מתווה הפיצוי לעסקים בגין נזקים עקיפים עקב מבצע "שומר החומות" יוצא לדרך: שר האוצר ישראל כ"ץ ומנהל רשות המסים ערן יעקוב, סיכמו היום (שני) על מתווה שמתבסס על מה שיושם לאחר "צוק איתן". ל-N12 נודע תוכנית הפיצויים תעלה למדינה עד כ-2 מיליארד שקל. מוקדם יותר פרסמה התאחדות התעשיינים כי הנזק לעסקים בעקבות מבצע שומר החומות הגיע ל-1.2 מיליארד שקל.

משרד האוצר יפיץ את המתווה להערות הציבור והוא יובא לאישור ועדת הכספים בימים הקרובים. רק לאחר אישור התקנות בכנסת, יהיה רשאי כל ניזוק שבתוך הטווח המוכרז להגיש תביעה בגין נזק עקיף לקרן הפיצויים ברשות המסים.

כל מה שצריך לעשות לפני שמגישים תביעה לפיצויים

עיקרי המתווה

כל העסקים שנמצאים בטווח של 40-0 ק"מ מגבול רצועת עזה יהיו זכאים לקבל את אחד ממסלולי הפיצויים "הירוקים" להלן:

  1. מסלול מחזורים – בעל העסק יוכל להגיש תביעה לקבלת פיצויים בגין ירידה במחזור העסקי בשל המצב הביטחוני, בהתאם לדיווח השוטף של העוסק למע"מ (חד-חודשי או דו-חודשי). הנוסחה תכלול השוואת המחזור העסקי בהתאם לשיטת הדיווח כאמור, לעומת תקופה מקבילה בשנת 2019. סך הפיצויים במסלול זה לא יעלה על 1 מיליון ש"ח.
  2. מסלול שכר – מעסיק יוכל להגיש תביעה לקבלת החזר בגין שכר ששילם לעובדים עבור ימי היעדרותם שנבעו כתוצאה מהמצב הביטחוני בהתאם להנחיית פיקוד העורף. כמו-כן הפיצויים יינתנו עבור עובדים שנעדרו ממקום עבודתם לצורך השגחה על ילדיהם הקטנים תחת לגיל 14 וגם בעבור אדם עם מוגבלות, שנמנע ממנו להגיע למקום העבודה ולשהות בו משום שאינו יכול לעמוד בהנחיות פיקוד העורף.
פגיעה ישירה במבנה באשקלון (צילום: global telegram)
פגיעה ישירה במבנה באשקלון. מבצע "שומר החומות" | צילום: global telegram

עוד ציינו במשרד האוצר, כי במסגרת המתווה נבחנים עוד שני מסלולים ירוקים:

  • מסלול הוצאות שוטפות – נבחן הצורך במסלול זה שלפיו בעל העסק יוכל להגיש תביעה לקבלת פיצויים בגין הנזק התפעולי שנגרם לעסק בתקופה הרלבנטית. מסלול זה נקבע במטרה לפצות על הוצאות עודפות של העסק שנוצרו כדי לשמור על המחזור הרגיל שלו בזמן המבצע. סך הפיצויים במסלול זה לא יעלה על 1 מיליון ש"ח.
  • מסלול ייעודי לענף החקלאות.

בנוסף במשרד מציגים מסלול אדום:

בעלי עסקים בתחום יישובי ספר שבטווח של 7-0 ק"מ מגבול רצועת עזה, יוכלו לבחור בין המסלולים הירוקים האמורים, שנועדו לתת מענה מהיר, פשוט וישים לעסקים שנפגעו, לבין המסלול האדום, שבמסגרתו יהיו רשאים לתבוע פיצויים בגין הנזקים העקיפים אותם יוכיחו לגבי אובדן הרווח ובהתאם לאופי העסק.

 ערן יעקב מנהל רשות המיסים (צילום: N12)
ערן יעקב, מנהל רשות המיסים | צילום: N12

יצוין, כי תנאי להגשת תביעה בכל אחד מהמסלולים הוא תשלום משכורת לעובדים שנעדרו בשל המצב הביטחוני, בתנאים שייקבעו בתקנות ובכפוף להוראות פיקוד העורף בדבר סגירת מוסדות חינוך. כן יובהר כי עסק יהיה זכאי להגיש תביעה באחד ממסלולי הפיצויים בגין נזק עקיף עקב מבצע "שומר החומות" או להגיש תביעה למענק השתתפות בהוצאות הקבועות בגין מאי-יוני 2021.

נזקים של 1.2 מיליארד שקלים

מוקדם יותר פרסמה התאחדות התעשיינים כי הנזק לעסקים בגין מבצע שומר החומות נאמד בכ-1.2 מיליארד שקלים, זאת בעיקר בשל ירידה בתפוקות ואי הגעת של עובדים לעבודה. במהלך המבצע כ-35% מהעובדים בדרום וכ-10% מהעובדים במרכז הארץ נעדרו מעבודתם בשל איום הרקטות.

רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים (צילום: יוסי אלוני)
רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים | צילום: יוסי אלוני

נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר, מסר: "הממשלה צריכה לדאוג למתווה פיצוי קבוע לעסקים שנפגעו בעקבות הלחימה. לא ייתכן שבכל סבב לחימה, נושא הפיצויים לעסקים ייפתח לדיון מחדש וייצור כאוס וחוסר ודאות".

 שר האוצר, ישראל כ״ץ: "עם סיומו של מבצע שומר החומות, שבו תקפו כוחות הביטחון את ארגון הטרור חמאס, כעת הגיעה השעה להעמיד סיוע כלכלי מקיף לכל מי שנפגע כתוצאה מהלחימה, וזאת כחלק מחיזוק החוסן, הביטחון והוודאות של תושבי מדינת ישראל. כפי שפעלנו במהירות וביעילות בכל הנוגע לפגיעות ברכוש ובמבנים במהלך הלחימה כך גם נפעל בכל הנוגע לנזקים עקיפים שנגרמו לתושבים ולעסקיהם".