במקומות רבים, רפורמת הכשרות שהציג שלשום (שלישי) שר הדתות, מתן כהנא, היא מזמן המציאות בשטח. חלק מבעלי המסעדות כבר מברכים על הרפורמה שעתידה לפתוח את שוק הכשרות לתחרות: "זה יוזיל את העלויות ויעזור לנו כלכלית". עם זאת, יש גם מסעדנים שמתנגדים: "ייצור בלבול וכאוס אצל אוכלוסייה שלמה". גם רבנים בכירים בצינות הדתית, ביניהם הרב חיים דרוקמן, יצאו נגד התוכנית: "חייב להיעשות בהסכמת הרבנות".

"מבחינתי הכול רגיל, אני עובדת עם צהר", אמר דיני קורוסולה, בעלת מסעדת "דוויני" בשוק מחנה יהודה. "לי זה מספיק - אני לא צריכה שיהיה רשום 'כשר'. אני יודעת מה אני עושה ואיך הם מפקחים עליי".

 תעודת כשרות (צילום: החדשות 12)
תעודת כשרות, אילוסטרציה | צילום: החדשות 12

בצד השני של הכביש, ישנה חנות עם תעודת כשרות של הרבנות, שם פחות מתלהבים מהרפורמה שתיקח ממנה את המונופול. "כמו שלא היית מצפה שיעשו רפורמה למכון התקנים, או לצבא, או לכל גוף ממשלתי", אמר אורן ששון לוי, בעלים ושף "אישטבח". "צריך התייעלות - אבל ככה? יש אוכלוסייה ענקית שזה ייצור בלבול וכאוס אצלה".

מהפכת הכשרות המתוכננת אמורה להפוך את הרבנות לרגולטור על הבד"צים וגופי הכשרות שיתחרו בשוק החופשי - והרבנות עצמה כבר לא תיתן תעודה. "המדריך של הרבנות לא עושה את עבודתו כמו שצריך", טען יהודה זיידרמן, מנכ"ל כשרות צהר. "יש תעודות כשורות, אנשים מאוד אוהבים את התעודות האלה - אבל אין להם מושג מה יש מאחורי התעודה הזאת".

"זאת לא רפורמה, זה לא תיקון", אמר הרב אליעזר שמחה וייס, חבר מועצת הרבנות הראשית. "זה יקלקל את כל הכשרות בישראל, יהיו כל מיני ארגונים שיחליטו לתת כשרות ואף אחד לא יידע את המעמד שלהם וכמה הם כשרים, זה דברים שצריך לחשוב ולשבת עם הרבנים".

הרבנות הראשית, ירושלים (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
הרבנות הראשית בירושלים, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

הרבנות הראשית מתנגדת בתוקף למהלך הזה שמגיע אחרי שורה ארוכה של דוחות מבקר על ליקויי מערך הכשרות וגם תלונות של מסעדנים שניהלו מאבק ציבורי. "20 שנה אני נלחם - עכשיו אני וחבריי נוכל להוציא תעודת כשרות לפי ההתאמה לצרכים שלנו", אמר אילן זגדון, בעלי מסעדת "סבא ג'בטו" בבאר שבע. "זה יוזיל את העלויות של תעודת הכשרות, זה יעזור לנו כלכלית וזה גם ינגיש יותר את תעודת הכשרות".

עם זאת, הרפורמה עדיין צריכה לעבור בחקירה, לצלוח את הביקורת בעולם ההלכתי ובעיקר את מבחן השטח. בתוך כך, רבנים בכירים בציונות הדתית, ביניהם הרב חיים דרוקמן, פרסמו מכתב נגד הרפורמה הזו. "אומנם יש צורך בנושאים מוגדים", נכתב במכתב. "אך הכול חייב להיעשות אך ורק בהסכמה של הרבנות. תוכנית השר מנוגדת לדעתנו".