שר החקלאות, עודד פורר, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, הציגו היום (רביעי) רפורמת ענק בתחום החקלאות, שצפויה להיכנס לחוק ההסדרים הקרוב, ותוביל לדבריהם לחיסכון של מאות שקלים למשפחה בשנה וחיסכון של כ-2.7 מיליארד שקלים למשק. במרכז הרפורמה: ביטול מכסי המגן שנועדו לפגוע בייבוא תוצרת חקלאית, ומעבר לתמיכות ישירות בחקלאים. מארגוני החקלאים יצאה התנגדות נחרצת למהלך ושם מאיימים לשבות כבר בראשון הקרוב: "זהו הרס החקלאות הישראלית".

כחלק מהרפורמה בכוונת הממשלה לבטל לחלוטין את המכסים על ייבוא של פירות וירקות רבים, ביניהם: אננס, אבוקדו, שסק, שום, תאנים ומוצרים נוספים; ולהפחית את המכס על מוצרים אחרים כמו ענבים, אבטיח, תפוזים אפרסקים, דובדבנים ועוד. בתמורה יקבלו החקלאים סיוע ישיר: סך התמיכה הישירה יגיע ל-420 מיליון שקלים בשנה ויתחלק לפי חישוב של 100 שקלים לדונם קרקע מעובדת.

גם בענף הביצים מתוכננת רפורמה משמעותית: ייבוא הביצים יזכה בפטור מיידי ממכס, ובתמורה סך התמיכה הישירה במגדלי הביצים תגיע לכ-1.1 מיליארד שקלים עד 2027. התמיכה תינתן על פי חישוב 8 אגורות לביצה עד 500 אלף ביצים ותמיכה נוספת של 6.3 אגורות לביצה בהתאם לחוק הגליל.

הצעדים העיקריים ברפורמה בחקלאות

באוצר טוענים כי המהלך יוביל להוזלת מחירים משמעותית בענף התוצרת החקלאית, מה שיביא בתורו לחיסכון של 840 שקלים למשפחה ישראלית בשנה. באוצר מסבירים כי בניגוד לרוב מדינות ה-OECD, בישראל כמעט לא משתמשים בתמיכות ישירות בחקלאים, אשר פוגעות בצרכן פחות ממכסי ייבוא. במסיבת העיתונאים הציגו השרים את העלייה המשמעותית במחירי הפירות והירקות לאורך השנים, ובמקביל אליה ירידה של כ-20% בצריכה לנפש של פירות וירקות.

עוד מוצגת ברפורמה תוספות תקציב למשרד החקלאות בסך של 2 מיליארד שקלים על פני 5 שנים, ובהן: תכניות להשקעות הון ולהעלאת הפריון בחקלאות בסך כ-500 מיליון שקלים ל-5 שנים; תקציב למחקר ופיתוח וחדשנות בחקלאות (530 מיליון שקלים ל-5 שנים); תמיכות והשקעות לעידוד חקלאות ידידותית לסביבה (150 מיליון שקלים ל-4 שנים); תמיכות והשקעות בתחומים נוספים בחקלאות (כ-665 מיליון שקלים לשנתיים).

ח"כ עודד פורר, תמונת ארכיון (צילום: החדשות12)
שר החקלאות, עודד פורר. ארכיון | צילום: החדשות12

בנוסף יינתנו הטבות מס בחוק עידוד השקעות הון בשווי כ-50 מיליון שקלים בשנה, מכסות לעובדים זרים ומתן אפשרות לגיוס עצמי של העובדים הזרים, הקמת מרכז מחקר לבינה מלכותית בחקלאות בתקציב של 300 מיליון שקלים על פני 4 שנים וסימון תוצרת הארץ כתמיכה ייעודית בתוצרת המקומית.

כמעין תשובה להתנגדות החקלאים, שר החקלאות, עודד פורר, אמר במסיבת העיתונאים: "אנחנו נאתגר את החקלאים, נגרום להם לתחרות, אבל לא ניתן להם ליפול. נבדוק את עצמינו בכל שנה ושנה, ואיפה שנראה שיש בעיה, נשנה. יושבים כאן שני שרים, מנכ"ל ומנכ"לית, שהערך 'תוצרת הארץ' זורם להם בעורקים. כל הרפורמה הזו עוצבה לאור תפיסת העולם הזו".

החקלאים מאיימים בשביתה כבר ביום ראשון

ראשי ההנהגה החקלאית וראשי המועצות האזוריות כינסו מסיבת עיתונאים בעקבות הצגת הרפורמה של משרדי האוצר והחקלאות, ושם נטען כי הרפורמה נשלפה מהמגירה של משרד האוצר ללא דיונים מקדימים איתם וללא מחשבה אמיתית ועמוקה. ראשי המועצות האזוריות הכריזו על שביתת אזהרה כבר ביום ראשון הקרוב ויו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי איים: "לא תהיה עסקת חבילה במשק".

במסיבת העיתונאים השתתפו שי חג'ג', יו"ר מרכז השלטון האזורי, דובי אמיתי, יו"ר התאחדות האיכרים ונשיאות המגזר העסקי, עמית יפרח, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, אבו וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, יחד עם ראשי המועצות האזוריות. ראשי המועצות האזוריות נתנו גב מלא להנהגה החקלאית והכריזו על שביתת אזהרה, לאחר שהצביעו פה אחד לשבות באסיפה הכללית של מרכז השלטון האזורי המייצג את 54 המועצות האזוריות מכל הארץ, מהגולן ועד חבל אילות. כמו כן, יו"ר נשיאות המגזר העסקי הכריז כי לא תהיה עסקת חבילה במשק "אם החליטו ללכת על החקלאות ועל המגזר העסקי על הראש".

יו"ר נשיאות המגזר העסקי והתאחדות האיכרים, דובי אמיתי: "אני מודיע לכם חגיגית כמי שעומד בראשות נשיאות המגזר העסקי - לא תהיה עסקת חבילה במשק אם החליטו ללכת לחקלאות ולמגזר העסקי על הראש, ולא ניתן להם להכניס את זה לחוק ההסדרים. אני קורא לשר האוצר ליברמן - אל תיתן לאגף התקציבים להוליך אותך שולל. 100 שקל לדונם זו איננה תמיכה ישירה, זו יריקה בפרצוף לחקלאים שאומרת להם תסגרו את המשק מה שיוביל לצמצום הגידולים ולנטישת קרקעות - הרס מפעל החקלאות והציונות היושבת על גבולות המדינה". 

מגדלי הביצים הביעו חשש שביטול מכסי המגן יחסל את הענף הישראלי באופן מוחלט. "מאות מגדלי עופות וביצים בגבול הצפון יאבדו את פרנסתם", טוענים החקלאים ומסבירים שישתלם יותר ליבואנים להביא ביצים מאוקראינה.

"הם תוקפים אותנו על מחירי הפירות, אך מתעלמים מכך שאנחנו במשבר של פעם ב-40 שנה בכמות התוצרת השנה, כיוון שהיה חורף חם", טוען אמיתי. "אי אפשר על סמך שנה אחת להחריב את ענף החקלאות". עוד מציינים החקלאים כי ההחלטה להעניק תמיכה של "100 שח על כל דונם" היא הזויה ומיותרת: "האוצר מסתמך על מחקר שנעשה באירופה ומתייחס לגידולי שדה בלבד, אך הוא אינו רלוונטי למגדלי תפוחים, אבוקדו או עגבניות. החלוקה לא הגיונית ונעשית כשליפה מהמותן".

יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, עמית יפרח, מסר: "כשהוקמה הממשלה הנוכחית הצהיר ראש הממשלה שמדובר בממשלת קורונה שתתעסק בקורונה ולא בשינויים קיצוניים כפי שעוסקים באוצר במסגרת חוק ההסדרים. במידה וייושמו תכניות האוצר, המשמעות היא שמדינת ישראל קיבלה החלטה שהיא לא רוצה שאזרחיה יאכלו פירות מרמת הגולן, עגבניות מעוטף עזה וביצים מגבול הלבנון. זוהי פגיעה אנושה בחקלאות הישראלית".

גם אמיתי פורת, מזכ"ל הקיבוץ הדתי, מסר את התנגדותו: "תנועת הקיבוץ הדתי מתנגדת לרפורמה בחקלאות כפי שהוצגה על ידי שר החקלאות ושר האוצר. לתפיסת התנועה, הרפורמה תביא לנטישה של חקלאים, להימנעות צעירים מלעסוק בחקלאות וכתוצאה מכך ליותר ויותר נקודות שבהם לא תעבור עוד המחרשה, זאת בניגוד לאתוס הציוני עליו גדלנו".

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, הזהיר מפני התמוטטות הענף: "מדובר במהלך שישמיד את החקלאות הישראלית. בכל העולם, בכל פעם שהלכו על מהלך שכזה, שלא תמיד הוכיח את עצמו, נתנו ארכה של מספר שנים להתארגנות, הן של המדינה והן של החקלאים. רק אצלנו ממציאים את הגלגל בכל יום מחדש, ומנחיתים רפורמה מהיום למחר. העלות של המהלך מוערכת בכ-3 מיליארד ש"ח בשנה, והסכום עליו מדבר משרד האוצר כ'תמיכה בחקלאים' הוא לעג לרש ויריקה בפניהם של החקלאים. כך גם לגבי העלאת המיסים על ההתיישבות העובדת, המהווה כ-90% מחקלאי ישראל. צבר הגזירות שניתכות על החקלאים, ימחק באופן מיידי ענפים שלמים וימוטט את החקלאות הישראלית. גם הכוונה להעביר את האגף להגנת החי והצומח למשרד הכלכלה, משול להעברת החלטות רפואיות בבי"ח לידי צוות כלכלנים. אני קורא לשרי האוצר והחקלאות לשקול שוב את הרפורמה, שבמתווה הנוכחי שלה תגרום נזק עצום".