שר האוצר אביגדור ליברמן קיים הערב (שני) תדריך לעיתונאים ובו הביע התנגדות נחרצת לסגר ואף סרב לענות לשאלה אם נשקלים פיצויים או מענקים לעסקים במקרה של סגר - "זה מופרך". עוד סיפר השר שבממשלה שקלו מספר פעמים לתת תמריצים כספיים למתחסנים אך הדבר ירד מהפרק משום שיש בכך "מסר רע למי שכן מוכן להתחסן". 

"מבחינתי, המאמץ לעשות הכול כדי למנוע סגר", אמר ליברמן. "סגר זה הדבר הכי לא נכון. לא ברור שיש קורלציה בין סגר לירידת התחלואה, אבל ברור שיש קורלציה בין סגר לנזק כלכלי. העמדה שלי היא שחייבים להיערך לחיים לצד הקורונה כמו שחיים לצד השפעת".

בהמשך התייחסו באוצר לשאלת הסיוע שיינתן לעסקים או למובטלים במידה וכן יוחלט על סגר, זאת למרות שעסקים רבים מודאגים מכך וכבר מרגישים את הפגיעה הכלכלית בצל הדיבורים על הגבלות נוספות. "זה כל כך מוקדם ומופרך לחשוב על אנשים שייפלטו ממעגל העבודה. זה לא שם, אבל נדע לתת מענה לכל מצב שיהיה", אמרו.

בתגובה לשאלה - האם נשקל לתת תמרוץ כספי למי שיתחסן? השיבו באוצר כי זה נבחן כמה פעמים ונמצא לא יעיל. "יש בתמריץ כספי כזה מסר רע למי שכן התחסן, לכן אנחנו מחפשים דרכים לעידוד אחר, כמו דרך רשויות מקומיות".

עם זאת, גם ללא תמריצים כספיים, במסגרת המבצע לעידוד התחסנות יקצה האוצר כ-200 מיליון שקל. באוצר אומרים כי זה המאמץ המרכזי והפעולה האפקטיבית ביותר למניעת סגר. "במסגרת המאמצים אנו מבצעים פעולות שיווק והסברה לכלל המגזרים והגילאים, מימון מבחני תמיכה בקופות החולים על בסיס תפוקות חיסונים, גיבוש מודל יחד עם משרד הביטחון, צוותי ההוראה והרשויות המקומיות לתמרוץ התחסנות בקרב בני נוער, שהיא האוכלוסייה עם שיעור ההתחסנות הנמוך ביותר".

עלות מתווה החזרה ללימודים: מאות מיליונים על בדיקות

באוצר התייחסו גם לפתיחת שנת הלימודים ולמתווה שהוסכם, וטענו שהם נאבקים לפתוח את שנת הלימודים ללא גלי תחלואה. לשם כך משרד האוצר יממן בדיקות סרולוגיות לילדים מתחת לגיל 12, כדי לדעת האם הם כבר חלו בקורונה והחלימו. ילדים שיימצאו ככאלה שעדיין לא חלו ולכן הסיכוי שלהם להידבק הוא גבוה יותר, יישלחו לבדיקת קורונה מהירה לפני פתיחת שנת הלימודים. הבדיקות השונות יעלו מאות מיליוני שקלים מתקציב המדינה בטווח המיידי.

בנוסף שר האוצר אמר שכדי לתגבר את מערכת הבריאות: "יכול להיות שנבקש מרופאים ואחיות שיוצאים לפנסיה להישאר בתפקיד עוד חצי שנה או שנה". "צריך לחזק את המערך לטיפול בקהילה, בעיקר בקופות החולים, ולחזק את המערך בבתי חולים שמתמודד עם הקורונה", הוסיף ליברמן, "צריך לעשות קמפיין לעודד כמה שיותר חיסונים. יש עדיין כמות גדולה של אנשים שלא מחוסנים. צריך לחזק את יכול הספיקה של מערכת הבריאות, ולהיערך למימון בדיקות מהירות במסגרת התו הירוק".