותרה בדרך - הרפורמה ברגולציה.

הסוגיה האחרונה סבה סביב רצונו של שר האוצר ליברמן להקים רשות רגולציה שתפקח על כלל הרגולטורים בישראל, ותפעל להפחית את הביורוקרטיה. משרדי ממשלה אחרים התנגדו משום שחששו לאבד מסמכויותיהם. לפי הפשרה שהושגה, רשות הרגולוציה תקום כגוף מייעץ. הסמכויות המדוייקות יקבעו בהמשך בחוק נפרד שידון בועדת חוקה.

עידית סילמן בכנסת (צילום: N12)
יו"ר הקואליציה סילמן חוגגת את הפשרה סביב הרפרומה ברגולציה | צילום: N12

הפשרה שהושגה טובה לשני הצדדים: מצד אחד, הרשות שתוקם תוכל לייעץ לממשלה כיצד להפחית רגולציה ותבחן את כל החלטותיה (הישג לקארה ובנט). מנגד, היא לא תוכל לתקוע תהליכים שהממשלה מעוניינת בהם (כפי שרצה מוסי רז), לכל הפחות עד שייערך דיון מעמיק על סמכויתיה בחוק נפרד.

נפתלי בנט ובנימין נתניהו (עיבוד: אוליבר פיסוטי, פלאש 90)
ראש הממשלה בנט וראש האופוזיציה נתניהו | עיבוד: אוליבר פיסוטי, פלאש 90

היום המכריע נפתח בהסכמות על חלק מהנושאים שהיו עד כה במחלוקת, כמו העלאת גיל הפרישה לנשים. עוד הוחלט כי הרפורמה בענף הביצים תוסר מחוק ההסדרים לאחר הקריאה הראשונה. לפני ההצבעה נשמעו שורה של נאומים טעונים מצד חברי הקואליציה והאופוזיציה שנשמעו לאחר דברי הפתיחה של שר האוצר אביגדור ליברמן.

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו נאם מיציע המבודדים ויצא נגד התקציב. "התקציב שהובא היום הוא תקציב גרוע", אמר. "יש בו גזירות והעלאות מיסים, בניגוד גמור להבטחות שלכם. פגעתם בחקלאים, בשכבות החלשות, בפריפריה, ובמעמד הביניים. נתתם סכומי עתק למנסור עבאס ולמחמוד עבאס, כי אתם תלויים ב-53 מיליארד השקלים שהבטחתם לרע"מ".  

אביר קארה (צילום: פלאש 90)
סגן השר אביר קארה מנסה להוביל את הרפורמה ברגולציה | צילום: פלאש 90

הפערים בין האוצר למגדלי התרנגולות

הפערים בין משרד האוצר לבין מגדלי התרנגולות להטלה עומדים על קצת יותר מחצי מיליארד שקל. מדובר בכספי סיוע לענף הביצים, שאמור להיפתח לייבוא מחו"ל ובעקבות זאת מחירי הביצים צפויים לרדת. הלובי החקלאי בקואליציה, שאותו מייצגים חברי כנסת ממפלגות העבודה ומרצ, הצליח להסיר את התוכנית מחוק ההסדרים. לפי הסיכום ביניהם לבין האוצר, חוק ההסדרים יעבור בקריאה ראשונה ללא התנגדות. לאחר מכן, נושא הביצים יוצא מהחוק ויעבור לדיונים נפרדים בוועדות הכנסת ולמשא ומתן שיימשך כ-3 חודשים.

דווקא בירידה. ביצים (צילום: חדשות 2)
מחירי הביצים צפויים לרדת | צילום: חדשות 2

כך האוצר יסייע לנשים בשל העלאת גיל הפרישה

בנוסף, משרד האוצר נענה לדרישות חברי הכנסת ממפלגת העבודה וממרצ להכניס את היד לכיס - ולסייע לנשים שייקלעו לקשיים בעקבות העלאת גיל הפרישה ב-11 שנים מגיל 62 כיום ל-65. הנושא יכנס לחוק ההסדרים - לאחר שהאוצר הסכים להקצות תוספת תקציבית של כ-360 מיליון שקלים לנושא, מעבר ל-630 מיליון שקלים שכבר נקבעו בהחלטת ממשלה.

במסגרת התוספת לנשים, לתקציב מענקי העבודה לעובדות יתווסף סכום של 130 מיליון שקלים למתווה הממשלתי. בנוסף, סוכם על העלאת קצבת הבטחת הכנסה לנשים מעל גיל 62 ועד גיל פרישה, במשך 5 שנים, בסך של 700 שקלים בחודש, בעלות של כ-150 מיליון שקלים בסך הכל.

פסק זמן בעבודה (צילום: Thinkstock)
האוצר מתכוון לסייע לנשים בעקבות העלאת גיל הפרישה | צילום: Thinkstock

"התקציב הכי חברתי" - האומנם?

ליברמן הצהיר כי מדובר ב"תקציב הכי חברתי אי פעם" ואכן, הוא מביא עימו בשורות חברתיות, כמו העלאת גיל הפרישה של הנשים. אולם, נשאלת השאלה מה ישאר מחוק ההסדרים ועשויות עוד להיות תהפוכות רבות ופשרות. יחד עם זאת, כרגע לא מצוי בחוק ההסדרים או בתקציב עצמו פתרון לעניינים כמו משבר הדיור או שכר החיילים.