השקעה מינימלית – תשואה גבוהה: האם ההבטחות עומדות במבחן המציאות? נפתלי בר נתן - מתווך, מלווה משקיעים, מרצה וגורו נדל"ן עם עשרות סרטונים ברשתות החברתיות שבהם הוא מסביר איך, איפה וכמה כסף להשקיע, הבטיח למשקיעים רווחים כפולים ולכאורה הפיל אותם, כך פורסם אמש (שני) בתוכנית חיסכון.

כדי לשמוע איך נוכל גם אנחנו להרוויח הרבה כסף ובמהירות, הלכנו למשרדי חברת "תכלת" שבבעלותו של בר נתן, ומיד הבטיחו לנו השקעה שלא נוכל לסרב לה: "שמת 100 אלף שקל, פלוס 25 אלף שקל דמי תיווך. ברגע שמתחילים בנייה, אנחנו מעריכים שתהיה עליית מחירים קיצונית", טען בר נתן. "הסיכוי להרוויח הוא אסטרונומי. אין סיכוי שלא, כאילו. המחיר עולה ב-20-10 אחוז, אתה כבר בין 100 ל-200 אחוז רווח. פתאום, מ-150 (אלף ש"ח), תמצא את עצמך עם 300 או 400 אלף".

החברה נעלמה בלי שהשלימה את עסקת המכר – אין קול ואין עונה

ובכל זאת – האם החלום של כל משקיע עומד באמת במבחן המציאות? תום דרור השקיע בקרקע בעיר חדרה דרך חברת "תכלת". הובטח לו שבתוך חצי שנה הוא יקבל בחזרה את כספו, בתוספת של תשואה גבוהה, אך יותר משנה וחצי עברו, ותום לא ראה שקל בחזרה: "השקעתי 200 אלף שקל, לא קיבלתי עדיין את הכסף בחזרה וגם לא את הרווחים. אני מרגיש שעבדו עליי, רדפתי אחריהם מעל חצי שנה בשביל הכסף. אמרתי להם שאני אפעל נגדם להוצאה לפועל – לא עניין אותם".

תחקיר חסכון: נפתלי בר נתן, גורו הנדל"ן שהפיל משקיעים (צילום: חדשות 12)
גורו הנדל"ן שהפיל משקיעים, נפתלי בר נתן | צילום: חדשות 12

משקיעים מתוסכלים הגישו תביעה נגד נפתלי בר נתן, השותף שלו אבי דותן, ועורכת הדין המלווה קרן אור גלעדי. עו"ד גיא סרוסי, מתמחה בתיקי עוקץ והונאה במקרקעין וחברות טוען: "משקיעים מצפים לתשואה מסוימת, ומצד שני, יש לנו את מי שמשווק להם את ההשקעה. החברה נעלמה בלי שהשלימה את עסקת המכר – אין קול ואין עונה. שלחנו מכתבי התרעה, פנינו, אבל לא נשאר לנו אלא לפנות לבית המשפט".

רועי שעיה, מומחה למקרקעין ומייצג משקיעים בתביעה: "הבטיחו להם כספים חזרה, הבטיחו אפילו ערבות אישית של הבעלים להחזיר את הכספים, אנחנו דורשים לקיים את מה שהבטחתם".

חשוב לומר כי לחבר המערכת שלנו לא הוצעה הקרקע שעליה נתבע וגם לא פרויקט באנגליה שלא צלח. ובכל זאת, נפתלי בר נתן הציע לנו לרכוש דירה בחיפה על הנייר, למכור אותה ברווח עוד לפני שנצטרך לשלם את כל הסכום, וגם כאן, אי אפשר להבטיח שאין סיכון לכסף שלנו.

אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת השמאים התייחס לעוקץ לכאורה: "לא בטוח שבכל האזורים בארץ המחירים יעלו בשנים הקרובות, לא בטוח שגם אם הם יעלו יימצא קונה. מדד תשומות הבנייה גם הוא יכול לעלות בתקופה הזאת. אם תהיה ירידת מחירים ולא עליית מחירים - אז כמובן שאתה תפסיד גם את ההון העצמי שלך".

השתתף בהכנת הידיעה - סתיו וולף


תגובת עו"ד קרן-אור גלדי: "הח"מ אכן ייצגה את חברת תכלת במסגרת עסקת רכישת מקרקעין ובעסקה זו בלבד. נכון למועד זה, העסקה לא הושלמה על ידי החברה. החברה גייסה כספים ממשקיעים לצורך רכישת הקרקע. הח"מ אינה מייצגת עוד את חברת תכלת בשל התנהלותה. הטענות הנחזות להיות עובדות בכתב התביעה אשר הוצג בפניכם, אינן נכונות בלשון המעטה והדברים יוכחו בבית המשפט. ליבי עם המשקיעים שאינם מקבלים את כספם מחברת תכלת אולם לייחס לי יד בדבר עולה כדי לשון הרע".

תגובת עורכת דינם של נפתלי בר נתן ואבי עידן: "מר נפתלי בר נתן ומר אבי עידן דוחים מכל וכל את טענות המשקיעים כפי שהועלו בכתבה. מר נפתלי בר נתן ביקש להגיע לאולפן על-מנת להתייחס בהרחבה לגופן של הטענות אולם נענה בשלילה. יודגש כי מתנהלים הליכים משפטיים במסגרתם מתבררת התנהלות עורכי הדין הנאמנים בעסקה בידם הופקדו כספי המשקיעים ואשר מסכלים את השבת כספי המשקיעים. עוד נבהיר כי כספם של המשקיעים מובטח ומרשיי פועלים כל העת ובכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותם להשבת כספי המשקיעים".