שר האוצר, אביגדור ליברמן הודיע היום (שני) כי יקדם במסגרת תקציב המדינה הקרוב את העלאת קצבת השלמת הכנסה לגימלאים לסכום השווה ל-70% משכר המינימום. לאחר העדכון, קצבת השלמת הכנסה של אדם מעל גיל פרישה תהיה בסכום של בין 3,710-3,783 שקלים לחודש בהתאם לגילו. אם תאושר, ההחלטה תיכנס לתוקף בתחילת שנת 2022. 

כיום זכאים הגמלאים לקצבה בגובה של כ-3,200-3,300 שקלים לחודש, בהתאם לגילם. מהאוצר נמסר כי 195 אלף משקי בית זכאים לקצבה, והרפורמה תעלה מעל קו העוני את כל הקשישים ואת כל ניצולי השואה. כל גמלאי זכאי יקבל תוספת של 470-480 שקלים מדי חודש והעלות הכוללת של המהלך נאמדת ב-1.5 מיליארד שקלים.

מטרת קצבת השלמת הכנסה היא לוודא כי סך הכנסותיו של הקשיש לא יהיו נמוכות מסכום מסוים, בהתאם לגילו ולמצבו המשפחתי. קו העוני האחרון שפורסם ב-2018 ניצב על הכנסה של 3,590 שקל בחודש. אדם שהכנסותיו נמוכות מרף זה נחשב מתחת לקו העוני. כיוון שהקצבאות החדשות גבוהות מרף זה, באוצר מסבירים שמיצוי מלא של הזכויות יביא לכך שלא יישארו קשישים עניים בישראל, לפחות באופן רשמי.

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "מדינת ישראל מחויבת לאוכלסיית הגיל השלישי וכמי שדוגל במשנתנו של ז'בוטונסקי ובחמשת המ"מים, העלאת קצבת השלמת ההכנסה לגימלאים היא צעד הכרחי ועיקרי שיובא לידי ביטוי כבר בתקציב הקרוב. ההחלטה נובעת מהסכמות רחבות בין כלל השותפים בממשלה ומתוך דאגה לחלשים וחסרי הישע. הצעד שיביא לכך שכל הקשישים וניצולי השואה יעלו מעל קו העוני הקיים יקל באופן ישיר על הגמלאים אך גם על בני משפחותיהם וסביבתם הקרובה".