בשורה לטסים לחו"ל: בשבוע הבא צפויות להיכנס לתוקפן הנחיות חדשות אשר יצמצמו את חובת הבידוד למחוסנים בחיסון השלישי, אלו שהתחסנו בחצי השנה האחרונה והמחלימים מהנגיף. ההנחיות החדשות יכללו "צביעה" מחודשת של מדינות העולם, כאשר רק שלוש מהן ייצבעו באדום.

ב-27 בספטמבר צפויות להיכנס לתוקפן הנחיות חדשות בדבר נגיף הקורונה, ובהם סיווג עדכני של המדינות השונות בהתאם למצב התחלואה. בין מדינות העולם שיוגדרו כמדינות צהובות יהיה ניתן למצוא את אוסטריה, אורוגוואי, בחרין, הונג קונג, טייוואן, גבון, ניו זילנד, סין, סלובקיה, פולין, צ'כיה וקפריסין. רשימת המדינות שייצבעו באדום תכיל את ברזיל, טורקיה ובולגריה בלבד, והנסיעה אליהן אסורה למעט אלו שקיבלו אישור מוועדת חריגים.

את החופים האלה תראו בקרוב (צילום: משרד התיירות של קפריסין)
צילום: משרד התיירות של קפריסין

פרט למדינות הצהובות והאדומות, שאר מדינות העולם יוגדרו כתומות. המשמעות הישירה של ההנחיה החדשה: כלל הטסים המחלימים (על בסיס בדיקת PCR) או אלו שהתחסנו בחצי השנה האחרונה, או התחסנו בחיסון השלישי לפני יותר משבוע - פטורים מבידוד מלא מכל מדינות העולם מלבד שלוש המדינות האדומות.

ומהן ההנחיות מרגע הנחיתה? מי שהחלים מקורונה או התחסן לפני יותר מחצי שנה פטור מחובת בידוד מהמדינות הצהובות בלבד. בנוסף, ע"פ ההנחיות, כל החוזרים מחו"ל מחויבים בבידוד של 24 שעות, או בדיקה שלילית לקורונה. מי שלא מחוסן או מחלים חייב בבידוד מלא של שבוע בהצגת שתי בדיקות שליליות.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
נתב"ג | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

לא מחוסנים יסורבו להיכנס לארה"ב?

במקביל, ישראל וארה"ב עמלות בימים אלה על הסכמי הכרה הדדיים במתחסנים לצורך כניסה, בדומה להסכם המתגבש של ישראל עם האיחוד האירופי. לקראת 3 באוקטובר, התאריך שבו פוקע תוקפו של התו הירוק למי שיכול להתחסן בחיסון השלישי ולא עשה זאת, ישראל פועלת שארה"ב ויתר המדינות יגדירו ישראלים כ"מחוסנים" בהתאם לסטטוס שקבע משרד הבריאות.

המשמעות של המהלך הוא כי מרגע שייכנסו לתוקף ההסכמים ההדדיים עם ארה"ב ואירופה – לא יוכנסו אליהן ישראלים שלא השלימו את החיסון השלישי.

האיחוד האירופי (צילום: jarrow153, Shutterstock)
צילום: jarrow153, Shutterstock
בשבוע שעבר הגיעו ישראל והאיחוד האירופי להסכמה על הכרה הדדית בתעודות מתחסנים. משמעותה היא שאזרחים ישראלים בעלי תעודת מתחסן יזכו באופן אוטומטי לתעודת מתחסן של מדינות האיחוד האירופי.

התהליך הסופי יושלם בתחילת חודש אוקטובר, ועל בסיס הכרה הדדית בין שני הצדדים יזכו ישראלים מחזיקי תעודת מתחסן ישראלית לקבל את התו הירוק האירופאי. תו זה מקנה כניסה למסעדות, מרכזי תרבות, מוסדות ציבוריים ועוד. הדברים מותנים בעמידה בהגבלות ונהלי הקורונה בכל מדינה ומדינה.