ליברמן החל בקיצוץ הקצבאות לחרדים: שר האוצר החליט לבטל את הזכאות של אברכים, שאינם משתתפים בשוק העבודה, לסבסוד מעונות יום לילדים. ההחלטה תיכנס לתוקף כבר בשנת הלימודים הקרובה, ב-1 בספטמבר. השינוי בתנאי הזכאות צפוי לחול על כ-18 אלף משקי בית ישראל, כאשר לפי גורמים באוצר, ההשפעה המשמעותית ביותר תהיה על אוכלוסייה שבה בן הזוג לומד בישיבה.

"המנגנון הנוכחי פוגע בהורים עובדים ומתעדף את אלו שאינם ולכן השינוי מתבקש", אמר ליברמן, "אמשיך להוביל מהלכים שיבטלו תמריצים שליליים להשתלבות בשוק העבודה". לדבריו, "ההחלטה שאני מביא היום היא צעד חשוב מאוד שמשנה את סדרי העדיפויות במדינה ושמה בראש את אלו שעובדים ומשלמים מיסים".

כיום מעניקה המדינה סבסוד של כ-1,000 שקל לילד בגנים של ויצ"ו, נעמ"ת ועמותות נוספות, בתנאי שההורים עומדים בתנאי הסף. התנאים הקיימים מאפשרים סבסוד למשפחה שבה בת הזוג עובדת לפחות במשרה חלקית של 24 שעות בשבוע, והגבר לא נדרש לעבוד אם הוא "בלימודים". לפי נתוני האוצר, 93% מהמשפחות שמקבלות סבסוד בסעיף של "בן-הזוג בלימודים" – הן משפחות מהמגזר החרדי.

מעתה, ההגדרה של "לימודים" תשונה ל"לימודים מוכווני תעסוקה", כלומר לימודים אקדמאיים, לימודי תעודה ועוד – אך לא לימודים בישיבות. עוד נקבע שגם בן הזוג יחויב לעבוד בהיקף משרה של לפחות 24 שעות שבועיות, כדי לעמוד בתנאים הנדרשים להנחה.

אביגדור ליברמן, שר האוצר (צילום: דוברות משרד האוצר)
שר האוצר ליברמן: הודיע על קיצוץ קצבאות הילדים | צילום: דוברות משרד האוצר

ההנחות שיבוטלו נאמדות ב-400 מיליון שקל בשנה – כשליש מכלל הסובסידיה של המדינה למעונות לשכר הלימוד בגני הילדים. החלטת שר האוצר אינה מצריכה חקיקה. היא מתואמת עם שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי ממפלגת יש עתיד, שאמונה על המבחנים למתן תמיכה של המדינה בשכר הלימוד.

זעם בקרב חברי הכנסת החרדים

בתגובה להודעת שר האוצר, נרשמה התרעמות כללית בקרב חברי הכנסת החרדיים. יו"ר יהדות התורה, ח"כ משה גפני, מסר כי "הקריטריון שקבע ליברמן הרשע ימנע מאישה עובדת שבעלה לומד תורה את הסיבסוד לילד במעון ויפגע פגיעה כלכלית קשה במשפחות אלו. אנחנו ממתינים לבנט שאמר שלא יתן לפגוע בציבור החרדי והפגיעה הראשונה והקשה שנחתמה על ידי ליברמן הרשע מגיעה לעולם נגד הציבור החרדי, הנשים העובדות ולומדי התורה".

מקשיחים עמדות? ליצמן וגפני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
זעם ביהדות התורה על הודעת ליברמן: "פגיעה ישירה ומכוונת במשפחות חרדיות" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, אמר בתגובה: "ההחלטה הראשונה של שר האוצר הינה פגיעה בחרדים, ליברמן בצעד דורסני ומרושע החליט לפגוע במשפחות ברוכות ילדים רק בשל היותם חרדים. בנט וסער שהבטיחו 'לדאוג לחרדים' הקימו ממשלת שנאה שחרטה על דגלה את הפגיעה בעולם התורה".

גם חבר הכנסת יעקב ליצמן זעם: "ליברמן מיישם בפועל את מדיניות 'פן ירבה' של ממשלת הזדון בראשות בנט-לפיד, נגד החרדים ומסורת ישראל. מדובר בפגיעה ישירה ומכוונת נגד משפחות חרדיות, מתוך סלידה ושנאה כלפי ציבור האברכים ומשפחות ברוכות הילדים. זהו חלק ממדיניות הממשלה הרפורמית שמנהלת מאבק כלפי כל הקדוש והיקר לנו, בתיאום מושלם למסרי ההסתה הפרועה, שמוביל ליברמן בשנים האחרונות. נוכחנו לראות כי בנט, שקד וסער שהבטיחו 'לאזן' את איווט, אינם רלוונטים כלל ושותפים מלאים לרדיפת המשפחות החרדיות".

אריה דרעי, ש"ס (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90 )
דרעי זעם: "ההחלטה הראשונה של שר האוצר הינה פגיעה בחרדים" | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

באחרונה הצהיר ליברמן שיספק מעונות יום בחינם למשפחות שבהן שני ההורים עובדים במשרה מלאה. אנשי המקצוע באוצר צפויים להגיש בתקופה הקרובה לליברמן הצעות ליישום כוונה זו.