לאחר שלוש שנים של הכנות, מהיום (רביעי) תוכלו להעביר את חשבון הבנק שלכם מבנק לבנק באופן מקוון, מהיר וללא תשלום. תהליך העברת החשבון יתבצע תוך 7 ימי עסקים ובמסגרתו ניתן יהיה להעביר את חשבונות עו"ש, ניירות ערך, מטבע חוץ ועוד. בהתייחס להלוואות ומשכנתאות וכן ביחס לפיקדונות ולחסכונות ההעברה מעט מורכבת יותר ונקבעו הסדרים מיוחדים אשר לפיהם הבנקים יעבדו פרטנית עם הלקוחות לעניין אופן הטיפול במוצרים אלו. אז איך עוברים בנק? כל מה שאתם צריכים לדעת:

איך מגישים את הבקשה להעברת הפעילות?

על מנת להעביר את הפעילות מבנק אחד לבנק אחר, יש לוודא כי בבנק אליו מעוניינים לעבור קיים חשבון פעיל. לאחר מכן, יש להיכנס לאתר האינטרנט או לאפליקציה של הבנק  אליו מעוניינים להעביר את הפעילות ולהגיש בקשה בהתאם.

אלו חשבונות לא ניתן יהיה להעביר באמצעות המערכת המקוונת?

חשבונות תאגיד או חשבונות שקיימת לגביהם מורכבות או מניעה משפטית, כגון: חשבונות מעוקלים, חשבונות נאמנות חשבונות המנוהלים על ידי אפוטרופוס וכדומה.

האם הרכב הבעלים בחשבון החדש חייב להיות זהה לזהות הבעלים בחשבון הישן?

ניתן להוסיף בעלים לחשבון החדש בכפוף להסכמה של הבעלים הנוספים לתהליך. ואולם, לא ניתן יהיה לנייד בין חשבונות כאשר יש הסרת בעלים מהחשבון.

האם ניתן להעביר רק חלק מהפעילות הפיננסית שמתנהלת בחשבון?

שירות הניוד המקוון נועד לסייע ללקוח להעביר את מכלול פעילותו לבנק חדש, בצורה פשוטה וללא עלות, לא ניתן להעביר רק חלק מהפעילות הפיננסית בחשבון מבין הפעילויות המפורטות לעיל. כך לדוגמא לא ניתן להעביר רק יתרות זכות, ללא שיקים, או רק הרשאות לחיוב חשבון ללא ניירות ערך הניתנים להעברה.

אם הגשתי בקשה למעבר חשבון באמצעות המערכת המקוונת, האם הבנק אליו ביקשתי לעבור יכול לסרב לבקשה?

הבנק יכול לסרב לבקשת הניוד רק במקרים הבאים:

1. קיימת יתרת חוב בחשבון הישן שהבנק החדש לא מוכן לקבל.

2. קיימת יתרת זכות בחשבון הישן שלא עומדת במגבלות הבנק החדש.

3. טרם חלפו 3 חודשים ממועד ביצוע ניוד קודם.

4. הלקוח החל תהליך סגירת חשבון בבנק הישן.

5. אי עמידה בכללי הנגיד מסיבה אחרת.

מה קורה לתנאים שהיו לי בבנק הישן עד למועד המעבר בפועל?

הלקוח זכאי שההטבות וההנחות בבנק הישן ישמרו לו לפחות למשך 3 חודשים ממועד הגשת הבקשה אלא אם נקבע אחרת בהסכם בינו לבין הבנק, כך שגם אם התחרטתי וביטלתי את הניוד, לא תהיה פגיעה בהטבות ובהנחות שניתנו לי.

הגשתי בקשה להעברת חשבון, האם מותר לבנק ממנו ביקשתי לעבור לנסות לשכנע אותי להישאר אצלו?

כן ובלבד שניסיונות שימור אלו יעשו מבלי שיופעלו על הלקוח לחצים לקבלת החלטה כאמור. על הבנק הישן להבהיר ללקוח כבר בתחילת הפנייה כי מטרת הפנייה היא לנסות לשמרו כלקוח בבנק זה.

שר האוצר, אביגדור ליברמן, ציין כי "מעבר מהיר מבנק לבנק הוא צעד חשוב וחלק אינטגרלי במדיניות הגברת התחרות אותה אנו נוקטים בענפים השונים. פעולת המעבר מתבצעת ללא עלות על מנת להנגיש את השירות לכל אזרחי המדינה. נמשיך לפעול על מנת להפחית בירוקרטיה במוקדים משמעותיים אשר משפיעים ומקלים על ההתנהלות היומיומית של כולנו."

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, הוסיף: "השלמת הצעד הזה הוא שלב נוסף בדרך למערכת פיננסית פתוחה, שקופה ותחרותית יותר שאנו מקדמים בכמה חזיתות ושתאפשר ללקוח לבחור בקלות ובנוחות את נותני השרותים הפיננסיים השונים שהוא צורך. נמשיך לנצל את העידן הדיגיטלי שעומד לרשותנו כדי לקדם תהליכים ולהוריד חסמים במערכת הפיננסית ובמערכות התשלומים"