על רקע החשש מהעלייה בתחלואה כשעונת החתונות צפויה להיפתח בשבוע הבא, רה"מ נפתלי בנט יחד עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי הכריזו היום (חמישי) על מתווה "התו השמח" שיאפשר לערוך חתונות, מסיבות ואירועים במקומות סגורים בצורה בטוחה. המתווה גובש בשיתוף עם נציגי בעלי האולמות האירועים שנפגשו מוקדם יותר עם בנט וברביבאי וצפוי להיכנס לתוקף ביום רביעי בשבוע הבא.

סיקור N12 על הקורונה:

יישום המתווה יהיה על אירועים "בעליי סיכויי הדבקה גבוהים" - שעונים על כל התנאים הבאים: מתקיימים במקום סגור, מעל 100 משתתפים, תחומים בזמן, נערכים בעמידה ותנועה וכוללים ערבוב בין המשתתפים. באירועים הללו יכולים להיכלל: חתונות ושמחות, הופעות בעמידה, מסיבות וכנסים.

רוה"מ בנט ושרת הכלכלה ברביבאי נפגשו עם בעלי אולמות (צילום: איציק בירן)
רוה"מ בנט ושרת הכלכלה ברביבאי נפגשו עם בעלי אולמות אירועים, בנט, ברביבאי | צילום: איציק בירן

על פי המתווה שגובש, שעדיין צריך לעבור את אישור קבינט הקורונה, הכניסה לאירועים הללו תתאפשר למחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה שלילית. במסגרת המתווה - כמות המשתתפים באירועים לא תוגבל, תהיה חובת עטיית מסכות למעט בזמן פעילות מותרת (כמו בזמן שתייה ואכילה), לצד אכיפה מוגברת והסברה לציבור.

רה"מ נפתלי בנט בירך על המתווה: "הוכחנו שברצון טוב ובהידברות מגיעים לפתרונות טובים יותר מאשר ב'הנחתות'. מטרתנו היא לאפשר קיום חתונות ושמחות באולמות. אם לא נבצע זאת, החתונות יתקיימו בצורה פיראטית ללא בקרה. מטרתנו היא להגדיר כיצד כן לקיים אותם בעידן המגיפות, עם מינימום פגיעה בענף האירועים ומקסימום הגנה על אזרחי ישראל".

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי אמרה: "ככל שנגלה יותר אחריות אישית כך נוכל לחיות לצד נגיף הקורונה. אני מאמינה כי הדיאלוג הישיר עם בעלי העסקים יביא לפתרונות יצירתיים אשר יאפשרו לממשלה לקבל החלטות המאפשרות עבודה ואיכות חיים לצד הקורונה".

שר הבריאות ניצן הורוביץ הוסיף: "אנו עושים הכל כדי לשמור על בריאות הציבור, במינימום הגבלות. המתווה החדש יאפשר לכולנו לחיות לצד הקורונה, להמשיך את פעילות ענף האירועים מבלי לסכן את החוגגים. אני מודה למשרד הבריאות על המאמץ לגיבוש המתווה".

"אנחנו ממשיכים במאמצינו למנוע פגיעה בתרבות ובספורט", ציין שר התרבות חילי טרופר. "ההנחיות החדשות יאפשרו את המשך פעילות התרבות והספורט כולל מופעי ילדים. עם זאת יש להקפיד על ההנחיות ולעשות הכל כדי למנוע עליה בתחלואה והגבלות חדשות".

המתווה גובש לאחר שמוקדם יותר היום נפגשו בנט וברביבאי עם נציגי בעלי אולמות האירועים, זאת לקראת תחילת עונת החתונות. בסיום הפגישה סיכמו הצדדים על גיבוש מתווה "תו שמח" שיאפשר קיום חתונות ואירועים – גם במקרה שהממשלה תחליט על הגבלות נוספות.

ראש הממשלה בנט ושרת הכלכלה ברביבאי ובעלי האולמות (צילום: איציק בירן)
ראש הממשלה ושרת הכלכלה בפגישה עם בעלי האולמות | צילום: איציק בירן

הרציונל שעומד מאחורי המתווה הוא שאם יוחלט לסגור את אולמות האירועים, הציבור יבחר באפשרות של קיום חתונות ואירועים באופן פיראטי, ובכך לא תימנע הדבקה ולמשטרה לא תהיה אפשרות לפקח על הנושא ולאכוף את ההנחיות. נוסף על בנט וברביבאי, בפגישה נכחו גם פרויקטור הקורונה החדש פרופ' סלמן זרקא, יו"ר התאחדות האולמות וגני האירועים נועם לוי, יו"ר איגוד אולמות המהדרין ישראל גפנר ובעלי אולמות נוספים.

בנט אמר בסיום הפגישה: "מטרתנו אינה למנוע חתונות ושמחות באולמות. זה הכי קל והכי מזיק, מכיוון שהחתונות יתקיימו בצורה פיראטית ללא בקרה. מטרתנו היא להגדיר כיצד כן לקיים אותם בעידן המגיפות, עם מינימום פגיעה בענף האירועים ומקסימום הגנה על אזרחי ישראל".

חתונה (צילום: 123rf)
אולם אירועים, אילוסטרציה | צילום: 123rf

השרה ברביבאי הוסיפה: "במציאות שבה נגיף הקורונה נוכח בחיינו, נכון לייצר פתרונות יצירתיים כדי לאפשר לאנשים להמשיך לקיים שגרת חיים מלאה ובתוכה עבודה, תרבות ופנאי. לצורך כך נדרשת אחריות אישית של הציבור בעטיית מסיכות, ריחוק חברתי והשלמת החיסונים. רק כך אפשר יהיה להימנע מהגבלות רחבות כדי להוביל את הכלכלה ושוק העבודה קדימה".

"יצא לראש הממשלה לשמוע את הדעה שלנו כיצד ניתן לקיים אירועים בצורה בטוחה", אמר יו"ר התאחדות האולמות וגני האירועים נועם לוי. "הסכמנו ביחד לעשות מתווה שנקרא 'התו השמח', שיאפשר לאולמות האירועים להמשיך לעבוד. ראש הממשלה הבין שאם לא נעבוד יהיו חתונות פיראטיות, שזה הגרוע מכל". יו"ר איגוד אולמות המהדרים ישראל גפנר חיזק את דבריו: "בטוח שנוכל לקיים את הוראות ה'תו השמח' שיאפשר את קיומם של האירועים".