הכסף שמיועד לניצולים קוצץ - ואי אפשר לשנות את המצב: המדינה קיזזה לאחרונה את הקצבאות שמקבלים אלפי שורדי שואה - מצב שלא ניתן לתקן מבלי שיש תקציב מדינה וממשלה מתפקדת, כך דיווחנו הערב (רביעי) במהדורה המרכזית. מדובר ב-7,500 ניצולים שמקבלים קצבה חודשית מגרמניה - שבעקבות החלטתה להגדיל את סכום הקצבה, מדינת ישראל החליטה לקצץ את הכספים שאותם ניצולים מקבלים ממנה.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני עשרות שנים, הקצבה שהעבירה גרמניה לניצולים הייתה נמוכה מהקצבה שישראל העניקה להם - ואז המדינה החליטה להשלים את החסר כדי שיהיה שוויון בין כל ניצולי השואה. אלא שברבות השנים, גרמניה החליטה להעלות את סכום הקצבה - ובמשרד האוצר החליטו לקזז את הסכום שהמדינה משלמת לאותם ניצולים, מה שהוביל לחיסכון של 36 מיליון שקלים. 

ומה המדינה עושה עם הכסף הזה, שהיה מיועד לניצולים? במענה לפנייתנו, ברשות לזכויות ניצולי השואה השיבו שהכסף מפונה לסיוע אחר לאוכלוסיה זו. השרה לשעבר מירב כהן פנתה לשר האוצר ישראל כ"ץ בסוגייה כבר בחודש דצמבבר האחרון, והוא הסכים שמדובר בעיוות - אלא שמאז, ישראל שוב נגררה לבחירות, לא הובער תקציב ואין ממשלה יציבה ומתפקדת - מה שהכרחי כדי לתקן את המצב. 

אחד מהגופים שעוזרים לניצולי השואה היא "הקרן לידידות", שמסייעת לכ-24 אלף ניצולי שואה נזקקים על בסיס קבוע. 14 אלף ניצולים מקבלים סיוע חודשי במזון ועשרת אלפים מקבלים שירותי רפואת חירום מסובסדים ולחצן מצוקה. 

לתרומות חירום עבור ניצולי שואה וקשישים נזקקים: 
https://www.giusim.co.il/he/projects/2853/